KfW գերմանական բանկը շուրջ 14,6 մլն եվրո կհատկացնի<br /> Գյումրի-2 բարձրավոլտ ենթակայանի վերակառուցման նպատակով<br />
KfW գերմանական բանկը շուրջ 14,6 մլն եվրո կհատկացնի
Գյումրի-2 բարձրավոլտ ենթակայանի վերակառուցման նպատակով
• 30-01-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության, KfW գերմանական բանկի եւ «Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի միջեւ հունվարի 30-ին ստորագրվել է «Վարկի տրամադրման եւ ծրագրի ֆինանսավորման» պայմանագիր, որի համաձայն Գյումրի-2 բարձրավոլտ ենթակայանի վերակառուցման նպատակով հատկացվում է մինչեւ 14,6 մլն եվրո` բյուջետային եւ շուկայական միջոցների խառը ֆինանսավորման տեսքով: Պայմանագիրը ստորագրվել է 2008թ.-ի մայիսի 16-ին ՀՀ-ի եւ ԳԴՀ-ի կառավարությունների միջեւ կնքված ֆինանսական համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագրի հիման վրա: Ծրագրով նախատեսվում է լիովին վերականգնել Գյումրի-2 ենթակայանը` այն հագեցնելով ժամանակակից հուսալի սարքավորումներով, ինչը հնարավորություն կտա բարձրացնել Գյումրի քաղաքի եւ հարակից համայնքների էներգամատակարարման հուսալիությունը` զուգահեռաբար նախադրյալներ ստեղծելով տարածաշրջանային համագործակցության համար: Գյումրի-2 բարձրավոլտ ենթակայանը ոչ միայն ապահովում է Գյումրի քաղաքի եւ Հայաստանի հյուսիս-արՅմտյան շրջանների էլեկտրամատակարարումը, այլեւ ունի տարածաշրջանային նշանակություն: Այն կարող է Գյումրի-Կարս բարձրավոլտ գծի միջոցով ապահովել Թուրքիայի հետ էլեկտրաէներգիայի փոխանակումը: Ենթակայանը կառուցվել է 1972թ.-ին եւ զգալիորեն վնասվել է 1988թ.-ի երկրաշարժի ժամանակ: Այն «Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի համակարգի միակ բարձրավոլտ ենթակայանն է, որտեղ մինչ օրս չեն իրականացվել մեծածավալ վերականգնողական աշխատանքներ: Ըստ ՀՀ Ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրության, էլեկտրաէներգիայի հաղորդման ոլորտում Հայ-գերմանական ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում եւ KfW գերմանական բանկի ֆինանսավորմամբ արդեն իսկ վերականգնվել են Կամո, Վանաձոր-2 եւ Ալավերդի-2 բարձրավոլտ ենթակայանները: Ներկայումս միջազգային մրցույթ է անցկացվում Վանաձոր-1 ենթակայանի վերականգնման նպատակով:

KfW Bank to provide 14.6 million euros for reconstruction<br /> of Gyumri-2 high-voltage substation<br />
KfW Bank to provide 14.6 million euros for reconstruction
of Gyumri-2 high-voltage substation
• 30-01-2009 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JANUARY 30, NOYAN TAPAN. The RA ministry of finance, KfW Bank (Germany) and High-Voltage Electric Networks of Armenia CJSC on January 30 signed an agreement on credit provision and program financing, by which up to 14.6 million euros will be allocated in the form of mixed financing with budget and market resources for reconstruction of Gyumri-2 high-voltage substation. The agreement was signed based on the intergovernmental agreement signed between the governments of Armenia and Germany on May 16, 2008. The program envisages fully reconstructing Gyumri-2 substation by equipping it with modern reliable equipment which will allow to raise the reliability of power supply of Gyumri and adjacent communities and in parallel with it, to create prerequisites for regional cooperation. Gyumri-2 not only ensures the power supply of the city of Gyumri and the north-west of Armenia but also has a regional importance as an exchange of power with Turkey is made through Gyumri-Kars high-voltage line. According to the Information and PR Department of the RA Ministry of Finance, within the frame of Armenian-German financial cooperation in power supply sector and with the financing of KfW Bank, Kamo, Vanadzor-2 and Alaverdi-2 substations have already been repaired. An international tender for reconstruction of Vanadzor-1 substation has been announced.