«ՀայՌուսգազարդ»-ը 2009թ.-ին ծրագրում է շուրջ 30,6 մլրդ.<br /> դրամ ուղղել «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի 5-րդ բլոկի արդիականացմանը<br />
«ՀայՌուսգազարդ»-ը 2009թ.-ին ծրագրում է շուրջ 30,6 մլրդ.
դրամ ուղղել «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի 5-րդ բլոկի արդիականացմանը
• 27-01-2009 16:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն 2009թ.-ին ծրագրում է կատարել 78,6 մլրդ դրամի ներդրումներ, այդ թվում շուրջ 30,6 մլրդ դրամը (մոտ 100 մլն ԱՄՆ դոլար )` «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի հինգերորդ էներգաբլոկի արդիականացման նպատակով: Ըստ ընկերության պաշտոնական կայքէջի, «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի հինգերորդ էներգաբլոկի անավարտ շինարարության 248,8 մլն ԱՄՆ դոլարի ակտիվների ձեռքբերումից բացի ընկերությունը Հայաստանի կառավարության եւ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի միջեւ 2006թ.-ին կնքված համաձայնագրով ստանձնել է նաեւ էներգաբլոկի շինարարությունն ավարտելու եւ այն արդիականացնելու պարտավորություն: Նախագծի ներդրումային փուլի իրականացման նպատակով նախատեսվում է կատարել շուրջ 180 մլն դոլարի ներդրումներ, ինչի արդյունքում 2010թ.-ին շահագործման կհանձնվի ժամանակակից արդյունավետ գազատուրբիններով հագեցված էլեկտրակայան: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի լրացուցիչ թողարկման միջոցով` ի օգուտ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի:

"АрмРосгазпром" планирует в 2009 году направить<br /> приблизительно 30,6 млрд. драмов на модернизацию 5-го блока<br /> Разданской ТЭС<br /> приблизительно 30,6 млрд. драмов на модернизацию 5-го блока
Разданской ТЭС
"АрмРосгазпром" планирует в 2009 году направить
приблизительно 30,6 млрд. драмов на модернизацию 5-го блока
• 27-01-2009 16:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 27 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. ЗАО "АрмРосгазпром" в 2009 году планирует произвести инвестиции в размере 78,6 млрд драмов, в том числе, приблизительно 30,6 млрд драмов (около 100 млн долларов) будет направлено на модернизацию пятого энергоблока Разданской ТЭС. По сообщению официального сайта компании "АрмРосгазпром", кроме приобретенения активов неоконченного строительства пятого энергоблока Разданской ТЭС на сумму в 248, 8 млрд долларов, компания по соглашению, заключенному в 2006 году между ОАО "Газпром" и правительством Армении, взяла на себя обязательства по завершению строительства энергоблока и его модернизации. С целью реализации инвестиционного этапа проекта планируется произвести инвестиции в размере 180 млн долларов, в результате чего в 2010 году будет введена в эксплуатацию электростанция, оснащенная современными эффективными газотурбинами.Программа финансируется посредством дополнительного выпуска акций ЗАО "АрмРосгазпром" в пользу ОАО "Газпром".