• 11-07-2023 10:54:58   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները Lazarus-ի կազմի մեջ մտնող Andariel կիբեռխմբի զինանոցում նոր գործիք են հայտնաբերել: Դա հեռավար հասանելիության տրոյացի է, որն ստացել է EarlyRat անվանումը։ Andariel-ն այն օգտագործում է DTrack լրտեսական ծրագրի և Maui շորթիչի հետ միասին:
Առաջնային վարակումը տեղի է ունենում Log4j էքսպլոյտի միջոցով: Վերլուծելով դրա օգտագործման դեպքերից մեկը՝ «Կասպերսկի»-ի փորձագետները հայտնաբերել են EarlyRat տրոյացու տարբերակ։ Հետազոտության ընթացքում պարզվել է, որ վնասաբեր ծրագիրը կարող է սարքում հայտնվել Log4j-ի օգնությամբ հայտնաբերված խոցելիության կամ ֆիշինգային փաստաթղթերում առկա հղումների միջոցով:
Փորձագետները կարողացել են վերաստեղծել հրամանների կատարման գործընթացը։ Պարզվել է, որ դրանք իրականացրել է, ամենայն հավանականությամբ, անփորձ մարդ օպերատորը։ Դրա մասին են վկայում բազմաթիվ սխալներն ու վրիպակները, օրինակ՝ «Program»-ի փոխարեն «Prorgam»-ը։
EarlyRat վնասաբեր ծրագիրը, ինչպես և հեռավար հասանելիության շատ այլ տրոյացիներ (Remote Access Trojan, RAT), ակտիվացումից հետո հավաքում է համակարգի տեղեկատվությունը և այն փոխանցում հսկիչ-հրամանատարական սերվեր՝ ըստ որոշակի շաբլոնի: Դրա փոխանցած տվյալները ներառում են վարակված մեքենաների եզակի նույնացուցիչներ և հարցումներ, որոնք ծածկագրվում են այդ նույնացուցիչների միջոցով:
Ընկերության տվյալներով՝ ֆունկցիոնալության առումով EarlyRat տրոյացին առանձնանում է իր պարզությամբ և հիմնականում սահմանափակվում է հրամանների կատարմամբ։ Այն շատ նման է MagicRat-ին՝ վնասաբեր ծրագրի, որն ընդգրկված է Lazarus-ի զինանոցում: Նմանությունների թվում են ֆրեյմվորքերի օգտագործումը (Qt՝ MagicRat-ի և PureBasic՝ EarlyRat-ի համար) և երկու տրոյացիների սահմանափակ ֆունկցիոնալությունը։
«Մենք տեսնում ենք բազմաթիվ կիբեռխմբեր, որոնց կազմը փոփոխվում է։ Նրանց համար սովորական գործելակերպ է այլ կիբեռխմբերի, այդ թվում՝ փոխկապակցված կազմակերպությունների կոդի ադապտացումը, որոնք կարող են ընկալվել որպես անկախ կառույցներ՝ անցնելով մի տիպի վնասաբեր ծրագրից մյուսին։ Բացի բարդ գործողություններից, ենթախմբերը, ինչպիսիք են Andariel-ը Lazarus-ում, կատարում են կիբեռհանցավորությանն ավելի բնորոշ գործողություններ, օրինակ՝ տեղադրում են շորթող ծրագրեր։ Ինչպես Andariel-ի դեպքում, մարտավարությունների, տեխնիկաների և ընթացակարգերի իմացությունը թույլ է տալիս զգալիորեն կրճատել վերագրման ժամանակը և հայտնաբերել հարձակումները վաղ փուլում»,- մեկնաբանում է Սպառնալիքների հետազոտությունների և վերլուծության գլոբալ կենտրոնի ղեկավար Իգոր Կուզնեցովը:

«Лаборатория Касперского» обнаружила новую сложную кампанию кибергруппы Andariel
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили новый инструмент в арсенале кибергруппы Andariel, которая входит в состав Lazarus. Это троянец удалённого доступа, который получил название EarlyRat. Andariel использует его наряду с шпионской программой DTrack и вымогателем Maui.
Первичное заражение происходит с помощью эксплойта Log4j. Анализируя один из случаев его использования, эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили версию троянца EarlyRat. В ходе исследования выяснилось, что зловред может попадать на устройство через уязвимость, найденную с помощью Log4j, либо через ссылки в фишинговых документах.
Эксперты смогли воссоздать процесс выполнения команд. Выяснилось, что их реализовывал оператор-человек, с большой степенью вероятности неопытный. Об этом свидетельствуют многочисленные ошибки и опечатки, например «Prorgam» вместо «Program».
Зловред EarlyRat, как и многие другие троянцы удалённого доступа (Remote Access Trojan, RAT), собирает системную информацию после активации и передает её на контрольно-командный сервер по определённому шаблону. Данные, которые он передаёт, включают в себя уникальные идентификаторы заражённых машин и запросы, которые шифруются с использованием этих идентификаторов.
По данным компании, что касается функциональности, троянец EarlyRat отличается простотой и в основном ограничивается выполнением команд. Он имеет высокий уровень сходства с MagicRat — вредоносной программой, которая входит в арсенал Lazarus. В числе сходств — использование фреймворков (QT для MagicRat и PureBasic для EarlyRat) и ограниченная функциональность обоих троянцев.
«Мы видим множество кибергрупп, состав которых видоизменяется. Для них обычная практика — адаптировать код других кибергрупп, в том числе аффилированных организаций, которые могут восприниматься как независимые структуры, переключаясь между разными типами вредоносных программ. Вдобавок к сложным операциям подгруппы, такие как Andariel в Lazarus, совершают более типичные для киберпреступности действия, например внедряют программы-вымогатели. Знание тактик, техник и процедур, как в случае с Andariel, позволяет значительно сократить время на атрибуцию и обнаруживать атаки на ранней стадии», — комментирует Игорь Кузнецов, руководитель Глобального центра исследований и анализа угроз.