• 30-08-2023 14:11:29   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ահա թե ինչ է լինում, երբ դեղին մամուլի լրագրողը հայտնվում է իշխանության ղեկին։ Հայերի մեծ մասը, կուրացած նախկին ղեկավարների հանդեպ ունեցած բացարձակ հակակրանքից, նրան սկզբում ընդունեցին գրկաբաց:
Բարեբախտաբար, Փաշինյանի ժողովրդականությունը կտրուկ անկում է ապրել՝ հինգ տարի առաջվա 80 տոկոսից անցյալ ամիս նվազելով մինչև 13 տոկոս: Տարիների ընթացքում հայաստանյան տարբեր հարցախույզներ վկայում են նրա վարկանիշի շարունակական անկման մասին: Այնուամենայնիվ, նա մնում է իշխանության ղեկին և մերժում է հրաժարական տալ, հատկապես 2020 թվականի պատերազմի իր աղետալի սխալ կառավարումից հետո, ինչը հանգեցրեց Արցախի Հանրապետության մեծ մասի կորստի և հազարավոր հայ զինվորների մահվան ու վիրավորման։
Փաշինյանն այնքան սխալներ է թույլ տվել, որ դժվար է դրանք բոլորը նշել։ Նրա ամենամեծ սխալը՝ Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելն էր, դրանով իսկ անարգելով հազարավոր զոհված և վիրավոր հայ զինվորների զոհաբերությունը։ Նա իրավունք չուներ Արցախը «նվիրելու» Ադրբեջանին, քանի որ Արցախի Հանրապետության տարածքը Հայաստանի Հանրապետության իրավասության ներքո չէր։
Փաշինյանի բազմաթիվ այլ կոպիտ սխալների թվում են՝ 2021 թվականի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ օդում մուրճը ճոճելը, քաղաքական մրցակիցների գլուխները ջարդելու և ասֆալտին փռելու սպառնալիքը։ Այնուհետև նա արհամարհեց հայերի վաղեմի պաշտամունքը Արարատ լեռան նկատմամբ և քննադատեց Հայաստանի երկու ամենանվիրական պետական խորհրդանիշները՝ զինանշանը և օրհներգը:
Բոլորովին վերջերս Փաշինյանը դժգոհեց 1990 թվականի Հայաստանի Անկախության Հռչակագրից՝ սկզբնական փաստաթղթից, որը ճանապարհ է հարթել Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման համար՝ յոթ տասնամյակի կոմունիստական իշխանությունից հետո։ Նա սխալմամբ հայտարարեց, որ Անկախության հռչակագիրը հակամարտություններ է հրահրել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, ինչը հակասում է իր «խաղաղության օրակարգին»:
Անկախության հռչակագրում հղում է արվել 1989 թ. վերամիավորման մասին որոշմանը, որն ընդունվել է Խորհրդային Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի օրենսդիր մարմինների կողմից։ Նրանում ամրագրված է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունը «սատար է կանգնում 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործին»։ Հետագայում, Հայաստանի Սահմանադրությունը հղում է կատարել Անկախության հռչակագրին։
Անցյալ շաբաթ Անկախության հռչակագրի 33-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Փաշինյանը հայտարարեց. «Հռչակագրի տեքստի քննական վերլուծությունն ի ցույց է դնում, որ մենք ի վերջո ընտրել ենք այնպիսի խոսույթ և բովանդակություն, որի հիմքում դրված է մեզ Խորհրդային Միության մաս դարձրած բանաձևը. խոսքը տարածաշրջանային միջավայրի հետ կոնֆրոնտացիոն խոսույթի մասին է, որ մեզ անընդհատ կոնֆլիկտների մեջ էր պահելու մեր հարևանների հետ»:
Փաշինյանը սխալ մեկնաբանեց Անկախության հռչակագիրը Խորհրդային Միությունից որպես «մեզ Խորհրդային Միության մաս դարձրած բանաձև»։ Նրա թյուր բացատրությունը ճիշտ հակառակն է, ինչ իրականում նշված է տեքստում։
Փաշինյանը շարունակեց առաջ մղել իր անիրատեսական և պարտվողական «խաղաղության օրակարգը»՝ Հայաստանի հարաբերությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ կարգավորելու համար։ Նա կարծես թե չի հասկանում, որ խաղաղություն մուրալը խաղաղության չի հանգեցնում։ Սա ուղղակի ավելի շատ նվաստացման ու պատերազմի բանաձև է։ Մինչ կուրորեն խաղաղության մղելով՝ նա հակասեց ինքն իրեն՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանը ցեղասպանություն է իրականացնում արցախահայության նկատմամբ։ Ինչպե՞ս կարող են ցեղասպանությունն ու խաղաղությունը գոյակցել։
Փաշինյանի բազմաթիվ քննադատությունները վկայում են այն մասին, որ նա դեմ է անկախ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր խորհրդանիշներին ու արժեքներին։ Նրա վերջնական նպատակն է բավարարել Ադրբեջանին և Թուրքիային՝ վերացնելով Արցախի մասին բոլոր հիշատակումները և հրաժարվել Թուրքիայից ցեղասպանության պահանջների հետապնդումից:
Այդ ընթացքում Փաշինյանը լրիվ մոռացել է 2020 թվականի պատերազմից հետո Բաքվում կալանավորված և խոշտանգումների ենթարկված տասնյակ հայ ռազմագերիներին։ Նա ոչ միայն որևէ գործողություն չի ձեռնարկել նրանց ազատելու համար, այլև նույնիսկ չի հիշատակել նրանց մասին։ Սա նրա ձախողման հետևանքն է, որ չկարողացավ հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր ռազմագերիների միաժամանակյա փոխանակման, ինչպես նշված էր նրանց 2020 թվականի համաձայնագրում։
Փոխարենը, պատերազմից անմիջապես հետո Փաշինյանը ազատ արձակեց բոլոր ադրբեջանցի գերիներին՝ փոքրաթիվ հայ գերիների դիմաց։
Ավելին, Ադրբեջանն Արցախի մեծ մասը բռնագրավելուց հետո զավթել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մի մասը։
Փաշինյանը որևէ ջանք չի գործադրել հակառակորդին այնտեղից հեռացնելու համար։ Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունը վարչապետի առանցքային պարտականություններից է։
Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները լռեցնում են բոլոր նրանց, որոնք համաձայն չեն նրա պարտվողական «խաղաղության ծրագրին»՝ լինեն նրանք Հայաստանում, թե Սփյուռքում։ Հայ դատի կողմնակից հայրենասեր հայերին և ոչ հայերին արգելվում է այցելել Հայաստան, իսկ Հայաստանի բնակիչները հալածվում և ձերբակալվում են, եթե համարձակվում են բողոքել կամ քննադատել Փաշինյանին։ Միևնույն ժամանակ, թուրք ժխտողականները և ծայրահեղական գորշ գայլերի անդամներն ազատ են շրջելու Հայաստանում և վիրավորելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը Երևանի Ցեղասպանության հուշահամալիրում:
Սա ճիշտ հակառակն է նրա, թե ինչպիսին պետք է լինի ժողովրդավարական երկիրը, որտեղ խոսքի ազատությունը ժողովրդի հիմնարար իրավունքն է։ Ցավոք, ժողովրդավարություն ու ժողովրդավարական ազատություններ հաստատելու հավակնությամբ իշխանության եկած անձը լրիվ հակառակն է արել։ Ամբողջ իշխանությունը և որոշումներ կայացնելու լիազորությունները կենտրոնացած են մեկ մարդու ձեռքում, որը ոչ ոքի հետ չի խորհրդակցում և ոչ ոքի չի լսում։ Փաշինյանի բռնատիրական որոշումների հարցում ասելիք չունեն ո՛չ նախարարները, ո՛չ Ազգային ժողովը, ո՛չ նախագահը, ո՛չ էլ դատարանները։

• 30-08-2023 14:11:29   | Armenia  |  Politics
This is what happens when a yellow journalist becomes the head of government. Most Armenians, blinded by their utter dislike of the former leaders, welcomed him initially with open arms.
Fortunately, Pashinyan’s popularity has plummeted from 80% five years ago to 13% last month. Over the years, various Armenian polls have indicated a steady decline in his ratings. Nevertheless, he remains in power and refuses to resign, especially after his calamitous mismanagement of the 2020 war, resulting in the loss of most of the Republic of Artsakh and the deaths and injury of thousands of Armenian soldiers.
Pashinyan has made so many mistakes that it is hard to mention them all. His biggest blunder was recognizing the Republic of Artsakh as part of Azerbaijan, thus dishonoring the sacrifices of thousands of dead and wounded Armenian soldiers. He had no right ‘to gift’ Artsakh to Azerbaijan, since the territory of the Republic of Artsakh did not fall under the jurisdiction of Armenia.
Among Pashinyan's many other blunders are: swinging a hammer in the air during the electoral campaign in 2021, threatening to bash the heads of his political rivals and lay them on the asphalt. He then disparaged Armenians’ long-held devotion to Mt. Ararat, and criticized two of Armenia’s most cherished state symbols: the coat of arms and national anthem.
More recently, Pashinyan complained about the 1990 Declaration of Armenia’s Independence, the initial document that paved the way for the establishment of the Republic of Armenia, after seven decades of Communist rule. He wrongly stated that the Declaration of Independence fomented conflicts with Azerbaijan and Turkey which is at odds with his ‘peace agenda.’
The Declaration of Independence had referred to the 1989 unification act adopted by the legislatures of Soviet Armenia and the autonomous region of Nagorno-Karabagh. It had also declared that the Republic of Armenia supports the “international recognition of the 1915 Genocide in Ottoman Turkey and Western Armenia.” Subsequently, Armenia’s constitution referred to the Declaration of Independence.
Last week, on the occasion of the 33rd anniversary of the Declaration of Independence, Pashinyan stated: “A critical analysis of the text of the Declaration shows that we eventually chose a narrative and content based on the formula that made us part of the Soviet Union; namely, a confrontational narrative with the regional environment that was to keep us in constant conflicts with our neighbors.”
Pashinyan misinterpreted the Declaration of Independence from the Soviet Union as being “based on the formula that made us part of the Soviet Union.” His faulty explanation is the exact opposite of what the text actually stated.
Pashinyan went on to push forward his unrealistic and defeatist ‘peace agenda’ to normalize Armenia’s relations with Azerbaijan and Turkey. He does not seem to understand that begging for peace does not lead to peace. This is simply a formula for more humiliation and war. While blindly pushing for peace, he contradicted himself by stating that Azerbaijan is committing genocide against Artsakh Armenians. How can genocide and peace coexist?
Pashinyan’s many criticisms indicate that he is opposed to all symbols and values of the independent Republic of Armenia. His eventual goal is to appease Azerbaijan and Turkey by eliminating all references to Artsakh and giving up the pursuit of genocide claims from Turkey.
In the meantime, Pashinyan has completely forgotten the dozens of Armenian prisoners of war who have been detained and tortured in Baku since the 2020 war. Not only he has taken no action to liberate them, but has not even mentioned them. This is the result of his failure to have Armenia and Azerbaijan simultaneously exchange all their prisoners of war, as stated in their 2020 agreement.
Instead, right after the war, Pashinyan released all Azeri prisoners in return for a small number of Armenian prisoners.
Furthermore, after occupying most of Artsakh, Azerbaijan has taken over parts of the territory of the Republic of Armenia. Pashinyan has made no effort to dislodge the enemy. Protecting Armenia’s borders is one of the key responsibilities of the Prime Minister.
Pashinyan’s security agents silence all those who disagree with his defeatist ‘peace plan,’ whether they live in Armenia or the Diaspora. Patriotic Armenians and non-Armenians who support the Armenian Cause are banned from visiting Armenia, while the inhabitants of Armenia are harassed and arrested if they dare to protest or criticize Pashinyan. In the meantime, Turkish denialists and extremist grey wolf members are free to roam Armenia and insult the memory of Armenian Genocide victims at the Genocide Memorial in Yerevan.
This is the exact opposite of what a democratic country should be, where freedom of expression is the basic right of the people. Regrettably, a man who came to power claiming to establish democracy and democratic freedoms has done the exact opposite. All powers and decision-making authority is concentrated in the hands of one man who consults no one and listens to no one. Neither the Ministers nor the Parliament nor the President nor the courts have any say in Pashinyan’s autocratic decisions.