Նախադպրոցական կրթության համակարգը լայնածավալ բարեփոխումների<br /> կարիք ունի, նշում է կրթության նախարարը<br />
Նախադպրոցական կրթության համակարգը լայնածավալ բարեփոխումների
կարիք ունի, նշում է կրթության նախարարը
• 23-12-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը դեկտեմբերի 23-ին կայացած տարեվերջյան ասուլիսում անդրադառնալով նախադպրոցական կրթությանը նշեց, որ այդ ոլորտում անելիքները բավական շատ են, քանի որ այն լայնածավալ բարեփոխումների կարիք ունի: Նա հայտնեց, որ այս տարի կառավարությունն ընդունել է «ՀՀ նախադպրոցական կրթության բարեփոխումների 2008-2015թթ. ռազմավարական ծրագիրը», որն ուղղված է նախադպրոցական կրթության մատչելիությանը եւ որակի ապահովմանը: Մեծ ուշադրություն է դարձվել հատկապես անապահով ընտանիքների երեխաներին հաստատություններում ընդգրկելու խնդրին: Նախարարի տեղեկացմամբ, այս ծրագրի հիման վրա մեկնարկել է փորձնական ծրագիր Լոռու եւ Շիրակի մարզերի 22 հաստատությունում, որի ներկայիս փուլում ընդգրկված է 540 երեխա: Եվս 200 երեխայի ընդգրկմամբ նախադպրոցական կրթության եռամսյա ուսուցման մոդելի այս ծրագիրն իրականացվել է նաեւ Սյունիքի մարզի 8 հաստատությունում: Նախադպրոցական հաստատություններում բարեփոխումների իրականացման համար ԿԳ նախարարությանն օժանդակել են նաեւ տեղական իշխանությունները, քանի որ, ըստ նախարարի, այստեղ ոչ միայն կրթական ու դաստիարակչական, այլեւ սոցիալական բաղադրիչ կա: «Հաջորդ տարի նախատեսում ենք նախադպրոցական կրթական համակարգի բարեփոխման համար միջոցներ տրամադրել ոչ միայն պետական բյուջեից, այլեւ ֆինանսավորման հարցով ներգրավել այլ շահագրգիռ կազմակերպությունների, որ միասնական, համատեղ աշխատանքով գոնե կարողանանք լուծել ոլորտի ամենահրատապ խնդիրները»,- ավելացրեց ԿԳ նախարարը:

Система дошкольного образования нуждается в широкой<br /> реформе, - отмечает министр образования<br />
• 23-12-2008 20:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 23 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. Министр образования и науки РА Спартак Сейранян на пресс-конференции 23 декабря, посвященной итогам года, касаясь дошкольного образования, отметил, что в этой сфере предстоит осуществить большую работу, так как она нуждается в широкой реформе. Он сообщил, что в этом году правительство приняло "Стратегическую программу реформирования сферы дошкольного образования на 2008-2015 годы", которая направлена на обеспечение доступности и качества дошкольного образования. Большое внимание уделено особенно на проблему привлечения в дошкольные учреждения детей из необеспеченных семей. Как сообщил министр, на основе этой программы стартовала пилотная программа в 22 учреждениях Лори и Ширака, данный этап которой охватил 540 детей. Еще 200 детей будут вовлечены в 8 учреждениях Сюникской области. Для осуществления реформ в дошкольных учреждениях министерству содействовали также местные власти, поскольку, по словам министра, здесь присутствует не только педагогическая, но и социальная составляющая. "В следующем году мы планируем предоставить средства для реформ не только из госбюджета, но и привлечь к финансированию другие заинтересованные организации, чтобы сообща решить самые актуальные проблемы сферы", - сказал С.Сейранян.