ՈՒՂԵՐՁ Հայաստան Պետությունը (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) ժամանակակից սպառնալիքների, մարտահրավերների եւ ապագայի տեսլականի մասին - 31.03.2024
• 03-04-2024 11:11:24   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Այսօր Երկիր մոլորակի վրա մակաբույծ պարադիգմայի կողմնակիցների գործունեության արդյունքում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին հաջորդած Յալթայի աշխարհակարգի կառուցվածքը ամբողջությամբ ոչնչացել է։ Քանի որ Յալթայի խաղաղությունն այսօր գոյություն չունի, Փարիզի խաղաղության համաժողովի հիմնարար փաստաթղթերը եւ Առաջին համաշխարհային պատերազմին հաջորդած Ազգերի լիգայի որոշումները դառնում են այսօրվա եւ վաղվա աշխարհակարգի հիմքը:
Համաշխարհային ընկերակցության ընդունած բոլոր որոշումներից անկատար մնացին միայն քրդական ինքնավարության եւ Վիլսոնյան Հայաստանի ինքնիշխանության հարցը։ Ավելին, Տրոցկի-Աթաթուրք անօրինական գործարքի ու նախագծի շրջանակներում Հայաստանը օկուպացվել, մասնատվել է, բնակչությունը ենթարկվել է Ցեղասպանության եւ դրա մի փոքր մասի վրա ստեղծվել է պետություն-ռեզերվացիա։ Ստեղծվել է նրա ստորագրությամբ Օսմանյան կայսրության եւ ողջ Հայկական լեռնաշխարհի տարածքում հայության դեմ ուղղված բոլոր ցեղասպանական գործողություններին, ինչպես անցյալի, այնպես էլ ներկայի, օրինականություն տալու համար։
Օսմանյան կայսրության եւ Արեւմտյան Մերձկասպիայի տարածքներում Հայերի ցեղասպանության եւ Մշակութային մեծագույն ցեղասպանության գաղափարական ոգեշնչողները, կազմակերպիչները, իրականացնողներն ու հիմնական շահառուները անպատիժ մնացած անդրազգային մութ ուժերն են՝ որպես 19-րդ դարավերջի եւ ամբողջ 20-րդ դարի պանթուրքիզմի, նացիզմի, ֆաշիզմի, արմատականության եւ այլատյացության բոլոր ձեւերի «մանկաբարձուհի»:
Իթթիհաթ-քեմալական Թուրքիայի եւ շարունակական հեղափոխության բոլշեւիկյան գաղափարների Ռուսաստանի միջեւ կնքված այդպիսի սեպարատ համաձայնագիրը հանգեցրեց նրան, որ Ազգերի լիգան օրինական չի համարում եւ չի ճանաչում Թուրքիայի արեւելյան եւ Ռուսաստանի հարավային սահմանները։
Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հյուսիսային Կիպրոսը, քաղաքակրթական այն տարածքում, որում գողացվել, ոչնչացվել եւ յուրացվել են հայերի եւ այլ բնիկ ժողովուրդների մշակութային ժառանգությունն ու ունեցվածքը, արհեստականորեն եւ ապօրինաբար ձեւավորված, այսպես կոչված, վարչակարգեր են՝ օտար քոչվորների, օղուզ-թուրքերի, ադրբեջանցիների եւ թուրք-կիպրացիների: Նրանք  ուղղադավան մահմեդականներ չեն։ Իսլամը ներգրավված չէ հայերի եւ այլ բնիկ ժողովուրդների Ցեղասպանության մեջ. Մեծ Մերձավոր Արեւելքի մահմեդական ժողովուրդները հայերին եւ այլ բնիկ ժողովուրդներին փրկեցին Ցեղասպանությունից։
Այսօր մենք ականատես ենք հայկական պետություն-ռեզերվացիայի մնացորդի ոչնչացման ավարտական գործողություններին։ պետություն-ռեզերվացիայի այդօրինակ «լեգիտիմ» վերացումը պետք է հաստատի ինչպես պետություն-ռեզերվացիայի ինքնիշխանության բացակայությունը, այնպես էլ նրա կողմից «Պահանջատիրության իրավունքի» բացակայությունը։ «Նախագծողների» պլանով, պետություն-ռեզերվացիայի վերացման ընթացակարգի օրինականացման գործում կենտրոնական դերը պատկանում է նույն այդ ռեզերվացիայի վարչակարգին (այսինքն, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը):
Ստեղծված իրավիճակում ամբողջ հայ ժողովուրդն արդեն իսկ քաղաքական սուբյեկտ է, ով իրավասու է բոլոր միջոցներով կանխել համայն հայ ժողովրդի դեմ ուղղված իրական սպառնալիքներն ու մարտահրավերները, ներառյալ, Հայաստանի Հանրապետության սահմանը բռնամիջոցներով սահմանազատելու եւ սահմանագծելու փորձերը։
Մասնակից ներքին եւ արտաքին խաղացողների, սուբյեկտների, իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց, հասարակական կազմակերպությունների եւ նրանց ղեկավարների բոլոր գործողությունները կամ անգործությունը ընթացակարգային գույքագրվել, աուդիտի ենթարկվել, վերլուծվել են ավելի քան մեկ դար։ Իրականացվել են անկախ մասնագիտական որակական գնահատումներ, կազմվել են արտադատական փորձագիտական եզրակացություններ, հիմնված թվայնացման եւ արհեստական բանականության վրա, լյուստրացված՝ Հայկական քաղաքակրթության ռազմական տրիբունալի որոշմանը։
Խստորեն դատապարտում ենք Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրա կակիստոկրատների (1) գործունեությունը, ով յուրացրել է պետություն-ռեզերվացիայի «Հայաստանի Հանրապետության» տատանվող վասալական միավորման վարչապետի աթոռը... Նա ոչ մի կերպ չի ներկայացնում համայն հայությանը եւ հայոց պետականությունը։ Իսկ բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք նա ստորագրել եւ ստորագրելու է եւ կամ համաձայնեցրել է մարդկության եւ մարդկայնության դեմ բազմաթիվ հանցագործություններ կատարած Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիեւի  կամ այլոց, տարբեր մակարդակի եւ տրամաչափի համաշխարհային վաշխառության մութ ուժերի ներկայացուցիչների, ավելի քան մեկ դար անպատիժ մնացած  ցեղասպան մեխանիզմի հետ,  ի սկզբանե չի կարող ունենալ իրավական հիմք եւ անվերապահորեն կչեղարկվի հայ ժողովրդի կողմից։ Նրանք Մերիտոցիդի են ենթարկում ողջ հայ ժողովրդին։ (2)
Պետություն-ռեզերվացիայի վարչակարգի կողմից ընդունված բոլոր որոշումները հետագայում չեղարկվելու են։
Հայաստան Պետությունն (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) իրավասու է հայտարարելու, որ պետություն-ռեզերվացիայի վարչակազմը իրավասու չէ որեւէ որոշում կայացնել Հայ ժողովրդի ճակատագրի, ինչպես նաեւ հայկական քաղաքակրթության այս կամ այն տարածքների վերաբերյալ, այդ թվում՝ պետություն-ռեզերվացիայի տարածքի։
Հայաստան Պետությունը (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) Արցախի Հանրապետության եւ Արեւմտյան Կասպիայի տարածաշրջանի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության իրականացրած բոլոր գործողությունները գնահատում է, որպես Ցեղասպանություն։
Նկատի ունենալով,
- որ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Սամվել Շահրամանյանի 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ի Արցախի Հանրապետության լուծարման մասին ապօրինի հրամանագիրը հակասում է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ Անկախության հռչակագրին,
- ինչպես նաեւ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը՝ արգելված զենքի կիրառումը, Թուրքիայի Հանրապետության անմիջական մասնակցությունը, Մերձավոր Արեւելքից ահաբեկիչների վարձկանների ներգրավումը, Հայաստանին թշնամաբար տրամադրված երկրների կոալիցիայի գործունեությունը,
- հատկապես Արցախի Հանրապետության ամբողջական 9-ամսյա շրջափակումը, բնակչության տեղահանումը, ոչնչացումը, պատմամշակութային ժառանգության եւ մշակութային արժեքների ու ունեցվածքի յուրացումը, պատմության կեղծումը, ինքնիշխան Հանրապետության դեմ լայնածավալ ագրեսիան, որը սկսվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին եւ շարունակվում մինչ օրս, այսինքն՝ Արցախի եւ Արեւմտյան Կասպիայի տարածաշրջանի (այսպես կոչված, Ադրբեջանի Հանրապետություն) հայերի էթնիկ զտումների, տեղահանության եւ Ցեղասպանության քաղաքականությունը,
Հայաստան Պետությունը (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) մինչեւ Արցախի Հանրապետության պետական կառույցների վերականգնումը, ստանձնում է միջազգային հարթակներում եւ իրավունքի սուբյեկտներում, պետություններում, Արցախի Հանրապետությունը եւ Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու եւ նրա իրավունքները պաշտպանելու ողջ իրավական քաղաքական հանձնառությունը, համաձայն 2023 թվականի սեպտեմբերի 29-ին ընդունած որոշման։
Հայաստան Պետությունը (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) հաստատում է, «Արեւմտեան Հայաստանի հայերի եւ Արեւմտեան Հայաստանի Մշտական, Զինեալ, Դրական Չեզոքութեան մասին», 29 մարտ 2011 թվականին ընդունած որոշումը։
Հայաստան Պետությունը (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) հաստատում է, որ ստանձնում է Միջազգային ընկերակցության կողմից հայ ժողովրդին տրված իրավունքների պաշտպանությունը, ներառյալ`
- Սեւրի խաղաղության պայմանագրով, 10 օգոստոս 1920 թ․,
- Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռով, 22 նոյեմբերի, 1920 թ., որը վաղեմության ժամկետ չունի եւ պարտադիր է իրականացման համար,
- Հայաստանի սահմանները որոշող Փարիզի խաղաղության համաժողովի Հատուկ հանձնաժողովի Զեկույց-առաջարկով, 24 փետրվար, 1920,
- ԱՄՆ Սենատում Հայաստանի մանդատն ընդունելու հարցի քննարկումներով, մայիս 29-հունիս 1, 1920 թ․, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն դե ֆակտո (de facto) ճանաչել է Հայաստան պետության իրավունքն ու տիտղոսը հայկական տարածքների նկատմամբ եւ դրանով չեղյալ է համարել այդ տարածքների նկատմամբ Օսմանյան կայսրության իրավունքն ու տիտղոսը,
եւ այդ իրավունքներն ու որոշումները հայկական քաղաքակրթական տարածքում կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու հարցով, այդ թվում՝ Հայաստանի Պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանագծման եւ սահմանազատման եւ Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ սահմանազատման մասին, հանդես գալով, որպես Հայաստան պետության շարունակական պետություն (continuity), դե ֆակտո ճանաչված եւ դե յուրե ճանաչված 1920 թ.։
Միաժամանակ հայտարարում է, որ հայկական քաղաքակրթության, համայն հայության ներկայացուցիչը, ով իրականացնում է հայ ժողովրդի քաղաքակրթական առաքելությունը, ՀԱՅՔ-ն է:
Այդ թվում, հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, կյանքի կոչման ու իրականացման խնդիրներում, ընդհուպ մինչեւ «Պահանջատիրության իրավունք», իրավաչափ եւ օրինական ներկայացուցիչը Հայաստան Պետությունն է (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն):
Հայաստան պետության (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) Նախագահ
Հայաստան պետության (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն) Վարչապետ
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) Նախագահ
31 մարտի, 2024 թ․
1․ Կակիստոկրատիա - (անգլ. Kakistocracy-ից հին հունական kakiotoc «ամենավատ») - կառավարման համակարգ, որը ղեկավարվում է ամենավատ, ամենաքիչ որակավորում ունեցող եւ ամենաանբարեխիղճ քաղաքացիների կողմից:

APPEAL The State of Armenia (Republic of Western Armenia) on Modern Threats, Challenges, and Vision of the Future,
Dialogue of Civilizations, Cultures, and Religions
03-04-2024 11:05:24 | Armenia | Announcements
Today, as a result of the activities of adherents to the parasitic paradigm on Planet Earth, the structure of the Yalta world order established following the Second World War has been completely dismantled. With the absence of the Yalta Peace in the contemporary world, the fundamental documents of the Paris Peace Conference and the Decisions of the League of Nations following the First World War serve as the cornerstone for today's and tomorrow's world order.
Of all the decisions made by the world community, only the issue of Kurdish autonomy and the sovereignty of Wilson’s Armenia remained unresolved. Moreover, within the framework of an illegal transaction and project orchestrated by Trotsky and Ataturk, Armenia was occupied, dismembered, and its population subjected to genocide. A state-reservation was created on a small part of its territory to legitimize all genocidal actions against the Armenian people, both past and present, with signatures of complicity spanning the periods of the Ottoman Empire and the entire Armenian Highlands.
The ideological inspirers, organizers, implementers, and main beneficiaries of the Armenian Genocide and the Greatest Culturcide in the territory of the Ottoman Empire and the Western Caspian region are unpunished transnational dark forces. They served as the "midwife" for all forms of Pan-Turkism, Nazism, Fascism, radicalism, and xenophobia during the late 19th and entire 20th centuries.
Such a separate agreement between Ittihat-Kemalist Turkey and the ideas of permanent revolution of Bolshevik Russia led to the lack of recognition by the League of Nations of the eastern borders of Turkey and the southern borders of Russia.
Turkey, Azerbaijan, and Northern Cyprus in the civilization area have stolen, destroyed, and annexed cultural heritage and property of Armenians and other indigenous peoples, artificially and illegally forming so-called falsified regimes of foreign nomads - Turk-Oghuz, Azerbaijanis, and Turkish-Cypriots. They are unfaithful Muslims! Islam is not implicated in the Genocide of Armenians and other indigenous peoples. Islam-professing nations of the Greater Middle East saved Armenians and other indigenous peoples from the Genocide.
Today, we are witnessing the final acts of destruction by the remnants of the Armenian state-reservation. The "legitimate" abolition of the state-reservation must acknowledge both the lack of subjectivity of the state-reservation and the absence of its "Right of Demand". As conceived by the designer, the central role in legitimizing the procedure for abolishing the state-reservation belongs to the managing administration of such a reservation (to the government of the Republic of Armenia).
In the current situation, the entire Armenian people are already a political subject, competent to resolve all issues related to the prevention of real threats and challenges against the entire Armenian people, including attempts at forcible delimitation and demarcation of the border of the Republic of Armenia.
All actions or inactions of participating internal and external players, entities, legal and natural persons, public organizations, and their heads have been procedurally inventoried, audited, and analyzed for more than a century. Independent professional qualimetric assessments are conducted, extrajudicial expert opinions are drafted, and based on digitalization and artificial intelligence, they are scrutinized for the determination of the Military Tribunal of the Armenian civilization.
We strongly condemn the activities of Nikol Pashinyan and his kakistocrats(1), who have usurped the position of Prime Minister of the Republic of Armenia, a wavering vassal formation of the reservation state "Republic of Armenia". He does not in any way represent all Armenians or Armenian statehood. All documents and agreements that he has signed or will sign, whether with the dictator of Azerbaijan, Ilham Aliyev, who has committed numerous crimes against humanity, or with representatives of various levels and calibers of the dark forces of world usury involved in a century-old unpunished genocidal mechanism, cannot have a legal basis and will be unconditionally nullified by the Armenian people. They subject the entire Armenian people to Meritocide (2).
All decisions made by the state-reservation administration will be nullified in the future.
The State of Armenia (Republic of Western Armenia) asserts its authority to declare that the administration of the state-reservation is not empowered to make any decisions regarding the fate of the Armenian people, as well as certain territories of the area of the Armenian civilization, including the territory of the state-reservation.
The State of Armenia (Republic of Western Armenia) condemns all actions of the government of the Republic of Azerbaijan towards the Armenians of the Republic of Artsakh and the Western Caspian region as genocide.
Taking into account:
- The illegal Decree of the President of the Republic of Artsakh, Samvel Shahramanyan, dated September 28, 2023, on the liquidation of the Republic of Artsakh, which contradicted the Constitution of the Republic of Artsakh and the Declaration of Independence.
- The 44-day war unleashed by the Republic of Azerbaijan on September 27, 2020, with the use of prohibited weapons, direct participation of the Republic of Turkey, involvement of terrorist mercenaries from the Middle East, and actions of a coalition of countries hostile to Armenia.
- Especially the complete 9-month blockade of the Republic of Artsakh, deportation, destruction, appropriation of historical and cultural heritage and property, falsification of history, and full-scale aggression against the sovereign Republic of Artsakh, which began on September 19, 2023, and continues to this day, including the policy of ethnic cleansing, deportation, and genocide against the Armenians of Artsakh and the Western Caspian region (i.e., the so-called Republic of Azerbaijan).
Until the restoration of the state structures of the Republic of Artsakh, the State of Armenia (Republic of Western Armenia) assumes all legal and political obligations to represent the Republic of Artsakh and the people of Artsakh and protect their rights on international platforms and legal entities - states, in accordance with the decision made on September 29, 2023.
The State of Armenia (Republic of Western Armenia) reaffirms the decision adopted on March 29, 2011, "On Permanent, Armed, and Positive Neutrality of the Armenians of Western Armenia and Western Armenia itself."
The State of Armenia (Republic of Western Armenia) confirms its commitment to protect the rights granted to the Armenian people by the international community, including:
- The Treaty of Sèvres of August 10, 1920.
- The non-statutory and retroactive Arbitral Award of the 28th President of the United States of America, Woodrow Wilson, dated November 22, 1920.
- The Report-proposal of the Special Commission of the Paris Peace Conference on determining the borders of the state of Armenia, dated February 24, 1920.
- The discussion on the adoption of the mandate of Armenia in the US Senate from May 29 to June 1, 1920, indicating the "de facto" recognition by the United States of America of the right and title of the state of Armenia to Armenian territories, thereby annulling the right and title of the Ottoman Empire to these territories.
- The implementation of these rights and titles over the territories of the area of the Armenian civilization, including the issue of delimitation and demarcation of the border between the State of Armenia and the Republic of Azerbaijan, and the demarcation of the border between the State of Armenia and the Republic of Turkey, acting as a continuity state to the state of Armenia, recognized de facto and de jure in 1920.
At the same time, we declare that the representative of the Armenian civilization, representing all Armenians and carrying out the civilizational mission of the Armenian people, is HAYK.
The legitimate and legal representative in matters of protection and implementation of the rights of the Armenian people granted by the international community, up to the "Right of Demand," is the State of Armenia (Republic of Western Armenia).
Prime Minister of the State of Armenia (Republika Zapadnaya Armenia)
March 31, 2024
1․ (eng. Kakistocracy from the ancient Greek kakiotoc "worst") - a system of government run by the worst, least qualified and most unscrupulous citizens.