• 12-04-2024 11:48:28   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Սահմանների հարցը չի կարելի կտրել մարդուց։ Դա հենց մարդու անվտանգ ու ապահով կյանքի, նրա իրավունքների համար է։
Օրինակ` Ոսկեպար գյուղի բնակիչ Սամվել Սարուխանյանի տունը Կառավարության հայտարարած մեխանիկական ու բացարձակ անընդունելի քայլերի հեռանկարում բաժանվելու է 2 մասի` «ադրբեջանական» և «հայկական»։
Տան ամառային խոհանոցի և տնամերձ հողամասի մի մասը մնալու է Հայաստան, իսկ տունը և տնամերձ հողամասի մի մասն անցնելու է Ադրբեջանին։ Տունը, որտեղ ապրում են Սամվելի կինը և դուստրը, ստիպված են լինելու լքել։
Տավուշում սա միակ դեպքը չէ, նույն խնդրի առաջ են կանգելու այլ ընտանիքներ ևս։
Օրինակ՝ Արտեմ Մանուչարյանի տունը, տնամերձ հողամասն ու այգին, վարելահողն ամբողջությամբ է անցնելու Ադրբեջանին։
Մինչդեռ, նրանք 30 տարուց ավելի կառուցել ու օրինական տիրապետել են իրենց տունը, ստեղծել են տնտեսություն, մշակել հողամաս, վճարել հարկեր ու տուրքեր, զինծառայողներ տվել Զինված ուժերին։
Չի կարելի անտեսել այն միջավայրը, որտեղ մարդը երկար տարիներ ապրել ու արարել է, ստեղծել է ապրուստ։ Սահմանների միջազգային գործընթացը հենց սա է պահանջում:
Չի կարելի հենց այնպես քաղաքական որոշմամբ մարդուն տանից, իր միջավայրից զրկել ու հետո էլ հանուն քաղաքական շահերի ու սեփական սխալները կոծկելու համար արդարանալ, թե այլ տուն այլ վայրում կտանք:
Սյունիքում ու Գեղարքունիքում GPS-ով կամ Google քարտեզով ու այլ անթույլատրելի մեթոդներով արդեն ավերվեց համայնքների ու ճանապարհների անվտանգությունը, մարդկանց զրկեց ընտանիքի եկամուտ վաստակելու հնարավորությունից, վերացրեց այն միջավայրը, որում նրանք ապրում են։ Հիմա էլ նույն իրավիճակը Տավուշին է սպառնում:

• 12-04-2024 11:48:28   | Armenia  |  Press release
The issue of borders cannot be separated from people. It is precisely for the safe and secure life of a person, their rights.
For example, Mr. Samvel Sarukhanyan’s house in Voskepar village will be divided into 2 parts: "Azerbaijani" and "Armenian" in the perspective of mechanical and absolutely unacceptable steps announced by the Government.
The summer kitchen of the house and a part of the land next to the house will remain in Armenia, and the house and a part of the land next to the house will go to Azerbaijan. The house where Samvel's wife and daughter live will have to leave.
This is not the only case in Tavush, other families will face the same problem.
For example, Artem Manucharyan's house, the plot and garden next to the house, and the arable land will be completely transferred to Azerbaijan.
Meanwhile, they have built and legally owned their house for more than 30 years, cultivated a plot of land, paid taxes and duties, provided servicemen to the Armed Forces.
One cannot ignore the environment in which a people live, have lived and created for many years, and created a livelihood. This is exactly what the international border process requires.
It is unacceptable to deprive people of their homes and their environments just by a political decision, and then for the sake of political interests and to hide own mistakes, justify that they will give people other houses in other places.
In Syunik and Gegharkunik, the security of communities and roads has been already destroyed by using GPS or Google map and other impermissible methods, deprived people of the opportunity to earn income for their families, and destroyed the environment in which they live. The same situation threatens Tavush now.