ՀՐԱՆՏ ԲԱԳՐԱՏՅԱՆԻ ԿԱՆԽԱՏԵՍՄԱՄԲ, ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ<br /> ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՈՎ ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ<br /> ԱՆԿՄԱՆ ԲԱՐՁՐԱԿԵՏԸ ԿԼԻՆԻ ՁՄՌԱՆԸ<br />
ՀՐԱՆՏ ԲԱԳՐԱՏՅԱՆԻ ԿԱՆԽԱՏԵՍՄԱՄԲ, ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ
ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՈՎ ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
ԱՆԿՄԱՆ ԲԱՐՁՐԱԿԵՏԸ ԿԼԻՆԻ ՁՄՌԱՆԸ
• 14-10-2008 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Միջազգային ֆինանսական ճգնաժամը կանդրադառնա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի տնտեսությունների վրա, եւ հնարավոր է, որ այդ պետությունների տնտեսական վիճակի ամենախոր վատթարացումը լինի ձմռանը: Այսպիսի կանխատեսում է արել ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը «Կովկասյան լրագրողների ցանցի» կազմակերպած օն-լայն մամլո ասուլիսում: Նա բացատրել է, որ Հայաստանի համար գոյություն ունեն բանկերի իրացվելիության, արտասահմանից տրանսֆերտների նվազման, բաժնետոմսերի թողարկման անհուսալիության, լեռնամետալուրգիական ճյուղի ճգնաժամի, բնակարանային շինարարության կտրուկ անկման ռիսկեր: Ադրբեջանի համար այդ համալիրին նա ավելացրել է նավթի գների նվազումը, իսկ Վրաստանի համար` էական կորուստները բեռնափոխադրումների նվազման պատճառով: Հ.Բագրատյանի գնահատմամբ, Հայաստանի տնտեսությունը այնքան էլ չտուժեց Վրաստանում վերջին ռազմական գործողությունների պատճառով, քանի որ «միացրեց խնայողության լրացուցիչ շարժիչներ եւ պահպանեց գոյությունը»: Այդ իրադարձությունները վատ անդրադարձան Հայաստանի էներգետիկ ապահովման վրա` Ռուսաստանի հետ հաղորդակցական կապի ժամանակավոր դադարեցման միջոցով: Սակայն, «մեծ հաշվով, եթե վերցնենք վերջին, ասենք, 20 տարին, Հայաստանին հաջողվում է վերապրել: Պատահական չէ, որ Հայաստանն ունի ՀՆԱ-ի միավորի արտադրության էներգատարողության ամենացածր ցուցանիշը, որով մենք կարող ենք համեմատվել արեւմտաեվրոպական երկրների հետ: Մի խոսքով, վատ է, բայց ոչ անելանելի»,- նշել է Հ.Բագրատյանը: Նախկին վարչապետը կարծիքով, Հայաստանը կարող է կարճաժամկետ ժամանակամիջոցով էլեկտրաէներգիա մատակարարել Վրաստանին եւ Թուրքիային, իսկ իր էներգետիկական անվտանգության խնդիրը Հայաստանը կլուծի հիդրոէլեկտրակայանների զարգացման եւ նոր ատոմակայանի կառուցման միջոցով: Մյուս կողմից, Հ.Բագրատյանը համեմատական առավելություն է համարում Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը, որը միակն է տարածաշրջանի 5 երկրներից, որ անմիջական իրական սահման ունի մնացած բոլոր չորսի հետ: «Այդ պատճառով քաղաքական հարցերի լուծմանը զուգընթաց մենք պարտավոր ենք կոմունիկացիոն ծառայություններ մատուցել մեր հարեւաններին»,- ասել է ՀՀ նախկին վարչապետը:

BY HRANT BAGRATIAN'S FORECAST, CULMINATION POINT OF<br /> ECONOMIC DECLINE OF TRANSCAUCASIAN COUNTRIES AS RESULT OF<br /> INTERNATIONAL FINANCIAL CRISIS TO BE IN WINTER<br />
BY HRANT BAGRATIAN'S FORECAST, CULMINATION POINT OF
ECONOMIC DECLINE OF TRANSCAUCASIAN COUNTRIES AS RESULT OF
INTERNATIONAL FINANCIAL CRISIS TO BE IN WINTER
• 14-10-2008 21:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 14, NOYAN TAPAN. The international financial crisis will affect the economies of Armenia, Azerbaijan and Georgia, and the worst deterioration of the economic conditions in these countries is likely to be in the winter, the former prime miniter of Armenia Hrant Bagratian made a forecast at the online press conference organized by the Caucasus Jornalists Network. He explained that Armenia has such probems as the liquidity of banks, a decline in the amounts of remittances from abroad, the unreliability of issuing shares, the crisis of the mining and smelting sector, and the risks related to a sharp decline in apartment building. For Azerbaijan, he added the fall in oil prices to the indicated set of problems, while for Georgia he also pointed out considerable losses due to a decline in commodity transportation. In the opinion of the former prime minister, the Armenian economy did not suffer so much as a result of the recent military operations in Georgia because it "started some extra engines and kept its existence". The events had a negative impact on the energy supply of Armenia because of the temporary interruption of its commincation link with Russia. However, "if we take, say, the past 20 years, Armenia has managed to survive. It is no accident that Armenia has the highest index of power intensity per GDP unit production, which we can compare with Western European countries. In short, the situation is bad but not desperate," H. Bagratian said. He expressed an opinion that Armenia may supply electric power to Georgia and Turkey over short periods of time but Armenia can solve the problem of its energy security only by devloping its hydro-power engineering and building a new nuclear power plant. On the other hand H. Bagratian considered Armenia's georgaphical location as a relative advantage, saing that out of 5 regional countries, it is the only one to have real borders with each of the 4 other countries. "For that reason, along with solution of political problems, we must provide communication services to our neighbors," he said.