2008 Թ.-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆԸ ՍՈՖԻԱՅԻ, ՇԻՐԱԶԻ ԵՎ<br /> ԱՍՏԱՆԱՅԻ ՀԵՏ ԿՍՏՈՐԱԳՐԻ ՓՈԽՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ<br />
2008 Թ.-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆԸ ՍՈՖԻԱՅԻ, ՇԻՐԱԶԻ ԵՎ
ԱՍՏԱՆԱՅԻ ՀԵՏ ԿՍՏՈՐԱԳՐԻ ՓՈԽՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ
• 09-06-2008 21:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները վերջին 2 ամիսներին մասնակցել են մի շարք գիաժողովների: Մասնավորապես, ապրիլին քաղաքապետարանի պատվիրակությունը մասնակցել է Խոշոր մայրաքաղաքների ասամբլեայի կողմից Մոսկվայում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովին: Գիտաժողովում քննարկվել են մեծ քաղաքներում բնապահպանական, երթեւեկության կառավարման համակարգի հետ կապված մի շարք հարցեր: Ինչպես հունիսի 9-ի ասուլիսում հայտնեց Երեւանի քաղաքապետարանի Արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գեւորգյանը, իրենք մասնակցել են նաեւ մայիսին Բուխարեստում կազմակերպված քաղաքների մշակութային քաղաքականությանը նվիրված գիտաժողովին, Մոսկվայում անցկացված տնտեսական ոլորտին նվիրված գիտաժողովին: Շուտով քաղաքապետարանի պատվիրակությունը կմեկնի Աստանա` մասնակցելու Խոշոր մայրաքաղաքների ասամբլեայի կողմից կազմակերպվելիք հերթական գագաթնաժողովին: Միաժամանակ նշվեց, որ այս տարի Երեւանի եւ մի շարք քաղաքների, մասնավորապես Սոֆիայի, Շիրազի (Իրան) եւ Աստանայի (Ղազախստան), միջեւ կկնքվի համաձայնագիր, եւ այդ քաղաքների հետ կհաստատվի երկկողմ համագործակցություն: Դ.Գեւորգյանը տեղեկացրեց, որ այդ համագործակցության շրջանակում շուտով Երեւանից Սոֆիա կտեղափոխվի հայկական խաչքար, որը կտեղադրվի Բուլղարիայի մայրաքաղաքի Երեւանի անվան զբոսայգում, իսկ մոտակա ամիսներին Երեւանում կսկսվի Լիոնի անվան այգու վերանորոգման եւ բարեկարգման աշխատանքների առաջին փուլը:

В 2008 ГОДУ МЭРИЯ ЕРЕВАНА ПОДПИШЕТ СОГЛАШЕНИЕ О<br /> ВЗАИМОСОТРУДНИЧЕСТВЕ С СОФИЕЙ, ШИРАЗОМ И АСТАНОЙ<br />
В 2008 ГОДУ МЭРИЯ ЕРЕВАНА ПОДПИШЕТ СОГЛАШЕНИЕ О
ВЗАИМОСОТРУДНИЧЕСТВЕ С СОФИЕЙ, ШИРАЗОМ И АСТАНОЙ
• 09-06-2008 21:10:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 9 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Представители Ереванской мэрии за последние 2 месяца приняли участие в раде научных конференций. В частности, в апреле делегация мэрии приняла участие в организованной Ассамблеей крупных столиц международной конференции в Москве. На этой конференции обсуждались вопросы экологии и системы управления движением транспорта в больших городах. Как сообщил на пресс-конференции 9 июня начальник Управления внешних связей мэрии Давид Геворкян, они принимали участие и в прошедшей в мае в Бухаресте конференции по культурной политике городов, в прошедшей в Москве конференции, посвященной экономической сфере. Скоро делегация ереванской мэрии поедет в Астанудля участия в очередной конференции Ассамблеи крупных столиц. Было также отмечено, что в этом году между Ереваном и рядом городов, в частности Софией (Болгария), Ширазом (Иран) и Астаной (Казахстан), будет подписано соглашение, и с этими городами установится двустороннее сотрудничество. Д.Геворкян сообщил, что в рамках этого сотрудничества, скоро из Еревана в Софию будет перевезен хачкар, который будет установлен в парке имени Еревана в столице Болгарии, а в ближайшие месяцы начнется в Ереване начнется первый этап ремонтных работ и благоустройства парка имени Лиона.