ՄԻԺԻ-Ն ԻՐ ՄՏԱՀՈԳՈՒԹՅՈՒՆՆ Է ՀԱՅՏՆՈՒՄ ԱՀՌԾ-Ի ՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՎ<br /> ՎԵՐԱՆԱՅՄԱՆ ՈՒՇԱՑՄԱՆ ԱՌՆՉՈՒԹՅԱՄԲ<br />
ՄԻԺԻ-Ն ԻՐ ՄՏԱՀՈԳՈՒԹՅՈՒՆՆ Է ՀԱՅՏՆՈՒՄ ԱՀՌԾ-Ի ՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՎ
ՎԵՐԱՆԱՅՄԱՆ ՈՒՇԱՑՄԱՆ ԱՌՆՉՈՒԹՅԱՄԲ
• 14-11-2007 17:05:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարդու իրավունքների եւ ժողովդրավարության ինստիտուտը (ՄԻԺԻ) ՀՀ Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագրի (ԱՀՌԾ) 2005-2006թ.-ի հաշվետվության եւ վերանայման ուշացման վերաբերյալ իր մտահոգությունն է հայտնել ՀՀ վարչապետին ուղղված բաց նամակում: ՄԻԺԻ-Ն հիշեցնում է, որ ԱՀՌԾ-ի վերանայման գործընթացն նախատեսվում էր ամփոփել 2006թ.-ի սեպտեմբերին: Բաց նամակում նշված է. «Առավել մտահոգիչ է այն հանգմանքը, որ վերոնշյալ գործընթացների ձգձգման փաստի եւ պատճառների մասին հանրությունը առ այսօր պատշաճ կերպով չի տեղակացվել: Կարծում ենք, որ այս դեպքում խախտվել են ծրագրի իրականացման թափանցիկության եւ հաշվետվողականության սկզբունքները»: Նամակի վերջում ԱՀՌԾ-ի համակարգող խորհրդին կոչ է արվում հարգել եւ իրականացնել ծրագրում ամրագրված սկզբունքներն ու համաձայնությունները, քանզի ԱՀՌԾ-ի իրականացումը վերաբերում է Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը:

INSTITUTE FOR DEMOCRACY AND HUMAN RIGHTS EXPRESSES ANXIETY<br /> IN CONNECTION WITH DELAY OF ACCOUNT AND RECONSIDERATION OF<br /> POVERTY REDUCTION STRATEGY PAPER<br />
INSTITUTE FOR DEMOCRACY AND HUMAN RIGHTS EXPRESSES ANXIETY
IN CONNECTION WITH DELAY OF ACCOUNT AND RECONSIDERATION OF
POVERTY REDUCTION STRATEGY PAPER
• 14-11-2007 17:05:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, NOVEMBER 14, NOYAN TAPAN. The Institute for Democracy and Human Rights has expressed its anxiety in connection with the delay of the 2005-2006 account and reconsideration of the Poverty Reduction Strategy Paper in its open letter addressed to the Prime Minister of the Republic of Armenia. The Institute for Democracy and Human Rights reminds that the reconsideration process of the Poverty Reduction Strategy Paper was envisaged to be concluded in September 2006. It is mentioned in the open letter: "The circumstance that society has not been decently informed about the reasons and fact of the delay of the above-mentioned processes is causing anxiety. In our opinion, the principles of the transparency and accountability of the implementation of the program have been violated in this case." At the end of the letter a call is made to the coordinating council of the Poverty Reduction Stratagy Paper for respecting and implementing the principles and agreements stipulated in the program as the implementation of the Poverty Reduction Strategy Paper concerns most of the population of Armenia.