2008 Թ.-Ի ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ՆԱԽԱԳԾՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ԴԱՏԱԽԱԶՆԵՐԻ<br /> ՄԻՋԻՆ ԱՇԽԱՏԱՎԱՐՁԻ ՉԱՓԸ 147 ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԻՑ ԲԱՐՁՐԱՑՆԵԼ ՄԻՆՉԵՎ 375<br /> ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԸ<br />
2008 Թ.-Ի ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ՆԱԽԱԳԾՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ԴԱՏԱԽԱԶՆԵՐԻ
ՄԻՋԻՆ ԱՇԽԱՏԱՎԱՐՁԻ ՉԱՓԸ 147 ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԻՑ ԲԱՐՁՐԱՑՆԵԼ ՄԻՆՉԵՎ 375
ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԸ
• 30-10-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ 2008թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով պետական կառավարման մարմինների պահպանման ծախսերի ընդհանուր գումարը ծրագրավորված է շուրջ 44,3 մլրդ դրամ, ինչը 2007թ.-ի համեմատ 0,9 տոկոսով ավելի է: Այս մասին ՀՀ Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների հոկտեմբերի 30-ի համատեղ նիստում հայտնեց ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը: Ըստ նրա, ընթացիկ տարվա համեմատ ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է դատական համակարգի, դատախազության, ինչպես նաեւ պետական կառավարման առանձին մարմինների կառուցվածքային փոփոխություններով եւ պետական կառավարման մարմիններում աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմամբ: Պետական կառավարման մարմինների պահպանման ընդհանուր ծախսերի կեսից ավելին` շուրջ 24,8 մլրդ դրամը, 2008-ին նախատեսված է ուղղել աշխատավարձի ֆոնդին: 2008-ին պետական կառավարման ապարատի աշխատողների միջին աշխատավարձը կկազմի 127 491 դրամ` 2007թ.-ի 116,7 հազար դրամի դիմաց, քաղծառայողներինը` 123 հազար դրամ` 106 հազար դրամի դիմաց, ԱԳՆ-ում աշխատող դիվանագետներինը` 200 հազար դրամ` 161 հազար դրամի դիմաց, դատախազության համակարգում` 245 հազար դրամ` 119 հազար դրամի դիմաց, ընդ որում դատախազների միջին աշխատավարձը կկազմի 375 հազար դրամ` 2007թ.-ի 147 հազար դրամի դիմաց (մոտ 445 ԱՄՆ դոլար):

ПРОЕКТОМ ГОСБЮДЖЕТА НА 2008 ГОД ПРЕДУСМАТРИВАЕТСЯ ПОВЫШЕНИЕ<br /> РАЗМЕРА СРЕДНЕЙ ЗАРПЛАТЫ ПРОКУРОРОВ СО 147 ТЫСЯЧ ДРАМОВ ДО 375<br /> ТЫСЯЧ<br />
ПРОЕКТОМ ГОСБЮДЖЕТА НА 2008 ГОД ПРЕДУСМАТРИВАЕТСЯ ПОВЫШЕНИЕ
РАЗМЕРА СРЕДНЕЙ ЗАРПЛАТЫ ПРОКУРОРОВ СО 147 ТЫСЯЧ ДРАМОВ ДО 375
ТЫСЯЧ
• 30-10-2007 19:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 30 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. В проекте государственного бюджета РА на 2008 год общая сумма по содержанию органов государственного управления составляет приблизительно 44,3 млрд драмов, что на 0,9 процента больше, чем в 2007 году. Об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания РА 30 октября сообщил заместитель министра экономики и финансов РА Павел Сафарян. По его словам, рост расходов по сравнению с текущим годом обусловлен в основном, структурными изменениями отдельных органов государственного управления и повышением зарплат сотрудников в органах государственного управления. Более половины общих расходов по содержанию органов государственного управления - около 24,8 млрд драмов, в 2008 году планируется направить в фонд заработной платы сотрудников аппарата государственного управления. В 2008 году средняя зарплата сотрудников аппарата государственного управления составит 127 тысяч 491 драм против 116,7 тысяч драмов в 2007 году, зарплата государственных служащих - 123 тысячи драмов против 106 тысяч, зарплата работающих в МИД дипломатов - 200 тысяч драмов против 161 тысячи, сотрудников системы прокуратуры - 245 тысяч драмов против 119 тысяч, причем средняя зарплата прокуроров составит 375 тысяч драмов вместо 147 тысяч в 2007 году (около 445 долларов).