2008 Թ.-Ի ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ՆԱԽԱԳԾՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ԴԱՏԱԽԱԶՆԵՐԻ<br /> ՄԻՋԻՆ ԱՇԽԱՏԱՎԱՐՁԻ ՉԱՓԸ 147 ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԻՑ ԲԱՐՁՐԱՑՆԵԼ ՄԻՆՉԵՎ 375<br /> ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԸ<br />
2008 Թ.-Ի ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ՆԱԽԱԳԾՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ԴԱՏԱԽԱԶՆԵՐԻ
ՄԻՋԻՆ ԱՇԽԱՏԱՎԱՐՁԻ ՉԱՓԸ 147 ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԻՑ ԲԱՐՁՐԱՑՆԵԼ ՄԻՆՉԵՎ 375
ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԸ
• 30-10-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ 2008թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով պետական կառավարման մարմինների պահպանման ծախսերի ընդհանուր գումարը ծրագրավորված է շուրջ 44,3 մլրդ դրամ, ինչը 2007թ.-ի համեմատ 0,9 տոկոսով ավելի է: Այս մասին ՀՀ Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների հոկտեմբերի 30-ի համատեղ նիստում հայտնեց ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը: Ըստ նրա, ընթացիկ տարվա համեմատ ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է դատական համակարգի, դատախազության, ինչպես նաեւ պետական կառավարման առանձին մարմինների կառուցվածքային փոփոխություններով եւ պետական կառավարման մարմիններում աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմամբ: Պետական կառավարման մարմինների պահպանման ընդհանուր ծախսերի կեսից ավելին` շուրջ 24,8 մլրդ դրամը, 2008-ին նախատեսված է ուղղել աշխատավարձի ֆոնդին: 2008-ին պետական կառավարման ապարատի աշխատողների միջին աշխատավարձը կկազմի 127 491 դրամ` 2007թ.-ի 116,7 հազար դրամի դիմաց, քաղծառայողներինը` 123 հազար դրամ` 106 հազար դրամի դիմաց, ԱԳՆ-ում աշխատող դիվանագետներինը` 200 հազար դրամ` 161 հազար դրամի դիմաց, դատախազության համակարգում` 245 հազար դրամ` 119 հազար դրամի դիմաց, ընդ որում դատախազների միջին աշխատավարձը կկազմի 375 հազար դրամ` 2007թ.-ի 147 հազար դրամի դիմաց (մոտ 445 ԱՄՆ դոլար):

2008 DRAFT STATE BUDGET ENVISAGES RAISING AVERAGE SALARY OF<br /> PROSECUTORS FROM 147 TO 375 THOUSAND DRAMS <br />
2008 DRAFT STATE BUDGET ENVISAGES RAISING AVERAGE SALARY OF
PROSECUTORS FROM 147 TO 375 THOUSAND DRAMS
• 30-10-2007 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 30, NOYAN TAPAN. By the 2008 draft state budget, the total amount of expenditures on maintenance of state governance bodies is programmed to make 44.3 billion drams, which exceeds by 0.9% the expenditures in 2007, the RA deputy minister of finance and economy Pavel Safarian stated at the October 30 joint sitting of the RA National Assembly Standing Committees. According to him, the growth of expenditures as compared with this year is mainly conditioned by structural changes in the judicial system, the prosecuor's office, in some other state governance bodies and by an increase in salaries of employees of the state governance bodies. More than half of the overall expenditures on maintenance of state governance bodies - about 24.8 billion drams is envisaged to direct to the wage fund in 2008. The average salary of employees of the state governance machinery will make 127,491 drams in 2008 aganis 116.7 thousand drams in 2007, that of civil servants - 123 thousand drams against 106 thousand drams, of diplomats working in the ministry of foreign affairs - 200 thousand drams against 161 thousand drams, and the salary of employees of the prosector's system - 245 thousand drams against 119 thousand drams, with the average salary of prosecutors making 375 thousand drams against 147 thousand drams (about 445 dollars) in 2007.