ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ 2 ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԿԵՏԵՐԻ ՎՐԱ ԱՎԱԶԱԿԱՅԻՆ ՀԱՐՁԱԿՄԱՆ<br /> ՓԱՍՏՈՎ ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻ ԴԱՏԱՎՃՌՈՎ 2 ԱՆՁԻՆՔ ԴԱՏԱՊԱՐՏՎԵՑԻՆ ՑՄԱՀ<br /> ԱԶԱՏԱԶՐԿՄԱՆ <br />
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ 2 ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԿԵՏԵՐԻ ՎՐԱ ԱՎԱԶԱԿԱՅԻՆ ՀԱՐՁԱԿՄԱՆ
ՓԱՍՏՈՎ ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻ ԴԱՏԱՎՃՌՈՎ 2 ԱՆՁԻՆՔ ԴԱՏԱՊԱՐՏՎԵՑԻՆ ՑՄԱՀ
ԱԶԱՏԱԶՐԿՄԱՆ
• 04-06-2007 19:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը` դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ հունիսի 4-ին հրապարակեց 2006թ. հունվարին Երեւանի երկու փոխանակման կետերի վրա ավազակային հարձակման գործով դատավճիռը: Դատարանը հիմնավորված համարեց նախաքննության կողմից ներկայացված մեղադրանքը եւ խմբի անդամներից երկուսին` Վրաստանի քաղաքացի Անդրոնիկ Թորոսյանին եւ ՀՀ քաղաքացի Սերգեյ Մովսիսյանին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման: Ըստ գործի նյութերի, Ա.Թորոսյանն է նախաձեռնել Երեւանի փոխանակման կետերի վրա ավազակային հարձակումներ կատարելու «գործը», կազմավորել խումբ, որի 5 անդամներից 3-ը Վրաստանի քաղաքացիներ են: Ավազակային հարձակման հետեւանքով սպանվել էր փոխանակման կետում գտնվող Արթուր Մկրտչյանը. ըստ գործի նյութերի, նա սպանվել էր Ս.Մովսիսյանի կողմից դանակի հարվածներից: Դատավճռով Վրաստանի մյուս երկու քաղաքացիներ Նուգզար Խոսիտաշվիլին եւ Կարեն Դավթյանը դատապարտվեցին համապատասխանաբար 14 եւ 13 տարվա ազատազրկման, իսկ ՀՀ քաղաքացի Հայկ Սարգսյանը` 8 տարվա ազատազրկման: Դատարանը ամբողջությամբ բավարարեց տուժողի իրավահաջորդ Ժորա Մկրտչյանի քաղհայցը շուրջ 4 մլն. դրամի չափով:

TWO PERSONS SENTENCED TO LIFE IMPRISONMEMT FOR ROBBERY OF<br /> TWO FOREIGN CURRENCY EXCHANGE OFFICES IN YEREVAN <br />
TWO PERSONS SENTENCED TO LIFE IMPRISONMEMT FOR ROBBERY OF
TWO FOREIGN CURRENCY EXCHANGE OFFICES IN YEREVAN
• 04-06-2007 19:40:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JUNE 4, NOYAN TAPAN. The court of first instance of Yerevan's Kentron and Nork-Marash communities (chairman - Judge Mnatsakan Martirosian) on June 4 passed sentence on the case of robbery of two foreign currency exchange offices in Yerevan in January 2006. The court considered the charge brought by the investigation as substantiated and sentenced two of the gang members - Georgian citizen Andronik Torosian and Armenian citizen Sergei Movsisian to life imprisonment. According to materials of the case, A. Torosian initiated the "case" of robberies of two foreign currency exchange offices in Yerevan, formed a gang, with 3 out of its 5 members being citizens of Georgia. During the attack of robbers, Atrur Mkrtchain, who was in the exchange office at that time, was killed by S. Movsisian who stabbed him with a knife. By the sentence, another two Georgian citizens - Nuzgar Khositashvili and Karen Davtian were sentenced to 14 and 13 years' imprisonment respectively, while Armenian citizen Hayk Sargsian - to 8-years' imprisonment. The court fully satisfied the civil suit of the victim's legal successor Zhora Mkrtchian in the amount of 4 million drams.