ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐԵԼ Է ՄՈՏ 29<br /> ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ 113 ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ, ԱՅԴ ԹՎՈՒՄ 12-Ը`<br /> ԳՈՐԾԸՆԿԵՐԱՅԻՆ<br />
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐԵԼ Է ՄՈՏ 29
ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ 113 ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ, ԱՅԴ ԹՎՈՒՄ 12-Ը`
ԳՈՐԾԸՆԿԵՐԱՅԻՆ
• 30-05-2007 17:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի գիտնականների կողմից Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոն (ՄԳՏԿ) են ներկայացվել ավելի քան 360 նախագծեր ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսատեխնոլոգիայի, էկոլոգիայի, տեղեկատվական եւ հաղորդակցման համակարգերի, նյութաբանության, սարքաշինության, ոչ միջուկային էներգետիկայի բնագավառներում գիտական մշակումներ իրականացնելու վերաբերյալ: Ֆինանսավորում են ստացել 113 նախագծեր` 28,67 մլն դոլար գումարի չափով, որոնցից 12-ը գործընկերային նախագծեր են: Ֆինանսավորվել է նաեւ Հայաստանի, Վրաստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի գիտնականների կողմից ներկայացված 1 համատեղ նախագիծ, եւս 3 նախագիծ` Հայաստանի եւ Վրաստանի գիտնականների կողմից եւ 7 նախագիծ` Հայաստանի եւ Ռուսաստանի գիտնականների կողմից: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնեցին ՀՀ ԳԱԱ մամուլի ծառայությունից, ՄԳՏԿ-ի նախագծերում ընդհանուր առմամբ ընդգրկված են 1150 հայ գիտնականներ եւ մասնագետներ: Իսկ նախագծերի իրականացման համար ձեռք են բերվել ավելի քան 1,9 մլն ԱՄՆ դոլարի նյութեր եւ սարքավորումներ: Հայաստանը ՄԳՏԿ-ի Հիմնադիր համաձայնագրին միացել է 1994թ.-ին: ՄԳՏԿ-ն միջկառավարական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 1992թ.-ին` Եվրախորհրդի, Ռուսաստանի Դաշնության, Միացյալ Նահանգների եւ Ճապոնիայի միջեւ փոխադարձ համաձայնության հիման վրա: Կորեայի Հանրապետությունը, Կանադան, Հայաստանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը նույնպես միացել են ՄԳՏԿ-ի Հիմնադիր համաձայնագրին: Կենտրոնի գործունեությունն ու ծրագրերն ուղղված են զանգվածային ոչնչացման զենքի արտադրության չտարածմանն աջակցելուն: ՄԳՏԿ-ի Կառավարիչների խորհրդի վերջին` 42-րդ, նստաշրջանում (30-ը մարտի, 2007թ.) հաստատվել են 22 նոր ծրագրեր ավելի քան 1,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաեւ` 4,6 միլիոն եվրո է հատկացվել Ռուսաստանում, Հայաստանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Ղազախստանում եւ Ղրղզստանում ծավալված գործունեության ընդլայնման համար:

МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИЙ ЦЕНТР ФИНАНСИРУЕТ 113<br /> АРМЯНСКИХ ПРОЕКТОВ, В ТОМ ЧИСЛЕ 12 ПАРТНЕРСКИХ, ПРИМЕРНО НА<br /> СУММУ В 29 МЛН ДОЛЛАРОВ США<br />
МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИЙ ЦЕНТР ФИНАНСИРУЕТ 113
АРМЯНСКИХ ПРОЕКТОВ, В ТОМ ЧИСЛЕ 12 ПАРТНЕРСКИХ, ПРИМЕРНО НА
СУММУ В 29 МЛН ДОЛЛАРОВ США
• 30-05-2007 17:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 30 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Армянские ученые представили Международный Научно-технический центр (МНТЦ) более 360 проектов по осуществлению научных разработок в области физики, химии, биологии, экологии, информационных и коммуникационных систем, материаловедения, приборостроения, неядерной энергетики. Финансирование получили 113 проектов в размере 28,67 млн долларов, 12 из этих проектов - партнерские проекты. Профинансирован также один совместный проект армянских, грузинских, киргизских и таджикских ученых, еще 3 проекта - армянскими и грузинскими учеными и 7 проектов - армянскими и русскими учеными. Как сообщили "НОЯН ТАПАН" из пресс-службы НАН РА, в проекты МНТЦ в общей сложности вовлечены 1150 армянских ученых и специалистов. А для реализации проектов приобретены материалы и оборудование на сумму в более чем 1,9 млн долларов США. Армения присоединилась к учредительному соглашению МНТЦ в 1994 году. МНТЦ - это межправительственная организация, которая основана в 1992 году на основе взаимной договоренности между Советом Европы, Российской Федерацией, Соединенными Штатами и Японией. К учредительному соглашению МНТЦ присоединились также Корейская Республика, Канада, Армения, беларусь, Грузия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан. Деятельность и программа МНТЦ направлены на содействие нераспространению производства оружия массового уничтожения. На последней, 42 сессии Совета управляющих МНТЦ 30 марта 2007 года утверждены 22 новые программы с финансированием 1,3 млн долларов, а также 4,6 млн евро выделено на расширение деятельности в России, Армении, Беларуси, Грузии, Казахстане и Киргизии.