ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐԵԼ Է ՄՈՏ 29<br /> ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ 113 ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ, ԱՅԴ ԹՎՈՒՄ 12-Ը`<br /> ԳՈՐԾԸՆԿԵՐԱՅԻՆ<br />
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐԵԼ Է ՄՈՏ 29
ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ 113 ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ, ԱՅԴ ԹՎՈՒՄ 12-Ը`
ԳՈՐԾԸՆԿԵՐԱՅԻՆ
• 30-05-2007 17:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի գիտնականների կողմից Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոն (ՄԳՏԿ) են ներկայացվել ավելի քան 360 նախագծեր ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսատեխնոլոգիայի, էկոլոգիայի, տեղեկատվական եւ հաղորդակցման համակարգերի, նյութաբանության, սարքաշինության, ոչ միջուկային էներգետիկայի բնագավառներում գիտական մշակումներ իրականացնելու վերաբերյալ: Ֆինանսավորում են ստացել 113 նախագծեր` 28,67 մլն դոլար գումարի չափով, որոնցից 12-ը գործընկերային նախագծեր են: Ֆինանսավորվել է նաեւ Հայաստանի, Վրաստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի գիտնականների կողմից ներկայացված 1 համատեղ նախագիծ, եւս 3 նախագիծ` Հայաստանի եւ Վրաստանի գիտնականների կողմից եւ 7 նախագիծ` Հայաստանի եւ Ռուսաստանի գիտնականների կողմից: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնեցին ՀՀ ԳԱԱ մամուլի ծառայությունից, ՄԳՏԿ-ի նախագծերում ընդհանուր առմամբ ընդգրկված են 1150 հայ գիտնականներ եւ մասնագետներ: Իսկ նախագծերի իրականացման համար ձեռք են բերվել ավելի քան 1,9 մլն ԱՄՆ դոլարի նյութեր եւ սարքավորումներ: Հայաստանը ՄԳՏԿ-ի Հիմնադիր համաձայնագրին միացել է 1994թ.-ին: ՄԳՏԿ-ն միջկառավարական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 1992թ.-ին` Եվրախորհրդի, Ռուսաստանի Դաշնության, Միացյալ Նահանգների եւ Ճապոնիայի միջեւ փոխադարձ համաձայնության հիման վրա: Կորեայի Հանրապետությունը, Կանադան, Հայաստանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը նույնպես միացել են ՄԳՏԿ-ի Հիմնադիր համաձայնագրին: Կենտրոնի գործունեությունն ու ծրագրերն ուղղված են զանգվածային ոչնչացման զենքի արտադրության չտարածմանն աջակցելուն: ՄԳՏԿ-ի Կառավարիչների խորհրդի վերջին` 42-րդ, նստաշրջանում (30-ը մարտի, 2007թ.) հաստատվել են 22 նոր ծրագրեր ավելի քան 1,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաեւ` 4,6 միլիոն եվրո է հատկացվել Ռուսաստանում, Հայաստանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Ղազախստանում եւ Ղրղզստանում ծավալված գործունեության ընդլայնման համար:

INTERNATIONAL SCIENTIFIC-TECHNICAL CENTER FINANCES 113<br /> ARMENIAN PROJECTS AMOUNTING TO NEARLY 29 MLN USD, 12 OF THEM ARE<br /> PARTNER PROJECTS<br />
INTERNATIONAL SCIENTIFIC-TECHNICAL CENTER FINANCES 113
ARMENIAN PROJECTS AMOUNTING TO NEARLY 29 MLN USD, 12 OF THEM ARE
PARTNER PROJECTS
• 30-05-2007 17:30:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MAY 30, NOYAN TAPAN. More than 360 projects for implementing scientific elaborations in the spheres of physics, chemistry, biotechnology, ecology, information and communication systems, materiology, non-nuclear energy were presented to the International Scientific-Technical Center by Armenian scientists. 113 projecrts received financing in the amount of 28.67 mln USD, 12 of them are partner projects. One joint project presented by scientists of Armenia, Georgia, Kyrghyzstan and Tajikistan was also financed, another three projects were financed by Armenian and Georgian scientists and another seven projects by Armenian and Russian scientists. As Noyan Tapan was informed from Press Service of RA National Academy of Sciences, in total, 1150 Armenian scientists and specialists are included in the projects of International Scientific-Technical Center. And materials and equipment amounting to more than 1.9 mln USD were purchased for implementation of projects. Armenia joined the Founding Agreement of International Scientific-Technical Center in 1994. The International Scientific-Technical Center is an intergovernmental organization, which was founded in 1992 on the basis of mutual consent among Council of Europe, Russian Federation, United States and Japan. The Republic of Corea, Canada, Armenia, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrghyzstan and Tajikistan have also joined the Founding Agreement of International Scientific-Technical Center. Center's activity and programs will be aimed at assisting non-proliferation of arms of mass annihilation. At the last, 42th session of Board of Managers of Center (March 30, 2007), 22 new programs with financing of more than 1.3 mln USD were approved, as well as 4.6 mln euros was allocated for extending activity in Russia, Armenia, Belarus, Georgia, Kazakhstan and Kyrghyzstan.