10 ՏԱՐՎԱ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ՄԱԱ-ՈՒՄ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԵԼ ԵՆ 350-ԻՑ ԱՎԵԼԻ<br /> ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ, ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ<br />
10 ՏԱՐՎԱ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ՄԱԱ-ՈՒՄ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԵԼ ԵՆ 350-ԻՑ ԱՎԵԼԻ
ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ, ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ
• 22-05-2007 16:35:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «1997թ.-ին հիմնադրված Մամուլի Ազգային ակումբը (ՄԱԱ) ստեղծվեց «վիճահարույց նախագահական ընտրություններից մեկ տարի անց, երբ հասարակական, քաղաքական կյանքը թմրած էր եւ արթնության նշաններ ցույց չէր տալիս»: Ամփոփելով ՄԱԱ-ի 10-ամյա գործունեությունը, մայիսի 22-ի ասուլիսում ակումբի նախագահ Նարինե Մկրտչյանը նշեց, որ ակումբի հիմնադրումով իրենք փորձեցին ցույց տալ, որ հավատում են երկրի ժողովրդավարության եւ ազգային արժեքների կենսունակությանը: Ն.Մկրտչյանի խոսքերով, 10 տարվա ընթացքում ՄԱԱ-ում ընդհանուր առմամբ կազմակերպվել են 350-ից ավելի հանդիպումներ քաղաքական, հասարակական եւ մշակութային գործիչների հետ: Անդրադառանալով ՄԱԱ-ի 10-ամյա գործունեությանը, «Նոյյան տապան»-ի տնօրեն, ՄԱԱ-ի վարչության անդամ Տիգրան Հարությունյանը նշեց, որ մի շարք օբյեկտիվ պատճառներով նախատեսված որոշ ծրագրեր ՄԱԱ-ն չի հաջողել իրականացնել: Այդուամենայնիվ, ըստ նրա, նույնիսկ եթե ՄԱԱ-ն ոչինչ չաներ, ապա միայն պաշտոնյաների հետ կազմակերպած հանդիպումներն արդեն իսկ մեկ քայլ առաջխաղացում էին, քանի որ այդ ժամանակաշրջանում քաղաքական որեւէ գործչից տեղեկատվություն ստանալը բավականին մեծ խնդիր էր: «Մենք ճեղքեցինք այդ լռությունը եւ ձեւավորեցինք այնպիսի մի իրավիճակ, որ պաշտոնյան կարող էր գալ եւ պատասխանել լրագրողների հարցերին»,- նշեց Տ.Հարությունյանը:

В ТЕЧЕНИЕ 10 ЛЕТ В НАЦИОНАЛЬНОМ ПРЕСС-КЛУБЕ БЫЛО<br /> ОРГАНИЗОВАНО БОЛЕЕ 350 ВСТРЕЧ С ПОЛИТИЧЕСКИМИ И ОБЩЕСТВЕННЫМИ<br /> ДЕЯТЕЛЯМИ<br />
В ТЕЧЕНИЕ 10 ЛЕТ В НАЦИОНАЛЬНОМ ПРЕСС-КЛУБЕ БЫЛО
ОРГАНИЗОВАНО БОЛЕЕ 350 ВСТРЕЧ С ПОЛИТИЧЕСКИМИ И ОБЩЕСТВЕННЫМИ
ДЕЯТЕЛЯМИ
• 22-05-2007 16:35:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 22 МАЯ, НОЯН ТАПАН. "Основанный в 1997 году Национальный пресс-клуб (НПК) был создан через год после "спорных президентских выборов, когда общественная, политическая жизнь дремала и не показывала признаков пробуждения". Подводя итоги 10-летней деятельности НПК, на пресс-конференции 22 мая председатель клуба Нарине Мкртчян отметила, что учреждением клуба они попытались показать, что верят в жизнеспособность демократии и национальных ценностей страны. По ее словам, в течение 10 лет в НПК, в общей сложности, было организовано более 350 встреч с политическими деятелями и деятелями культуры. Коснувшись 10-летней деятельности Национального пресс-клуба, директор информационного агентства "НОЯН ТАПАН", член правления НПК Тигран Арутюнян отметил, что по ряду объективных причин некоторые запланированные программы НПК не удалось осуществить.Тем не менее, по его словам, даже если бы НПК ничего бы не сделал, то только встречи с должностными лицами были продвижением на шаг, так как в этот период получение информации от какого-либо деятеля было большой проблемой. "Мы прорвали эту стену молчания и создали такую ситуацию, когда должностное лицо могло прийти к нам и ответить на вопросы журналистов", - отметил Т.Арутюнян.