ԵՐԵՎԱՆԻ ՄԻ ՇԱՐՔ ԹԱՂԱՄԱՍԵՐԻ ԲՆԱԿԻՉՆԵՐ ՉԵՆ ԿԱՐՈՂԱՆՈՒՄ<br /> ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆՆԵՐ ՍՏԱՆԱԼ<br />
ԵՐԵՎԱՆԻ ՄԻ ՇԱՐՔ ԹԱՂԱՄԱՍԵՐԻ ԲՆԱԿԻՉՆԵՐ ՉԵՆ ԿԱՐՈՂԱՆՈՒՄ
ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆՆԵՐ ՍՏԱՆԱԼ
• 22-05-2007 15:29:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Մի ոտնահարեք մեր իրավունքները», «Մենք ենք մեր սեփականության տերը» եւ նման այլ կարգախոսներով մայիսի 22-ին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ կրկին բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Երեւանի Մյասնիկյան պողոտայի, Վերին եւ Ներքին Անտառային փողոցների, Այգեստան, Շիրակ եւ այլ թաղամասերի բնակիչները: Նրանք պահանջում էին ճանաչել զբաղեցրած բնակտարածքների նկատմամբ իրենց սեփականության իրավունքը: «Համայնք եւ իրավունք» հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Սամվել Մկրտչյանը նշեց, որ այդ թաղամասերի բնակիչները ավելի քան 70 տարի զբաղեցնում են այդ տարածքները, սակայն մինչ օրս չունեն դրանց նըատմամբ իրենց սեփականության իրավունքը հաստատող վկայականներ: Ըստ նրա, Երեւանում առկա է սեփականության իրավունք չունեցող 91 հազար գույքային միավոր, ուստի կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի ինքնակամ կառույցների խնդրի լուծման համար: Ս.Մկրտչյանի խոսքերով, իրենք պահանջում են կառավարությունից խնդրի լուծման նպատակով ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով, որում ընդգրկված կլինեն նաեւ այդ թաղամասերի բնակիչները: «Քանի որ այս կառավարությունն է որոշում ընդունել Կոզեռն թաղամասի բնակիչների սեփականության իրավունքի ճանաչման վերաբերյալ, ապա վերջինս գործին շատ լավ տեղյակ է եւ գիտի ինչպես վարվել»,- ասաց Ս.Մկրտչյանը: Իսկ այսօրվա ակցիան, նրա խոսքերով, պարզապես հիշեցման նպատակ ունի:

INHABITANTS OF A NUMBER OF DISTRICTS OF YEREVAN CAN NOT GET<br /> CERTIFICATES FOR RIGHT ON PROPERTY<br />
• 22-05-2007 15:29:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MAY 22, NOYAN TAPAN. Inhabitants of the Yerevan Myasnikian avenue, Upper and Lower Antarayin streets, Aygestan, Shirak and others again organized an action of protest at the RA Government's building on May 22. They had the following slogans: "Do not violate our rights," "We are owners of our property" and similar ones. They demanded to recognize their right on property towards the dwelling space they occupied. Samvel Mkrtchian, the Chairman of the Community and Right public organization, lawyer mentioned that inhabitants of those districts have occupied those territories for more than 70 years, but till now they have certificates affirming their right on property towards them. In his words, there are 91 thousand property units in Yerevan having no right on property, so the government must take measures for solution of self-willed structures. In S. Mkrtchian's words, they demand from the government to create an interdepartment commission for solution of the problem. Inhabitants of those districts will also be involved in that commission. "As this government made the decision concerning recongizing the right on property of inhabitants of the Kozern district, the latter is well informed of the affair and knows how to act," S. Mkrtchian said. And today's action, in his word, has just a goal to remind.