ԵՐԵՎԱՆԻ ՄԻ ՇԱՐՔ ԹԱՂԱՄԱՍԵՐԻ ԲՆԱԿԻՉՆԵՐ ՉԵՆ ԿԱՐՈՂԱՆՈՒՄ<br /> ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆՆԵՐ ՍՏԱՆԱԼ<br />
ԵՐԵՎԱՆԻ ՄԻ ՇԱՐՔ ԹԱՂԱՄԱՍԵՐԻ ԲՆԱԿԻՉՆԵՐ ՉԵՆ ԿԱՐՈՂԱՆՈՒՄ
ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆՆԵՐ ՍՏԱՆԱԼ
• 22-05-2007 15:29:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Մի ոտնահարեք մեր իրավունքները», «Մենք ենք մեր սեփականության տերը» եւ նման այլ կարգախոսներով մայիսի 22-ին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ կրկին բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Երեւանի Մյասնիկյան պողոտայի, Վերին եւ Ներքին Անտառային փողոցների, Այգեստան, Շիրակ եւ այլ թաղամասերի բնակիչները: Նրանք պահանջում էին ճանաչել զբաղեցրած բնակտարածքների նկատմամբ իրենց սեփականության իրավունքը: «Համայնք եւ իրավունք» հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Սամվել Մկրտչյանը նշեց, որ այդ թաղամասերի բնակիչները ավելի քան 70 տարի զբաղեցնում են այդ տարածքները, սակայն մինչ օրս չունեն դրանց նըատմամբ իրենց սեփականության իրավունքը հաստատող վկայականներ: Ըստ նրա, Երեւանում առկա է սեփականության իրավունք չունեցող 91 հազար գույքային միավոր, ուստի կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի ինքնակամ կառույցների խնդրի լուծման համար: Ս.Մկրտչյանի խոսքերով, իրենք պահանջում են կառավարությունից խնդրի լուծման նպատակով ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով, որում ընդգրկված կլինեն նաեւ այդ թաղամասերի բնակիչները: «Քանի որ այս կառավարությունն է որոշում ընդունել Կոզեռն թաղամասի բնակիչների սեփականության իրավունքի ճանաչման վերաբերյալ, ապա վերջինս գործին շատ լավ տեղյակ է եւ գիտի ինչպես վարվել»,- ասաց Ս.Մկրտչյանը: Իսկ այսօրվա ակցիան, նրա խոսքերով, պարզապես հիշեցման նպատակ ունի:

ЖИТЕЛИ НЕКОТОРЫХ КВАРТАЛОВ ЕРЕВАНА НЕ МОГУТ ПОЛУЧИТЬ<br /> СВИДЕТЕЛЬСТВА О ПРАВЕ НА СОБСТВЕННОСТЬ<br />
ЖИТЕЛИ НЕКОТОРЫХ КВАРТАЛОВ ЕРЕВАНА НЕ МОГУТ ПОЛУЧИТЬ
СВИДЕТЕЛЬСТВА О ПРАВЕ НА СОБСТВЕННОСТЬ
• 22-05-2007 15:29:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 22 МАЯ, НОЯН ТАПАН. "Не ущемляйте наши права", "Мы владельцы нашей собственности" и с другими подобными лозунгами 22 мая акцию протеста перед зданием правительства вновь организовали жители Мясникянского проспекта, улиц Верин и Неркин Себастия, Айгестан, Ширак и других кварталов Еревана. Они требуют признать за ними право собственности в отношении занимаемой ими жилплощади. Председатель общественной организации "Община и право", правозащитник Самвел Мкртчян отметил, что жители этих кварталов более 70 лет проживают на этих территориях, однако до сих пор не получили заверяющие право собственности свидетельства. По его словам, в Ереване насчитывается 91 тысяча имущественных единиц, не имеющих права собственности, поэтому правительство должно предпринять меры для решения данной проблемы. По словам С.Мкртчяна, они требуют от правительства создать с целью решения вопроса межведомственную комиссию, в которую будут включены жители этих кварталов. "Поскольку это правительство приняло решение относительно признания права жителей квартала Козерн в отношении собственности, то оно лучше осведомлено и знает, что делать", - сказать С.Мкртчян. А сегодняшняя акция, по словам С.Мкртчяна, ставит цель напомнить о нерешенности вопроса.