ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՀԵՐՔԵԼ ԸՆՏՐԱԿԵՂԾԻՔՆԵՐ<br /> ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ 400 ՀԱԶԱՐ ԱՆՁՆԱԳՐԵՐ ՏՊԱԳՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ<br /> «ԻՄՊԻՉՄԵՆՏ» ԴԱՇԻՆՔԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՀԵՐՔԵԼ ԸՆՏՐԱԿԵՂԾԻՔՆԵՐ
ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ 400 ՀԱԶԱՐ ԱՆՁՆԱԳՐԵՐ ՏՊԱԳՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«ԻՄՊԻՉՄԵՆՏ» ԴԱՇԻՆՔԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 16-05-2007 18:43:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մայիսի 12-ին Ազգային Ժողովի ընտրությոններին մասնակցած քաղաքացիներից իրենց ընտրական իրավունքը վերականգնել են 1906-ը, այդ թվում` 80-ը դատական կարգով, 1826-ը` տարածքային անձնագրային ծառայությունների կողմից տրված տեղեկանքների հիման վրա: Այս մասին լրագրողների հետ մայիսի 16-ի հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ ոստիկանության լրատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության պետ Սայաթ Շիրինյանը: Ըստ նրա, անձնագրային ծառայություններում տեղեկանքներ ստացածների 80 տոկոսը եղել են նոր սեփականատերերի դիմումներով հաշվառումից հանված քաղաքացիներ: Ս.Շիրինյանը հերքեց «Իմպիչմենտ» դաշինքի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, թե տպագրվել են 400 հազար անձնագրեր, որոնցով իշխանությունները ընտրակեղծիքներ են կազմակերպել: Նա հայտնեց, որ 2006թ. մայիսի 10-ից մինչեւ 2007թ. մայիսի 10-ը տպագրվել է 194 հազար 623 անձնագիր, որից 31 795-ը 1 օրականից մինչեւ 16 տարեկան անձանց, 49 717-ը` 16-18 տարեկանների, 113 118-ը` 18-ից բարձր տարիքի քաղաքացիների համար: Ս.Շիրինյանը տեղեկացրեց, որ ոստիկանությունը անձնագրերի տպագրության հարցով պայմանագրային հիմունքներով աշխատում է միայն ֆրանսիական մի կազմակերպության հետ: 2004-2006թթ.-ին այդ կազմակերպության կողմից մատակարարվել են 453 հազար 977 հատ անձնագրերի գրքույկներ: Ս.Շիրինյանը հայտնեց, որ ընտրությունների օրը ընտրախախտումների վերաբերյալ ստացվել է 433 ահազանգ: Ոստիկանության կողմից ստուգման են ենթարկվել իր իրավասության ներքո գտնվող 201 ահազանգ, որոնցից 9-ի կապակցությամբ նախապատրաստվել են նյութեր, 3-ի կապակցությամբ քրեական գործի հարուցումը մերժվել է, ընտրակաշառքի 1 փաստով քրեական գործ է հարուցվել:

ПОЗИЦИЯ ПРОДОЛЖАЕТ ОПРОВЕРГАТЬ ЗАЯВЛЕНИЕ ПРЕДСТАВИТЕЛЯ<br /> БЛОКА "ИМПИЧМЕНТ" О ТОМ, ЧТО БЫЛИ ОТПЕЧАТАНЫ 400 ТЫСЯЧ ПАСПОРТОВ<br /> ДЛЯ ОРГАНИЗАЦИИ ИЗБИРАТЕЛЬНЫХ ФАЛЬСИФИКАЦИЙ<br /> ДЛЯ ОРГАНИЗАЦИИ ИЗБИРАТЕЛЬНЫХ ФАЛЬСИФИКАЦИЙ
ПОЗИЦИЯ ПРОДОЛЖАЕТ ОПРОВЕРГАТЬ ЗАЯВЛЕНИЕ ПРЕДСТАВИТЕЛЯ
БЛОКА "ИМПИЧМЕНТ" О ТОМ, ЧТО БЫЛИ ОТПЕЧАТАНЫ 400 ТЫСЯЧ ПАСПОРТОВ
ДЛЯ ОРГАНИЗАЦИИ ИЗБИРАТЕЛЬНЫХ ФАЛЬСИФИКАЦИЙ
• 16-05-2007 18:43:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 16 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Из граждан, принимавших участие в выборах в Национальное собрание РА 12 мая, свое избирательное право восстановили 1906, в том числе, 80 - в судебном порядке, 1826 - на основе справок, выданных региональными паспортными службами. Об этом во время встречи с журналистами 16 мая сообщил руководитель Управления информации и связей с общественностью Полиции РА Саят Ширинян. По его словам, 80 процентов из них были граждане, снятые с учета по заявлениям новых владельцев жилья. С.Ширинян опроверг заявление представителя блока "Импичмент" Никола Пашиняна о том, что были отпечатаны 400 тысяч паспортов, по которым власти организовали фальсификации. Он сообщил, что с 10 мая 2006 года по 10 мая 2007 года было отпечатано 194 тысяч 623 паспорта, 31 795 из которых для лиц в возрасте 16 лет, родившихся до 1 августа, 49 717 - для лиц в возрасте 16-18 лет, 113 118 - для лиц более старшего возраста. С.Ширинян сообщил, что полиция по вопросу печатания паспортов на договорных условиях сотрудничает только с одной французской компанией. В 2004 - 2006 гг. этой организацией нам было поставлено 453 тысячи 977 штук паспортных книжек. С.Ширинян сообщил также, что в день выборов относительно избирательных фальсификаций было получено 433 сообщения. Полицией было проверено 201 находящееся под ее юрисдикцией сообщение, по 9 из которым были подготовлены материалы, в возбуждении уголовных дел связи с 3-мя из сообщений было отказано, по 1 факту о взятке возбуждено уголовное дело.