ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՆՈՐ ՕՐԵՆՔՈՎ ԱՅՆ ԿԶՐԿՎԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ<br /> ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹԻՑ ԵՎ ԿԴԱԴԱՐԻ ԼԻՆԵԼ ԿԵՆՏՐՈՆԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳ<br />
ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՆՈՐ ՕՐԵՆՔՈՎ ԱՅՆ ԿԶՐԿՎԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ
ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹԻՑ ԵՎ ԿԴԱԴԱՐԻ ԼԻՆԵԼ ԿԵՆՏՐՈՆԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳ
• 03-05-2007 19:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքով կատարված փոփոխությունները կարող են էապես նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը հենց դատախազության համակարգում: Այս մասին «Ֆեմիդա» հասարակական կազմակերպության կողմից հրավիրված մայիսի 2-ի քննարկմանը նշեց ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գեւորգ Դանիելյանը: Դատախազության մասին նոր օրենքը ուժի մեջ է մտել մայիսի 1-ից, սակայն այն լիովին գործադրելու համար անհրաժեշտ է ընդունել շուրջ 50 իրավական նորմատիվ ակտեր, այդ թվում, փոփոխություններ Քրեական դատավարության օրենսգրքում: Օրենքի մի մասը ուժի մեջ է մտնելու հունիսի 1-ից, մյուս մասը դեկտեմբերի 1-ից եւ օրենքն ամբողջությամբ` 2008թ-ի հունվարի 1-ից: Նոր օրենքով նախատեսված հիմնական փոփոխությունը այն է, որ քննչական ապարատը դուրս է գալու դատախազության համակարգից: 2007թ-ի դեկտեմբերի 1-ից դատախազությունը այլեւս քննություն չի իրականացնելու: Քննչական գործառույթից հրաժարումը, ըստ Գ. Դանիելյանի, նպատակ ունի ավելի ուժեղացնել հետաքննության եւ նախաքննության նկատմամբ հսկողությունը: «Դատախազության մասին» նոր օրենքով հստակորեն ամրագրվել է, որ քրեական հետապնդումը դատախազի բացառիկ իրավունքն է, այսինքն մեղադրանքը առաջադրում է միայն դատախազը: Նույն դատախազը նաեւ հսկողություն է իրականացնում հետաքննության եւ նախաքննության նկատմամբ, ապա մեղադրանքը պաշտպանում դատարանում: Այս նոր սկզբունքը արդեն իսկ սկսել է փորձնական կարգով կիրառվել Հայաստանի տարբեր համայնքներում, իսկ 2007թ-ի հունվարի 1-ից «միեւնույն դատախազի» սկզբունքը գործում է հանրապետության դատախազության բոլոր մարմիններում: Օրենքով փոփոխություն է նախատեսվում նաեւ դատախազության կողմից իրականացվող պետական շահերի պաշտպանության գործընթացում: Այսուհետ միջազգային արբիտրաժներում գույքային վեճերով Հայաստանի Հանրապետությունը կներկայացվի դատախազության կողմից: Օրենքով դատախազությունը դադարում է կենտրոնացված համակարգ լինել. այսուհետ վերադաս դատախազը կարող է ցուցումներ տալ միայն իր անմիջական ենթակայության տակ գտնվող դատախազին, վերջինս դրանք կարող է չկատարել, եթե դրանք անօրինական կամ անհիմն են: Ընդ որում, դատախազը կարող է բողոքարկել վերադասի անհիմն ցուցումները, իսկ անօրինական ցուցումները բողոքարկել պարտավոր է: Օրենքով էական փոփոխություններ են կատարվել համակարգում կադրային նշանակումների հարցում. ՀՀ գլխավոր դատախազին ՀՀ Նախագահի ներկայացմամբ ընտրում է ԱԺ-ն, իսկ գլխավոր դատախազի տեղակալներին` ՀՀ գլխավոր դատախազի ներկայացրած թեկնածություններից նշանակում է ՀՀ Նախագահը: Դատախազներին զբաղեցրած պաշտոնից հեռացնելու լիազորություն այլեւս ՀՀ գլխավոր դատախազին վերապահված չէ: Դատախազները կարող են զբաղեցրած պաշտոնից հեռացվել եւ իսկ նոր թեկնածուները` նշանակվել միայն Դատախազության համակարգում գործող էթիկական եւ որակավորման հանձնաժողովների եզրակացության հիման վրա:

СОГЛАСНО НОВОМУ ЗАКОНУ О ПРОКУРАТУРЕ, ПОСЛЕДНЯЯ НЕ БУДЕТ<br /> ОСУЩЕСТВЛЯТЬ РАССЛЕДОВАНИЕ И ПЕРЕСТАНЕТ БЫТЬ ЦЕНТРАЛИЗОВАННОЙ<br /> СИСТЕМОЙ<br />
СОГЛАСНО НОВОМУ ЗАКОНУ О ПРОКУРАТУРЕ, ПОСЛЕДНЯЯ НЕ БУДЕТ
ОСУЩЕСТВЛЯТЬ РАССЛЕДОВАНИЕ И ПЕРЕСТАНЕТ БЫТЬ ЦЕНТРАЛИЗОВАННОЙ
СИСТЕМОЙ
• 03-05-2007 19:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 3 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Изменения в законе РА "О прокуратуре" могут существенно снизить коррупционные риски в самой системе прокуратуры. Об этом заявил на обсуждении 2 мая в общественной организации "Фемида" заместитель Генерального прокурора РА Геворк Даниелян. Новый закон о прокуратуре вступил в силу с 1 мая, однако для его полного применения необходимо пока принять около 50 нормативных актов, в том числе изменения в Уголовно-процессуальном кодексе. Одна часть нового закона вступит в силу с 1 июня, другая - с 1 декабря, а закон в целом - с 1 января 2008 года. Основным изменением, предусмотренным новым законом является то, что следственный аппарат выводится из системы Прокуратуры. С 1 декабря 2007 года Прокуратура более не будет осуществлять следствие. Отказ от следственной службы, по словам Г.Даниеляна, имеет целью усилить контроль над расследованием и предварительным следствием. Новый закон "О прокуратуре" четко закрепляет, что уголовное преследование является исключительным правом прокурора, то есть обвинение выдвигает только прокурор. Тот же прокурор осуществляет контроль над расследованием и предварительным следствием, затем защищает обвинение в суде. Этот новый принцип уже начал в экспериментальном порядке применяться в различных общинах Армении, а с 1 января 2007 года принцип "одного прокурора" действует во всех органах прокуратуры республики. Законом предусмотрено также изменение в процессе защиты государственных интересов, осуществляемой со стороны прокуратуры. Впредь Республику Армения в международных арбитражах по имущественным спорам будет представлять прокуратура. По закону, Прокуратура перестает быть централизованной системой: впредь вышестоящий прокурор может давать указания только находящемуся в его непосредственном подчинении прокурору, последний их может не выполнять, если они незаконны или безосновательны. Причем, прокурор безосновательные указания вышестоящего может обжаловать, а незаконные - обязан обжаловать. По закону, произведены существенные изменения в вопросе кадровых назначений: Генерального прокурора РА по представлению президента страны избирает НС, а его заместителей - из представленных Генпрокурором кандидатур назначает президент РА. Впредь Генеральный прокурор не уполномочен снимать с должности прокуроров. Прокуроры могут быть освобождены от занимаемой должности, а новые кандидаты назначены только на основании заключения комиссий по этике и квалификации, действующих в системе Прокуратуры.