ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՆՈՐ ՕՐԵՆՔՈՎ ԱՅՆ ԿԶՐԿՎԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ<br /> ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹԻՑ ԵՎ ԿԴԱԴԱՐԻ ԼԻՆԵԼ ԿԵՆՏՐՈՆԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳ<br />
ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՆՈՐ ՕՐԵՆՔՈՎ ԱՅՆ ԿԶՐԿՎԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ
ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹԻՑ ԵՎ ԿԴԱԴԱՐԻ ԼԻՆԵԼ ԿԵՆՏՐՈՆԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳ
• 03-05-2007 19:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքով կատարված փոփոխությունները կարող են էապես նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը հենց դատախազության համակարգում: Այս մասին «Ֆեմիդա» հասարակական կազմակերպության կողմից հրավիրված մայիսի 2-ի քննարկմանը նշեց ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գեւորգ Դանիելյանը: Դատախազության մասին նոր օրենքը ուժի մեջ է մտել մայիսի 1-ից, սակայն այն լիովին գործադրելու համար անհրաժեշտ է ընդունել շուրջ 50 իրավական նորմատիվ ակտեր, այդ թվում, փոփոխություններ Քրեական դատավարության օրենսգրքում: Օրենքի մի մասը ուժի մեջ է մտնելու հունիսի 1-ից, մյուս մասը դեկտեմբերի 1-ից եւ օրենքն ամբողջությամբ` 2008թ-ի հունվարի 1-ից: Նոր օրենքով նախատեսված հիմնական փոփոխությունը այն է, որ քննչական ապարատը դուրս է գալու դատախազության համակարգից: 2007թ-ի դեկտեմբերի 1-ից դատախազությունը այլեւս քննություն չի իրականացնելու: Քննչական գործառույթից հրաժարումը, ըստ Գ. Դանիելյանի, նպատակ ունի ավելի ուժեղացնել հետաքննության եւ նախաքննության նկատմամբ հսկողությունը: «Դատախազության մասին» նոր օրենքով հստակորեն ամրագրվել է, որ քրեական հետապնդումը դատախազի բացառիկ իրավունքն է, այսինքն մեղադրանքը առաջադրում է միայն դատախազը: Նույն դատախազը նաեւ հսկողություն է իրականացնում հետաքննության եւ նախաքննության նկատմամբ, ապա մեղադրանքը պաշտպանում դատարանում: Այս նոր սկզբունքը արդեն իսկ սկսել է փորձնական կարգով կիրառվել Հայաստանի տարբեր համայնքներում, իսկ 2007թ-ի հունվարի 1-ից «միեւնույն դատախազի» սկզբունքը գործում է հանրապետության դատախազության բոլոր մարմիններում: Օրենքով փոփոխություն է նախատեսվում նաեւ դատախազության կողմից իրականացվող պետական շահերի պաշտպանության գործընթացում: Այսուհետ միջազգային արբիտրաժներում գույքային վեճերով Հայաստանի Հանրապետությունը կներկայացվի դատախազության կողմից: Օրենքով դատախազությունը դադարում է կենտրոնացված համակարգ լինել. այսուհետ վերադաս դատախազը կարող է ցուցումներ տալ միայն իր անմիջական ենթակայության տակ գտնվող դատախազին, վերջինս դրանք կարող է չկատարել, եթե դրանք անօրինական կամ անհիմն են: Ընդ որում, դատախազը կարող է բողոքարկել վերադասի անհիմն ցուցումները, իսկ անօրինական ցուցումները բողոքարկել պարտավոր է: Օրենքով էական փոփոխություններ են կատարվել համակարգում կադրային նշանակումների հարցում. ՀՀ գլխավոր դատախազին ՀՀ Նախագահի ներկայացմամբ ընտրում է ԱԺ-ն, իսկ գլխավոր դատախազի տեղակալներին` ՀՀ գլխավոր դատախազի ներկայացրած թեկնածություններից նշանակում է ՀՀ Նախագահը: Դատախազներին զբաղեցրած պաշտոնից հեռացնելու լիազորություն այլեւս ՀՀ գլխավոր դատախազին վերապահված չէ: Դատախազները կարող են զբաղեցրած պաշտոնից հեռացվել եւ իսկ նոր թեկնածուները` նշանակվել միայն Դատախազության համակարգում գործող էթիկական եւ որակավորման հանձնաժողովների եզրակացության հիման վրա:

BY NEW LAW "ON PROSECUTOR'S OFFICE" IT WILL BE DEPRIVED OF<br /> FUNCTION TO CARRY OUT INVESTIGATION AND WILL CEASE TO BE A<br /> CENTRALIZED SYSTEM<br /> FUNCTION TO CARRY OUT INVESTIGATION AND WILL CEASE TO BE A
CENTRALIZED SYSTEM
BY NEW LAW "ON PROSECUTOR'S OFFICE" IT WILL BE DEPRIVED OF
FUNCTION TO CARRY OUT INVESTIGATION AND WILL CEASE TO BE A
• 03-05-2007 19:30:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MAY 3, NOYAN TAPAN. The amendments made into RA law "On Prosecutor's Office" can essentially reduce corruption risks in the very system of prosecutor's office. Gevorg Danielian, RA Deputy Prosecutor General, said at the May 2 discussion convened by the Femida NGO. The new law "On Prosecutor's Office" has come into force from May 1, but for using it completely 50 legal normative acts, including amendments to the Code of Criminal Procedure, should be adopted. Part of the law will come into force from June 1, another part from December 1 and the law will come into force completely from January 1, 2008. The main amendment envisaged by the law is that the investigation apparatus will come out of the system of prosecutor's office. The prosecutor's office will not carry out investigation any longer starting December 1, 2007. Renouncing the function of investigation, in G. Danielian's words, has the goal to strengthen for even more control over investigation and preliminary investigation. The new law "On Prosecutor's Office" precisely stipulates that criminal prosecution is the exclusive right of the prosecutor, that is, accusation is brought only by the prosecutor. The very prosecutor also controls investigation and preliminary investigation, then defends prosecution in the court. This new principle is already tested in various communities of Armenia and from Jaunary 1, 2007 the principle of "the same prosecutor" works in all bodies of Armenia's prosecutor's office. The law also envisages to make a change in the process of protection of state interests carried out by prosecutor's office. Henceforth RA will be represented by the prosecutor's office at arbitrations by property disputes. According to the law, prosecutor's office ceases to be a centralized system: henceforth the higher prosecutor can give instructions only to the prosecutor being immediately under his subordination, the latter can not fulfil them if they are illegal or ungrounded. At that, the prosecutor can appeal against the instructions of the higher prosecutor and he is just obliged to appeal against illegal instructions. By the law essential changes were made in the issue of cadre appointments in the system: RA prosecutor general is elected by NA by presentation of RA President, and deputy prosecutor general is appointed by RA President from candidates offered by RA prosecutor general. The power to dismiss prosecutors from their posts is not reserved for RA prosecutor general any longer. Prosecutors can be dismissed and new candidates can be appointed only on the basis of conclusions of ethics and qualification commissions working in the system of prosecutor's office.