2008 Թ.-ԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՎՏՈՏՐԱՆՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ<br /> ՏԵԽԶՆՆՈՒՄԸ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵՆ ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՎԱԾ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ<br />
2008 Թ.-ԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՎՏՈՏՐԱՆՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ
ՏԵԽԶՆՆՈՒՄԸ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵՆ ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՎԱԾ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
• 15-02-2007 19:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Փետրվարի 15-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ՀՀ-ում տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման կարգը: Փաստաթղթով սահմանվում է, որ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննությունն իրականացվում է ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան լիցենզավորված իրավաբանական անձանց կամ անհատ ձեռնարկատերերի արտադրական բազայում` տեխնիկական արատորոշման միջոցների օգտագործմամբ: Տեխնիկական զննություն իրականացնողների լիցենզավորումը եւ լիցենզիայի պայմանների կատարման նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է ՀՀ Տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը` «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով: Մեկ այլ որոշմամբ կառավարությունը հաստատել է ՀՀ-ում տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության անցկացման գործունեության լիցենզավորման կարգը եւ լիցենզիայի ձեւը: Ինչպես նիստից հետո հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը, հաջորդ տարվանից տեխզննումը կիրականացնեն լիցենզավորված ընկերությունները, որոնք կընտրվեն մրցութային կարգով, անժամկետ: Մրցույթը կհայտարարվի մայիսին: Նախատեսվում է, որ հանրապետությունում կգործեն 50 լիցենզավորված ընկերություններ: Ա.Մանուկյանը նշեց, որ լիցենզիա ստանալու համար ընկերությունները պետք է կատարեն մի շարք պահանջներ: Մասնավորապես, տեխզննումն ապահովող հոսքագծերի տեղադրման համար պետք է ունենան 1500 քառ.մ տարածք, եւս 180 քառ.մ` շինության համար: Նշվեց, որ ՀՀ տարածքում կա 302 հազար 552 ավտորանսպորտային միջոց: Նախնական հաշվարկներով, մեկ հոսքագիծը կարող է տարեկան սպասարկել 5200 մեքենա: Մեկ հոսքագծի արժեքը կազմում է 37-170 հազար դոլար: Նշվեց, որ մինչեւ 5 տարվա արտադրության մեքենաների տեխզննումը կանցկացվի 2 տարին մեկ անգամ, կանոնավոր փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներինը` տարին 2 անգամ, մնացածինը` տարին մեկ անգամ: Ա.Մանուկյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ տեխզննման սակագները սահմանում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը:

С 2008 ГОДА В АРМЕНИИ ТЕХОСМОТР АВТОТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ<br /> ОСУЩЕСТВЯТ ЛИЦЕНЗИРОВАННЫЕ КОМПАНИИ<br />
С 2008 ГОДА В АРМЕНИИ ТЕХОСМОТР АВТОТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
ОСУЩЕСТВЯТ ЛИЦЕНЗИРОВАННЫЕ КОМПАНИИ
• 15-02-2007 19:10:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 15 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. На заседании правительства РА 15 февраля утвержден порядок проведения обязательного технического осмотра транспортных средств в РА. Документ устанавливает, что обязательный техосмотр осуществляют лицензированные в соответствии с законодательством РА юридические лица или частные предприниматели. Лицензирование осуществляющих техосмотр и контроль над выполнением условий лицензии осуществляет Министерство транспорта и связи РА в порядке, установленном законом РА "О лицензировании". Другим решением правительство утвердило порядок и форму лицензирования деятельности по проведению техосмотра транспортных средств в РА. Как заявил журналистам после заседания министр Андраник Манукян, со следующего года техосмотр осуществят лицензированные компании, которые будут отбираться в конкурсном порядке, бессрочно. Конкурс будет объявлен в мае. Ожидается, что в республике будут действовать 50 таких компаний. А.Манукян отметил, что для получения лицензии компании должны выполнить ряд требований. В частности, для установки поточных линий для техосмотра нужно иметь территорию в 1500 кв.м и 180 кв.м для строения. Было отмечено, что на территории РА есть 302 тысячи 552 автотранспортных средства. По предварительным расчетам, одна линия может ежегодно обслуживать 5200 машин. Стоимость одной линии составляет 37-170 тысяч долларов. Было отмечено, что техосмотр машин производства пятилетней давности будет производиться один раз в два года, автомобилей, осуществляющих регулярные перевозки - два раза в год, остальных - один раз в год. А.Манукян сообщил, что тарифы на техосмотр устанавливает Комиссия по регулированию общественных услуг РА.