ԱՅՍ ՏԱՐԻ «ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԻՆՈՓԱՌԱՏՈՆԸ<br /> ԿԲԱՑՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԻՆ ԽԱՂԱՐԿԱՅԻՆ «ՆԱՄՈՒՍ» ՖԻԼՄՈՎ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐԻ «ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԻՆՈՓԱՌԱՏՈՆԸ
ԿԲԱՑՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԻՆ ԽԱՂԱՐԿԱՅԻՆ «ՆԱՄՈՒՍ» ՖԻԼՄՈՎ
• 31-05-2006 17:30:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային երրորդ կինոփառատոնը կբացվի 1926 թ. «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում նկարահանված առաջին խաղարկային` Համո Բեկնազարյանի «Նամուս» համր ֆիլմի ցուցադրումով: 80-ամյա պատմություն ունեցող «Նամուս»-ը վերջերս թվայնացվել եւ վերականգնվել է ֆրանսիական «Արտե» հեռուստաընկերությունում եւ ցուցադրվել Փարիզի ամենահայտնի` «Բալզակ» կինոթատրոնում: Հայտնելով այս մասին մայիսի 31-ի ասուլիսում` փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը հայտարարեց, որ փառատոնի բացման եւ փակման արարողություններն այս անգամ կլինեն ավելի «փառատոնային», քան նախորդ տարիներինը: Փառատոնի գլխավոր ռեժիսոր Արմեն Մազմանյանը նշեց, որ «Ոսկե ծիրան-2006»-ի բացման եւ փակման արարողությունները կունենան երկու շեշտադրում. «Մոսկվա» կինոթատրոնի հրապարակում բացումը եւ փակումը կունենա ժողովրդական տոնի դրսեւորում, իսկ կինոթատրոնի ներսում այն կունենա փառատոններին վայել զուսպ եւ հանդիսավոր ձեւաչափ` փոքր գեղարվեստական շտրիխով համեմված: Ի տարբերություն նախորդ փառատոնի, այս անգամ հայերեն եւ անգլերեն տեքստերը կհամապատասխանեն իրար: Ա. Մազմանյանը համոզված է, որ փառատոններն ինքնին արդեն շքեղ եւ աննախադեպ իրադարձություններ են, ուստի չարժե դրանք ծանրաբեռնել ավելորդ երաժշտական շոուներով: Ա. Մազմանյանը նշեց նաեւ, որ նախորդ տարիների նմանությամբ կկազմակերպվի եւ կանցկացվի ծիրանի տոն:

В ЭТОМ ГОДУ ЕРЕВАНСКИЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ КИНОФЕСТИВАЛЬ "ВОСКЕ<br /> ЦИРАН" ОТКРОЕТСЯ ПОКАЗОМ ПЕРВОЙ АРМЯНСКОЙ ИГРОВОЙ КАРТИНЫ<br /> "НАМУС"<br /> ЦИРАН" ОТКРОЕТСЯ ПОКАЗОМ ПЕРВОЙ АРМЯНСКОЙ ИГРОВОЙ КАРТИНЫ
"НАМУС"
В ЭТОМ ГОДУ ЕРЕВАНСКИЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ КИНОФЕСТИВАЛЬ "ВОСКЕ
ЦИРАН" ОТКРОЕТСЯ ПОКАЗОМ ПЕРВОЙ АРМЯНСКОЙ ИГРОВОЙ КАРТИНЫ
• 31-05-2006 17:30:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 31 МАЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Второй Ереванский международный кинофестиваль "Воске циран" откроется показом первого армянского игрового фильма "Намус" Амо Бекназаряна, снятого на киностудии "Айфильм" в 1926 году. Имеющий 80-летнюю историю фильм "Намус" недавно восстановлен на французской телекомпании "Арте" и показан в самом известном кинотеатре Парижа -"Бальзак". Сообщая об этом на пресс-конференции 31 мая, директор программ фестиваля Микаел Стамболцян заявил, что церемонии открытия и закрытия фестиваля на этот раз будут более "фестивальными", чем в предыдущие годы. Главный режиссер фестиваля Армен Мазманян отметил, что "церемонии открытия и закрытия кинофестиваля "Воске циран" будут иметь два акцента: открытию и закрытию кинофестиваля на площади кинотеатра "Москва" будет придана форма общенародного праздника, а уже внутри здания кинотеатра церемонии получат более сдержанный, присущий фестивалям формат, приправленный небольшим художественным штрихом. В отличие от предыдущего фестиваля на этот раз армянский и английский тексты будут соответствовать друг другу. Армен Мазманян уверен, что фестиваль сам по себе уже беспрецедентное событие, поэтому не стоит загружать его лишними музыкальными шоу. А.Мазманян отметил также, что по подобию прошлых лет будет организован Праздник абрикоса.