ԱՅՍ ՏԱՐԻ «ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԻՆՈՓԱՌԱՏՈՆԸ<br /> ԿԲԱՑՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԻՆ ԽԱՂԱՐԿԱՅԻՆ «ՆԱՄՈՒՍ» ՖԻԼՄՈՎ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐԻ «ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԻՆՈՓԱՌԱՏՈՆԸ
ԿԲԱՑՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԻՆ ԽԱՂԱՐԿԱՅԻՆ «ՆԱՄՈՒՍ» ՖԻԼՄՈՎ
• 31-05-2006 17:30:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային երրորդ կինոփառատոնը կբացվի 1926 թ. «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում նկարահանված առաջին խաղարկային` Համո Բեկնազարյանի «Նամուս» համր ֆիլմի ցուցադրումով: 80-ամյա պատմություն ունեցող «Նամուս»-ը վերջերս թվայնացվել եւ վերականգնվել է ֆրանսիական «Արտե» հեռուստաընկերությունում եւ ցուցադրվել Փարիզի ամենահայտնի` «Բալզակ» կինոթատրոնում: Հայտնելով այս մասին մայիսի 31-ի ասուլիսում` փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը հայտարարեց, որ փառատոնի բացման եւ փակման արարողություններն այս անգամ կլինեն ավելի «փառատոնային», քան նախորդ տարիներինը: Փառատոնի գլխավոր ռեժիսոր Արմեն Մազմանյանը նշեց, որ «Ոսկե ծիրան-2006»-ի բացման եւ փակման արարողությունները կունենան երկու շեշտադրում. «Մոսկվա» կինոթատրոնի հրապարակում բացումը եւ փակումը կունենա ժողովրդական տոնի դրսեւորում, իսկ կինոթատրոնի ներսում այն կունենա փառատոններին վայել զուսպ եւ հանդիսավոր ձեւաչափ` փոքր գեղարվեստական շտրիխով համեմված: Ի տարբերություն նախորդ փառատոնի, այս անգամ հայերեն եւ անգլերեն տեքստերը կհամապատասխանեն իրար: Ա. Մազմանյանը համոզված է, որ փառատոններն ինքնին արդեն շքեղ եւ աննախադեպ իրադարձություններ են, ուստի չարժե դրանք ծանրաբեռնել ավելորդ երաժշտական շոուներով: Ա. Մազմանյանը նշեց նաեւ, որ նախորդ տարիների նմանությամբ կկազմակերպվի եւ կանցկացվի ծիրանի տոն:

THIS YEAR GOLDEN APRICOT YEREVAN INTERNATIONAL FESTIVAL TO<br /> BE OPENED WITH FIRST ARMENIAN FICTION FILM "NAMUS"<br /> " />
THIS YEAR GOLDEN APRICOT YEREVAN INTERNATIONAL FESTIVAL TO
BE OPENED WITH FIRST ARMENIAN FICTION FILM "NAMUS"
• 31-05-2006 17:30:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, MAY 31, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. The Golden Apricot (Voske Tsiran) Yerevan international third film festival will be opened with the first Armenian mute fiction film, "Namus" by Hamo Beknazarian shot in 1926 in the Hayfilm studio. The "Namus" having a history of 80 years has been lately digitalized and restored at the Arte French TV company and shown at the Balzac most famous cinema of Paris. Informing about it at the May 31 press conference, Mikael Stamboltsian, Director of the festival's programs, declared that this time the festival's opening and closure ceremonies will be more "festival" that in the previous years. Festival's general producer Armen Mazmanian mentioned that the Golden Apricot's opening and closure ceremonies will have two accentuations: the opening and closure in the square of Moscow cinema will be a manifestation of a people's holiday and inside the cinema it will have a reserved and solemn format fit for festivals and will have a small art feature. In difference to the previous festival, this time the Armenian and English texts will correspond to each other. A.Mazmanian is convinced that festivals themselves are luxurious and unprecedented events, so there is no need to overload them with superfluous musical shows. A.Mazmanian also mentioned that like the previous years, a Holiday of Apricot will be organized this year.