«ԴԵՂԻՆ ԹՌՉՈՒՆ»-Ի ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆՆ Է ՊԱՀՊԱՆԵԼ ԵՎ<br /> ՍԵՐՈՒՆԴՆԵՐԻՆ ՓՈԽԱՆՑԵԼ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՀՆԴԿԱՑԻՆԵՐԻ ԱՎԱՆԴՈՒՅԹՆԵՐԸ<br />
«ԴԵՂԻՆ ԹՌՉՈՒՆ»-Ի ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆՆ Է ՊԱՀՊԱՆԵԼ ԵՎ
ՍԵՐՈՒՆԴՆԵՐԻՆ ՓՈԽԱՆՑԵԼ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՀՆԴԿԱՑԻՆԵՐԻ ԱՎԱՆԴՈՒՅԹՆԵՐԸ
• 25-05-2006 17:15:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել ձեր երկրում: Այստեղ մարդիկ ջերմ են եւ հյուրընկալ: Ուրախ եմ, որ գտնվում եմ հեռավոր ու հյուրընկալ Հայաստանում»,- հայտարարեց «Դեղին թռչուն» ապաչիների պարային խմբի ղեկավար Քենեթ Դունկանը մայիսի 25-ին Երեւանում կայացած ասուլիսին: Քենեթ Դունկանի խոսքերով, «Դեղին թռչուն» պարային խումբը կարելի է համարել նաեւ ընտանեկան խումբ, քանի որ նրանում ընդգրկված են իր կինը, դուստրը եւ յոթ որդիները: Իսկ խմբի անվանումն իր կնոջ օրիորդական ցեղի անվանումն է: 20 տարվա ստեղծագործական պատմություն ունեցող ապաչիական այս խմբում բացի ընտանիքի անդամներից հանդես են գալիս նաեւ այլ ցեղերի ապաչիներ: Ըստ Քենեթ Դունկանի, պարային խմբի առաջնային առաքելությունն է պահպանել ամերիկյան հնդիկների ավանդույթները եւ փոխանցել հաջորդ սերունդներին: Նա նշեց, որ բացի պարային համարներից իրենց խումբը ներկայացնում է նաեւ հինավուրց պատմություններ եւ ցուցադրություններ այդ թեմաներով: Դունկանի խոսքերով, որպես ամերիկացի բնիկների պարային խումբ` իրենք երաժշտական եւ պարային համարների միջոցով են ներկայացնում բնության տարբեր երեւույթները: Իսկ մշակույթը, ըստ նրա, կարեւոր է նրանով, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք հասկանա, թե «որտեղից է գալիս եւ ուր է գնում»: Բացի համերգային առաքելությունից, խումբը աշխարհի տարբեր երկրներում կառուցում է ապաչիական գյուղեր եւ ավաններ` իրենց նախնիների ավանդույթների համաձայն: Դունկանի որդիներից մեկը ներկայացրեց իր երաժշտական գործիքը` ամերիկյան բնիկներին պատկանող սրինգը, որով եւ կատարեց մի հետաքրքիր երաժշտական համար. երբ տղան որոշում է սիրահետել աղջկան, սկսում է սրինգ նվագել եւ այն չորրորդ կատարումից հետո ուղղում է դեպի ընտրած աղջիկը: Ինչ վերաբերում է ժամանակակից տեխնիկայի եւ ապաչիական ավանդույթների մեկտեղման խնդրին, ապա, Քենեթ Դունկանի խոսքերով, իրենք ապրում եւ ստեղծագործում են` օգտագործելով երկու տարբերակներն էլ. օրինակ, «երբ գալիս է, ասենք, երիտասարդ աղջիկների արբունքի շրջանը, ամբողջ ցեղը բարձրանում է լեռները եւ կատարում ավանդական ծիսակատարություններ»: Իսկ մնացած դեպքերում, իհարկե, օգտվում են նաեւ տեխնիկայի միջոցներից: Այսօր ԱՄՆ-ում ապրում են 50 հազար ապաչիներ, որոնք սուվերեն կարգավիճակ ունեն այնտեղ: «Դեղին թռչուն» խումբն այս տարիների ընթացքում համերգային շրջագայություններ է ունեցել աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայաստանյան հյուրախաղերից անմիջապես հետո նրանք պետք է մեկնեն Անգլիա:

ОСНОВНОЙ МИССИЕЙ "ЖЕЛТОЙ ПТИЦЫ" ЯВЛЯЕТСЯ СОХРАНЕНИЕ И<br /> ПЕРЕДАЧА ПОКОЛЕНИЯМ ТРАДИЦИЙ АМЕРИКАНСКИХ ИНДЕЙЦЕВ<br /> ПЕРЕДАЧА ПОКОЛЕНИЯМ ТРАДИЦИЙ АМЕРИКАНСКИХ ИНДЕЙЦЕВ
ОСНОВНОЙ МИССИЕЙ "ЖЕЛТОЙ ПТИЦЫ" ЯВЛЯЕТСЯ СОХРАНЕНИЕ И
ПЕРЕДАЧА ПОКОЛЕНИЯМ ТРАДИЦИЙ АМЕРИКАНСКИХ ИНДЕЙЦЕВ
• 25-05-2006 17:15:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 25 МАЯ, НОЯН ТАПАН. "Для меня большая честь находится в вашей стране. Здесь очень гостеприимные люди. Рад, что нахожусь в далекой и гостеприимной Армении", - заявил руководитель танцевальной группы апачей "Желтая птица" Кенет Дункан на пресс-конференции 25 мая в Ереване. По словам Кенета Дункана, группу "Желтая птица" можно считать и семейной группой, поскольку в нее входят его жена, дочь и семь сыновей. А свое название группа позаимствовала у девичьего племени его жены. В группу с 20-летней творческой историей кроме членов семьи входят представители и других племен. По словам К.Дункан, основной миссией танцевальной группы является сохранение и передача традиций американских индейцев следующим поколениям. Он отметил, что кроме танцевальных номеров группа представляет и древние истории и показы на эти темы. По словам Дункана, танцевальная группа американских аборигенов представляет посредством музыкальных и танцевальных номеров различные явления природы. А культура, по их словам, важна тем, чтобы каждый понял, "откуда пришел и куда идет". Кроме концертной миссии, группа в разных странах строит села согласно древним традициям апачей. Один из сыновей Дункана представил свой музыкальный инструмент - свирель американских аборигенов, на которой исполнил интересный музыкальный номер: когда юноша решает ухаживать за девушкой, он начинает играть на свирели и после четвертого исполнения направляет ее в сторону избранной девушки. Что касается вопроса совмещения современной техники и традиций апачи, то, по словам К.Дункана, они живут и творят, используя оба варианта, например, когда "наступает период зрелости у девушек, все племя поднимается в горы и совершает обряды". А в остальных случаях, конечно, пользуются и современной техникой. Сегодня в США проживает 50 тысяч апачей, у которых суверенный статус.