ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՍՈՒՀԵՏ ԿՀԱՄԱԽՄԲԻ ՀԻՆ ՋՈՒՂԱՅԻ<br /> ԳԵՐԵԶՄԱՆԱՏԱՆԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻՆԵՐԻ ՎԱՆԴԱԼԻԶՄԻ ԴԵՄ ՈՒՂՂՎԱԾ<br /> ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ<br />
ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՍՈՒՀԵՏ ԿՀԱՄԱԽՄԲԻ ՀԻՆ ՋՈՒՂԱՅԻ
ԳԵՐԵԶՄԱՆԱՏԱՆԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻՆԵՐԻ ՎԱՆԴԱԼԻԶՄԻ ԴԵՄ ՈՒՂՂՎԱԾ
ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
• 20-01-2006 18:40:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: 2005 թ. դեկտեմբերին ադրբեջանական պետության կողմից Հին Ջուղայի (Նախիջեւան) գերեզմանատան խաչքարերի հիմնահատակ ոչնչացման կապակցությամբ, ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունն այսուհետ փորձելու է համախմբել եւ ի մի բերել երկրի մտավորականների, գիտնականների, հասարակական կազմակերպությունների գործողությունները, կոչերը, պահանջներն ու առաջարկությունները: Ինչպես հունվարի 20-ին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Գագիկ Գյուրջյանը, ՀՀ կառավարության այս հանձնարարականը նպատակ ունի մեկտեղել երկրի բոլոր ուժերը` դատապարտելու հայկական հուշարձանների նկատմամբ Ադրբեջանում պարբերաբար կատարվող վանդալիզմը: Գագիկ Գյուրջյանի խոսքերով, 1998 թ.-ից պարբերաբար կատարվող մշակութային վանդալիզմի արդյունքում համաշխարհային ժառանգության շտեմարանում իր արժանի տեղն զբաղեցնող Ջուղայի գերեզմանատան հազվագյուտ խաչքարերն այսօր այլեւս փոխանցելի չեն սերունդներին: Ջուղայի գերեզմանատունը դատապարտվեց անվերադարձ կորստյան` հակառակ սահմաններից դուրս գտնվող ժառանգությունների պահպանությանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին,- նշեց մշակույթի նախարարի պաշտոնակատարը: Գ. Գյուրջյանն ընդգծեց, որ պայքարի քաղաքակիրթ ձեւերը պետք է փոխել, քանի որ այդ կապակցությամբ Հայաստանից հղված բազմաթիվ բողոքներն ու հայտարարությունները ցայսօր արձագանք չեն գտել: Ըստ նրա, համանման իրավիճակներից հետագայում խուսափելու համար հարկավոր է օգտագործել Սփյուռքի ուժերը, կառավարության հնարավորությունները, դիվանագիտական խողովակները, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունների ունեցած տեղեկատվությունը:

ВПРЕДЬ МИНИСТЕРСТВО КУЛЬТУРЫ КОНСОЛИДИРУЕТ ДЕЙСТВИЯ,<br /> НАПРАВЛЕННЫЕ ПРОТИВ ВАНДАЛИЗМА АЗЕРБАЙДЖАНЦЕВ НА АРМЯНСКОМ<br /> КЛАДБИЩЕ СТАРОЙ ДЖУГИ<br />
ВПРЕДЬ МИНИСТЕРСТВО КУЛЬТУРЫ КОНСОЛИДИРУЕТ ДЕЙСТВИЯ,
НАПРАВЛЕННЫЕ ПРОТИВ ВАНДАЛИЗМА АЗЕРБАЙДЖАНЦЕВ НА АРМЯНСКОМ
КЛАДБИЩЕ СТАРОЙ ДЖУГИ
• 20-01-2006 18:40:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 20 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. В связи с полным уничтожением азербайджанским государством хачкаров на армянском кладбище Старой Джуги (Нахичеван) в декабре 2005 года, Министерство культуры и вопросов молодежи впредь предпримет усилия для консолидации действий, призывов, предложений и требований интеллигенции страны, ученых и общественных организаций. Как сообщил на пресс-конференции 20 января исполняющий обязанности министра Гагик Гюрджян, это поручение правительства ставит цель объединить все силы страны для осуждения периодически повторяющихся варварских действий в Азербайджане по отношению к армянским памятникам. По словам Г.Гюрджяна, что цивилизованные формы борьбы надо изменить, поскольку многочисленные жалобы и заявления в связи с произошедшим до сих пор не получили отклика. По его словам, во избежание аналогичных ситуаций в будущем, необходимо использовать силы Спюрка, возможности правительства, дипломатические каналы, а также информацию, имеющуюся у общественных организаций.