ՌՈԲԵՐՏ ՔՈՈՒԼԸ ՀՈՒՅՍ Է ՀԱՅՏՆՈՒՄ, ՈՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ<br /> ՖԻԼՀԱՐՄՈՆԻԿ ՆՎԱԳԱԽՄԲԻ ՀԵՏ ԻՐ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿԱԿԱՆ<br /> ԿԼԻՆԻ<br />
ՌՈԲԵՐՏ ՔՈՈՒԼԸ ՀՈՒՅՍ Է ՀԱՅՏՆՈՒՄ, ՈՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ
ՖԻԼՀԱՐՄՈՆԻԿ ՆՎԱԳԱԽՄԲԻ ՀԵՏ ԻՐ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿԱԿԱՆ
ԿԼԻՆԻ
• 10-02-2005 18:45:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Փետրվարի 10-ի երեկոյան Երեւանի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կկայանա ամերիկացի դիրիժոր Ռոբերտ Քոուլի եւ ռուս դաշնակահար Եվգենի Միխայլովի համատեղ համերգը` Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (ՀՊՖՆ) նվագակցությամբ: Ինչպես համերգից առաջ կայացած ասուլիսին նշեց ամերիկացի դիրիժորը, համերգին կհնչեն Լեոնարդ Բերնսթայնի «Կանդիդ» նախերգանքը, ինչպես նաեւ Սկրյաբինի եւ Դվորժակի ստեղծագործություններից: Ռոբերտ Քոուլը հայտնեց, որ ՀՊՖՆ-ի հետ առաջին անգամ է համագործակցում, սակայն նվագախմբի մասին հաճախ է լսել Մոսկվայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում, ԱՄՆ-ում ապրող իր հայ երաժիշտ ընկերներից: Դիրիժորը հայտնեց, որ ամերիկացիները ծանոթ են Արամ Խաչատրյանի եւ Ալան Հովհաննեսի ստեղծագործություններին, իսկ մյուս հայ կոմպոզիտորների գործերին ինքը ծանոթ չէ: «Երեկ երեւանյան ռեստորաններից մեկում առաջին անգամ լսեցի հայկական ժողովրդական գեղեցիկ երաժշտություն, որն ինձ շատ դուր եկավ»,- նշեց նա: Ռ. Քոուլը հուսով է, որ Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ իր համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի: Ամբողջ աշխարհը, նրա խոսքերով, պետք է իմանա, թե հայ երաժիշտներն ինչ բարձր մակարդակով են ներկայացնում համաշխարհային մեծությունների ստեղծագործությունները: Ռոբերտ Քոուլը մի շարք միջազգային փառատոնների դափնեկիր է: Դիրիժորը ղեկավարել է Պերմի օպերայի եւ բալետի թատրոնի նվագախումբը: 1995 թ. ֆրանսիական կառավարությունն ամերիկացի դիրիժորին պարգեւատրել է Արվեստների շքանշանով:

РОБЕРТ КОУЛ ВЫРАЗИЛ НАДЕЖДУ, ЧТО ЕГО СОТРУДНИЧЕСТВО С<br /> ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФИЛАРМОНИЧЕСКИМ ОРКЕСТРОМ АРМЕНИИ ПРОДОЛЖИТСЯ<br />
РОБЕРТ КОУЛ ВЫРАЗИЛ НАДЕЖДУ, ЧТО ЕГО СОТРУДНИЧЕСТВО С
ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФИЛАРМОНИЧЕСКИМ ОРКЕСТРОМ АРМЕНИИ ПРОДОЛЖИТСЯ
• 10-02-2005 18:45:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 10 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. 10 февраля, в концертном зале "Арам Хачатурян" состоится совместный концерт американского дирижера Роберта Коула и русского пианиста Евгения Михайлова в сопровождении Государственного филармонического оркестра Армении. Как отметил до начала концерта американский дирижер, на концерте прозвучит увертюра Леонарда Бернстайна "Кандид", а также произведения Скрябина и Дворжака. Роберт Коул сообщил, что он впервые сотрудничает с Государственным филармоническим оркестром Армении, однако, он часто слышал о нем в Москве и Санкт-Петербурге, а также от проживающих в США музыкантов-армян. Дирижер сообщил, что американцы знакомы с произведениями Арама Хачатуряна и Алана Ованнеса, а других армянских композиторов он не знает. "Вчера в одном из ереванских ресторанов я услышал очень красивую арм- янскую народную мелодию, которая ей очень понравилась",-отметил он. Р.Коул надеялся, что его сотрудничество с Государственным филармоническим оркестром будет продолжено. Весь мир, по его словам, должен узнать, что армянские музыканты на очень высоком уровне представляют произведения мировых величин. Рберт Коул является лауреатом международных конкурсов. Дирижер руководил оркестром пермского театра оперы и балета. В 1995 году правительство Франции наградило американского дирижера Орденом искусств.