ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ<br /> ԿԻՐԱՌԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ՆՄՈՒՇՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՎԱՃԱՌՔ<br />
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ
ԿԻՐԱՌԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ՆՄՈՒՇՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՎԱՃԱՌՔ
• 24-08-2004 18:35:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի Թերջան հյուրանոցում սեպտեմբերի 10-ին կկազմակերպվի հայկական ժամանակակից կիրառական արվեստի նմուշների "Մետաքսե ճանապարհ" երրորդ ցուցահանդես-վաճառքը: Կներկայացվեն Երեւանի պետական գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր Նունե Աղբալյանի եւ դիզայներ Գեւորգ Շադոյանի աշխատանքները: Հին հայկական նախշազարդերով ժամանակակից ոճի զգեստերի, մետաքսե փողկապների, կրծքազարդերի այդ հավաքածուն Հայաստանում կներկայացվի առաջին անգամ: Այդ աշխատանքները կցուցադրվեն նաեւ հոկտեմբերին Բոստոնում (ԱՄՆ) կայանալիք նորաձեւության ցուցահանդեսին: Արվեստի այս ոլորտը, որը կոչվում է բատիկ կամ «նկարչություն կտորի վրա», Հայաստանում մեծ ճանաչում է սկսել ստանալ հիմնականում Ն.Աղբալյանի շնորհիվ: Բացի Հայաստանից, պրոֆեսորը իր աշխատանքները ներկայացրել է նաեւ Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում եւ մի շարք այլ երկրներում:

10 СЕНТЯБРЯ В ЕРЕВАНЕ СОСТОИТСЯ ВЫСТАВКА-ПРОДАЖА ОБРАЗЦОВ<br /> АРМЯНСКОГО СОВРЕМЕННОГО ПРИКЛАДНОГО ИСКУССТВА<br />
10 СЕНТЯБРЯ В ЕРЕВАНЕ СОСТОИТСЯ ВЫСТАВКА-ПРОДАЖА ОБРАЗЦОВ
АРМЯНСКОГО СОВРЕМЕННОГО ПРИКЛАДНОГО ИСКУССТВА
• 24-08-2004 18:35:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 24 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. 10 сентября в Ереванской гостинице Терджан будет организована третья выставка-продажа образцов современного армянского прикладного искусства "Шелковый путь". Будут представлены работы профессора Ереванской государственной академии художеств Нуне Агбалян и дизайнера Геворга Шадояна. Эти работы будут также представлены на проходящей в октябре выставке в Бостоне. Сфера искусства, называющаяся "батик" или "живопись на ткани", получила большое признание в Армении в основном благодаря работам Н.Агбалян. Кроме Армении, профессор представила свои работы и в России, Франции, Германии, Австрии и других странах.