ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ<br /> ԿԻՐԱՌԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ՆՄՈՒՇՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՎԱՃԱՌՔ<br />
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ
ԿԻՐԱՌԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ՆՄՈՒՇՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՎԱՃԱՌՔ
• 24-08-2004 18:35:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի Թերջան հյուրանոցում սեպտեմբերի 10-ին կկազմակերպվի հայկական ժամանակակից կիրառական արվեստի նմուշների "Մետաքսե ճանապարհ" երրորդ ցուցահանդես-վաճառքը: Կներկայացվեն Երեւանի պետական գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր Նունե Աղբալյանի եւ դիզայներ Գեւորգ Շադոյանի աշխատանքները: Հին հայկական նախշազարդերով ժամանակակից ոճի զգեստերի, մետաքսե փողկապների, կրծքազարդերի այդ հավաքածուն Հայաստանում կներկայացվի առաջին անգամ: Այդ աշխատանքները կցուցադրվեն նաեւ հոկտեմբերին Բոստոնում (ԱՄՆ) կայանալիք նորաձեւության ցուցահանդեսին: Արվեստի այս ոլորտը, որը կոչվում է բատիկ կամ «նկարչություն կտորի վրա», Հայաստանում մեծ ճանաչում է սկսել ստանալ հիմնականում Ն.Աղբալյանի շնորհիվ: Բացի Հայաստանից, պրոֆեսորը իր աշխատանքները ներկայացրել է նաեւ Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում եւ մի շարք այլ երկրներում:

EXHIBITION-SALE OF SAMPLES OF ARMENIAN MODERN APPLIED ART<br /> TO BE HELD IN YEREVAN ON SEPTEMBER 10<br />
EXHIBITION-SALE OF SAMPLES OF ARMENIAN MODERN APPLIED ART
TO BE HELD IN YEREVAN ON SEPTEMBER 10
• 24-08-2004 18:35:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, August 24 (Noyan Tapan). The "Silky Way" second exhibition-sale of the samples of the Armenian modern applied art will be held at the Terjan hotel in Yerevan on September 10. The works of Nune Aghbalian, professor of the Yerevan State Art Academy, and designer Gevorg Shadoyan will be exhibited there. The collection of these works will be presented in Armenia for the first time. They will also be exhibited during an exhibition in Boston (the United States) in October. This sphere of art, which is called "batique", or "painting on fabric" obtained the great recognition in Armenia mainly due to Nune Aghbalian. Besides Armenia the professor also exhibited her works in Russia, France, Germany, Austria and a number of other countries.