ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՏԿԵՐԱՍՐԱՀՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ 6<br /> ԱՐՎԵՍՏԱԳԵՏՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՏԿԵՐԱՍՐԱՀՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ 6
ԱՐՎԵՍՏԱԳԵՏՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ
• 18-08-2004 15:24:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» համահայկական մշակութային առաջին փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվել է սիրիահայ 6 արվեստագետների` Հրազդան Թոքմաջյանի, Արտո Համբարձումյանի, Զավեն Պարտագճյանի, Վիգեն Շարոյանի, Վրեժ Քասունու եւ Վարդգես Պարսումյանի գեղանկարչական կտավների եւ քանդակների ցուցահանդեսը: Ըստ ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հովիկ Հովեյանի, ցուցահանդեսում ներկայացված գործերը եւս մեկ անգամ վկայում են, որ աշխարհի ցանկացած երկրում ապրող հայ նկարչի աշխատանք նոր շունչ, նոր եռանդ ու իմաստ է հաղորդում հայ կերպարվեստին: Իսկ Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանի խոսքերով, բազմաթիվ ասպարեզներից մշակույթն է, որ «հային հայ է պահում, որտեղ էլ որ նա լինի»: Նշենք, որ Վրեժ Քասունու գործերը Հայաստանում առաջին անգամ ցուցադրել են 1999թ.-ին:

EXHIBITION OF WORKS OF SIX DIASPORAN-ARMENIAN ART CRITICS<br /> OPENED AT NATIONAL PICTURE GALLERY OF ARMENIA<br />
EXHIBITION OF WORKS OF SIX DIASPORAN-ARMENIAN ART CRITICS
OPENED AT NATIONAL PICTURE GALLERY OF ARMENIA
• 18-08-2004 15:24:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, August 18 (Noyan Tapan). An exhibition of the canvases and sculptures of six Syrian-Armenian art critics Hrazdan Tokmajian, Arto Hambartsumian, Zaven Partagchian, Vigen Sharoyan, Vrezh Kasuni and Vardges Parsumian was opened at the National Picture Gallery of Armenia within the framework of the "One Nation, One Culture" first Pan-Armenian cutlural festival. According to RA Minister of Culture and Youth Affairs Hovik Hoveyan, the works presented at the exhibition once again are evidence of the fact that the works of the Armenian artists living in different countries of the world gives new sense to the Armenian fine arts. According to Karen Aghamian, Chairman of the Armenian Artists' Union, form all the spheres it is the culture that "preserves the Armenian nature in the Armenian, wherever he lived". It should be mentioned that the works of Vrezh Kasuni were first exhibited in Armenia in 1999.