ՏԻԳՐԱՆ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԻ 75-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ<br /> ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ՄՈՍԿՎԱՅՈՒՄ ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԱԿԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՇԽԱՐՀԻ<br /> ՀԱՎԱՔԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ<br />
ՏԻԳՐԱՆ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԻ 75-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ
ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ՄՈՍԿՎԱՅՈՒՄ ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԱԿԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՇԽԱՐՀԻ
ՀԱՎԱՔԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
• 08-06-2004 19:40:00   | Հայաստան  |  Սպորտ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայ մեծ շախմատիստ, աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում հունիսի 9-15-ը Մոսկվայում պետրոսյանական թիմը կմրցի աշխարհի հավաքականի հետ: Ըստ Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի հաղորդագրության, պետրոսյանականների թիմը կգլխավորի աշխարհի ուժեղագույն շախմատիստ Գարրի Կասպարովը: Թիմում ընդգրկված են Վլադիմիր Հակոբյանը, Ռաֆայել Վահանյանը, Սմբատ Լպուտյանը, ինչպես նաեւ Պետեր Լեկոն եւ Բորիս Գելֆանդը: Աշխարհի հավաքականի կազմում հանդես կգան Վիշվանաթան Անանդը, Պյոտր Սվիդլերը, Մայքլ Ադամսը, Էթիեն Բաքրոն, Ֆրանսիսկո Վալեխո Պոնսը եւ Լուկ Վան Վելին: Այս տարվա նոյեմբերին Տիգրան Պետրոսյանին նվիրված 2 խոշոր մրցաշարեր` միջազգային բաց մրցաշար եւ Եվրոպայի արագ շախմատի առաջնություն, կանցկացվի Երեւանում: Իսկ դեկտեմբերին նախատեսվում է ինտերնետ համացանցի միջոցով Տ.Պետրոսյանի միջազգային հուշամրցաշար անցկացնել Հայաստանի, Ռուսաստանի, Չինաստանի եւ Հնդկաստանի հավաքականների մասնակցությամբ: 2004թ.-ին, որը Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի առաջարկությամբ ՖԻԴԵ-ն ամբողջ աշխարհում հռչակել է Տիգրան Պետրոսյանի տարի, Ապարան քաղաքի կենտրոնական հրապարակը կկոչվի նրա անունով. մինչեւ տարեվերջ այստեղ նախատեսվում է տեղադրել Տ.Պետրոսյանի հուշարձանը: Աշխարհի 9-րդ չեմպիոնի եւս մեկ հուշարձան կկանգնեցվի Երեւանի Դավիթաշեն թաղամասում: Շախմատիստի 75-ամյա հոբելյանը նշանավորվել է երկու` ակադեմիկոս Գեւորգ Բրուտյանի «Տիգրան Պետրոսյանը իմ հուշաշխարհում» եւ Գագիկ Հովհաննիսյանի «Տիգրան Պետրոսյանը լուսանկարներում, գրոհներում, ասույթներում» գրքերի լույս ընծայմամբ: Վերջինս հրատարակվել է հայերեն եւ անգլերեն լեզուներով: Հոբելյանի կապակցությամբ Հայաստանի ազգային գրադարանը պատրաստել է Տիգրան Պետրոսյանին նվիրված հրատարակությունների ցուցահանդես: Շուտով կթողարկվի հոբելյանական նամականիշ, իսկ հունիսին եւ նոյեմբերին, համապատասխանաբար, Մոսկվայում եւ Երեւանում կկայանան հանդիսավոր նիստեր:

В РАМКАХ МЕРОПРИЯТИЙ, ПОСВЯЩЕННЫХ 75-ЛЕТИЮ ТИГРАНА<br /> ПЕТРОСЯНА, В МОСКВЕ СОСТОИТСЯ ТУРНИР МЕЖДУ КОМАНДОЙ ИМЕНИ<br /> ТИГРАНА ПЕТРОСЯНА И СБОРНОЙ МИРА<br />
В РАМКАХ МЕРОПРИЯТИЙ, ПОСВЯЩЕННЫХ 75-ЛЕТИЮ ТИГРАНА
ПЕТРОСЯНА, В МОСКВЕ СОСТОИТСЯ ТУРНИР МЕЖДУ КОМАНДОЙ ИМЕНИ
ТИГРАНА ПЕТРОСЯНА И СБОРНОЙ МИРА
• 08-06-2004 19:40:00   | Армения  |  Спорт
ЕРЕВАН, 8 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. В рамках мероприятий, посвященных 75-летию великого армянского шахматиста, 9-го чемпиона мира Тиграна Петросяна, с 9 по 15 мая в Москве состоится турнир между командой имени Т.Петросяна и сборной мира. Согласно сообщению Шахматной федерации Армении, команду "петросяновцев" возглавит сильнейший шахматист мира Гарри Каспаров. В команду вошли Владимир Акопян, Рафаел Ваанян, Смбат Лпутян, а также Петер Леко и Борис Гельфанд. В составе сборной мира будут выступать Вишванатан Ананд, Петр Свидлер, Майкл Адамс, Этьен Бакро, Франсиско Валехо Понс и Лук Ван Вели. В ноябре этого года в Ереване пройдут два крупных турнира, посвященных Тиграну Петросяну - открытый международный турнир и первенство Европы по быстрым шахматам. А в декабре планируется провести в интернет-сети международный турнир памяти Тиграна Петросяна, с участием Армении, России, Китая и Индии. В 2004 г., который по предложению Шахматной федерации Армении провозглашен ФИДЕ годом Тиграна Петросяна, центральная площадь города Апаран будет названа его именем, до конца года здесь планируется поставить памятник Т.Перосяну. Еще один памятник 9 чемпиону мира будет воздвигнут в общине Давидашен Еревана. 75-летний юбилей шахматиста ознаменуется выходом в свет двух книг - академика Геворка Брутяна "Тигран Петросян в моей памяти" и Гагика Ованнисяна "Тигран Петросян в фотографиях, и рассказах". Последняя была издана на армянском языке и английском языках. В связи с юбилеем Национальная библиотека Армении подготовила выставку изданий о Тигране Петросяне. Скоро будет выпущена юбилейная марка, а в июне и ноябре, соответственно, в Москве и Ереване состоиятся торжественные заседания.