ԱՊՀ անդամ-պետությունների Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի 66-րդ նիստն անցկացվելու է Ծաղկաձորում
• 05-10-2011 21:16:29   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հոկտեմբերի 7-ին Ծաղկաձորում տեղի կունենա ԱՊՀ անդամ-պետությունների Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի /ՍԶՀԽ/ հերթական` 66-րդ նիստը: Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհուրդը ստեղծվել է ԱՊՀ պետությունների խորհրդի 1992թ. հուլիսի 6-ի որոշմամբ: ՍԶՀԽ-ն ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի եւ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի կոլեգիալ մարմին է եւ զբաղվում է Համագործակցության երկրների արտաքին սահմանների ու տնտեսական գոտիների պաշտպանության, համակարգման հարցերով: ՍԶՀԽ անդամ են հանդիսանում ԱՊՀ անդամ-պետությունների սահմանապահ զորքերի հրամանատարները կամ ղեկավարները: Ըստ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության Մամուլի կենտրոնի հաղորդագրության, Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի 66-րդ նիստին մասնակցելու են ԱՊՀ անդամ 10 պետությունների` Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի, Թուրքմենիայի, Ուզբեկստանի եւ Ուկրաինայի սահմանապահ գերատեսչությունների ղեկավարները: Խորհրդի նիստում քննարկվելու են համագործակցության, սահմաններում ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման, ապօրինի միգրացիայի, թմրաբիզնեսի, մաքսանենգության դեմ պայքարի հարցեր, կամփոփվեն 2011 թ.-ին անցկացված համատեղ միջոցառումների նախնական արդյունքները, կկազմվեն 2012թ.-ի աշխատանքների ծրագրերը:

66-ое заседание Совета Командующих Пограничными Войсками государств-участников СНГ пройдет в Цахкадзоре
• 05-10-2011 21:16:29   | Армения  |  Пресс-релизы
7-го октября с.г. в Цахкадзоре пройдет очередное 66-ое заседание Совета Командующих Пограничными Войсками /СКПВ/ государств-участников СНГ. Совет Командующих Пограничными Войсками создан решением Совета глав государств СНГ от 6-го июля 1992г. СКПВ является коллегиальным органом Совета государств и Совета глав правительств СНГ по вопросам координации, охраны внешних границ и экономических зон Содружества. Членами СКПВ являются начальники или командующие пограничными войсками государств-участников СНГ. Как сообщает Пресс-центр СНБ РА, в 66-ом заседании Совета Командующих Пограничными Войсками примут участие руководители пограничных ведомств 10 государств-участников СНГ: Армении, Республики Беларусь, Казахстана, Киргизии, Республики Молдова, Российской Федерации, Таджикистана, Туркмении, а также Республики Узбекистан и Украины. На заседании будут обсуждены вопросы взаимодействия, урегулирования кризисных ситуаций на границах, противодействия нелегальной миграции, наркобизнесу, контрабанде, будут подведены предварительные итоги совместных мероприятий, проведенных в 2011 году, составлен план работы на 2012 год, и ряд других вопросов.