Կառավարութիւնը ընդունեց «WGS-84» գեոդեզիական կորդինատի<br /> համակարգում տեղագրական քարտեզների եւ հատակագծերի բաց հրատարակման<br /> ընթացակարգը կարգաւորելու մասին» նախագիծը<br />
Կառավարութիւնը ընդունեց «WGS-84» գեոդեզիական կորդինատի
համակարգում տեղագրական քարտեզների եւ հատակագծերի բաց հրատարակման
ընթացակարգը կարգաւորելու մասին» նախագիծը
• 16-07-2009 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՅՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի կառավարութեան յուլիսի 16-ի նիստում ընդունուեց «WGS-84» գեոդեզիական կորդինատի համակարգում տեղագրական քարտեզների եւ հատակագծերի բաց հրատարակման ընթացակարգը կարգաւորելու մասին» նախագիծը: Ինչպէս նիստին յաջորդած ճեպազրույցում յայտնեց ՀՀ Անշարժ գոյքի կադաստրի պետական կոմիտէի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուսայանը, «WGS-84»-ի նպատակն է տնտեսութեան տարբեր բնագաւառներին ապահովել օգտագործման համար բաց քարտեզներով ու հատակագծերով: Նշուեց նաեւ, որ Հայաստանում ներդրուած «WGS-84» համաշխարհային գեոդեզիական կորդինատային համակարգը օգտագործման համար բաց է բոլոր մարմինների համար: «WGS-84» գեոդեզիական կորդինատի համակարգը Հայաստանում ներդրուել է 2002թ.-ին, որով Հայաստանը ընդգրկուել է եւրոպական գեոդեզիական համակարգի ցանցում:

Government adopts draft on regulating procedure of open<br /> publication of topographic maps and plans in WGS-84 system<br />
Government adopts draft on regulating procedure of open
publication of topographic maps and plans in WGS-84 system
• 16-07-2009 21:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JULY 16, NOYAN TAPAN. At the July 16 sitting, the Armenian government adopted the draft on regulating the procedure of the open publication of topographic maps and plans in the WGS-84 system. Deputy Chairman of the State Committee of RA Real Estate Cadastre Ashot Musayan said following the sitting that the purpose of the World Geodetic System 1984 (WGS-84) is to supply various spheres of economy with maps and plans open for use. It was mentioned that the WGS-84, which was introduced in Armenia in 2002, is open for use by all bodies. Thanks to its introduction, Armenia has been included in the European geodetic system's network.