ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹԻՒՆՈՒՄ ՍԵՂՄՈՒԱԾ ԳԱԶԻ ԳԻՆԸ ՆՈՒԱԶԵԼ Է,- ՊՆԴՈՒՄ Է ՀՀ<br /> ՏՆՏՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ՊԵՏՅԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ<br />
ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹԻՒՆՈՒՄ ՍԵՂՄՈՒԱԾ ԳԱԶԻ ԳԻՆԸ ՆՈՒԱԶԵԼ Է,- ՊՆԴՈՒՄ Է ՀՀ
ՏՆՏՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ՊԵՏՅԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
• 15-05-2008 20:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Արդէն երրորդ օրն է, ինչ Հայաստանում գործող աւտոգազալիցքավորման ճնշակային 214 կայաններում (ԱԳԼՃԿ) մօտ 40 դրամով իջեցուել է սեղմուած գազի գինը: Ինչպէս մայիսի 15-ին յայտնեց ՀՀ տնտեսական մրցակցութեան պաշտպանութեան պետական յանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարեանը, ներկայումս մայրաքաղաքի կայաններում սեղմուած գազը վաճառւում է 1 խոր. մետրը 160 դրամով, Գյուրիում` 150, Հրազդանում` 130 դրամով: Յիշեցնենք, որ մայիսի 1-ից բնական գազի սակագների սուբսիդաւորման արտօնութեան վերացման պատճառով գազի գինը բարձրացաւ, ինչն, իր հերթին, բերեց որոշ տաքսի ծառայութիւնների գների բարձրացմանը: Ըստ Ա.Շահնազարեանի, սակայն, յանձնաժողովի հաշուարկներով սեղմուած գազի գինը պէտք է բարձրանար 30 դրամով եւ դառնար 160 դրամ: Մինչդեռ, վերջին օրերին որոշ լցակայաններում այն բարձրացուել է մինչեւ 200 դրամ: Նա տեղեկացրեց, որ յանձնաժողովը դեռեւս շարունակում է սեղմուած գազի շուկայի ուսումնասիրութիւնը, եւ այդ շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող ընկերութիւն չկայ: Ա.Շահնազարեանը յայտնեց նաեւ, որ հանձանաժողովը ներկայումս ուսումնասիրում է սննդամթերքի մի քանի ապրանքատեսակների շուկաներ` պարզելու համար, թէ որքանով է այդ ապրանքատեսակների մաքսային արժէքի նուազումն ազդել դրանց գների վրայ:

ЦЕНА НА СЖАТЫЙ ГАЗ В РЕСПУБЛИКЕ ПОНИЗИЛАСЬ, - УТВЕРЖДАЕТ<br /> ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ ПО ЗАЩИТЕ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ КОНКУРЕНЦИИ<br />
ЦЕНА НА СЖАТЫЙ ГАЗ В РЕСПУБЛИКЕ ПОНИЗИЛАСЬ, - УТВЕРЖДАЕТ
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОМИССИИ ПО ЗАЩИТЕ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ КОНКУРЕНЦИИ
• 15-05-2008 20:30:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 15 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Уже третий день, как на действующих в Армении 214 газозаправочных станциях приблизительно на 40 драмов снижена цена на сжатый газ. Как сообщил 15 мая председатель Государственнй комиссии по защите экономической конкуренции Ашот Шахназарян, в настоящее время на газозаправочных станциях в столце сжатый газ продается по цене 160 драмов за кубометр, в Гюмри - за 150 драмов, а в Раздане - за 130 драмов. Напомним, что с 1 мая тариф на природный газ, вследствие ликвидации субсидирования, повысился, что, в свою очередь, привело к повышению цен некоторых служб такси. По словам А.Шахназаряна, однако, по расчетам комиссии, цена на сжатый газ должна была повысится на 30 драмов, и составить 160 драмов. Между тем, в последние дни на некоторых заправочных станциях цена повысилась до 200 драмов. Он сообщил, что комиссия пока что продолжает мониторинг рынка сжатого газа, и на этом рынке нет компании с доминирующей позицией. А.Шахназарян отметил, что комиссия в настоящее время изучает рынки нескольких видов товаров, для выяснения, насколько повлияло снижение таможенной стоимости этих товаров на их цены.