ՇԱԽՄԱՏԻ ԵՒՐՈՊԱՅԻ ԹԻՄԱՅԻՆ ԱՌԱՋՆՈՒԹԻՒՆՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ<br /> ՏՂԱՄԱՐԴԿԱՆՑ ՀԱՒԱՔԱԿԱՆԸ ՅԱՂԹԵՑ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ, ԻՍԿ ԿԱՆԱՆՑԸ` ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ<br /> ԹԻՄԻՆ<br />
ՇԱԽՄԱՏԻ ԵՒՐՈՊԱՅԻ ԹԻՄԱՅԻՆ ԱՌԱՋՆՈՒԹԻՒՆՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ
ՏՂԱՄԱՐԴԿԱՆՑ ՀԱՒԱՔԱԿԱՆԸ ՅԱՂԹԵՑ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ, ԻՍԿ ԿԱՆԱՆՑԸ` ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ
ԹԻՄԻՆ
• 02-11-2007 18:35:00   | Հայաստան  |  Սպորտ
ՀԵՐԱԿԼԻՈՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Յունաստանի Հերակլիոն քաղաքում անցկացուող շախմատի Եւրոպայի թիմային առաջնութիւնում նոյեմբերի 1-ին կայացան 5-րդ փուլի հանդիպումները: Հայաստանի տղամարդկանց հաւաքականը 2,5:1,5 հաշւով յաղթեց Թուրքիայի թիմին, վաստակեց 7 միաւոր եւ բաժանում է 5-10-րդ տեղերը: Իսկ միանձնեայ առաջատարը 10 միաւորով Ռուսաստանի հաւաքականն է: Հայաստանի շախմատիստուհիները նոյն` 2,5:1,5, հաշւով պարտութեան մատնեցին Ադրբեջանի թիմին եւ 6 միաւորով բաժանում են 7-14-րդ տեղերը: Մրցաշարային աղիւսակը 9 միաւորով գլխաւորում է Լեհաստանի թիմը: Նոյեմբերի 2-ին առաջնութիւնում խաղադադար է յայտարարուած, իսկ նոյեմբերի 3-ին Հայաստանի տղամարդկանց եւ կանանց հաւաքականները սեւերով կմրցեն, համապատասխանաբար, Ռումինիայի եւ Հունգարիայի թիմերի հետ:

ARMENIAN NATIONAL TEAM OF MEN DEFEATS TEAM OF TURKEY AND<br /> THAT OF WOMEN GAINS VICTORY OVER TEAM OF AZERBAIJAN IN EUROPEAN<br /> CHESS TEAM CHAMPIONSHIP<br />
ARMENIAN NATIONAL TEAM OF MEN DEFEATS TEAM OF TURKEY AND
THAT OF WOMEN GAINS VICTORY OVER TEAM OF AZERBAIJAN IN EUROPEAN
CHESS TEAM CHAMPIONSHIP
• 02-11-2007 18:35:00   | Armenia  |  Sport
HERAKLION, NOVEMBER 2, NOYAN TAPAN. The games of the fifth stage were held on November 1 in the European Chess Team Championship. The Armenian national team of men defeated the team of Turkey with the score 2.5:1.5, earned seven points and shares from fifth to tenth places. The Russian sole representative is in the lead with 10 points. The Armenian women chess players defeated the team of Azerbaijan with the same score: 2.5:1.5 and share from seventh to fourteenth places. The team of Poland is in the lead with 9 points. A break has been announced in the championship on October 2 and on October 3 the Armenian national teams of men and women will compete with the teams of Romania and Hungary, correspondingly, with the blacks.