ՏԱՐԵՍԿՉԲԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՈՑԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ<br /> ԳՈՐԾԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԵԼ ԵՆ ՄՕՏ 6,4 ՄԼՆ ԴՐԱՄԻ<br /> ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ<br />
ՏԱՐԵՍԿՉԲԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՈՑԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ
ԳՈՐԾԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԵԼ ԵՆ ՄՕՏ 6,4 ՄԼՆ ԴՐԱՄԻ
ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ
• 29-10-2007 17:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Սոցիալական ծառայութեան 16 տարածքային գործակալություններում իրականացուած ստուգումների արդիւնքում յայտնաբերուել են 6,4 մլն դրամի (մօտ 19,6 հազար ԱՄՆ դոլար) խախտումներ պարունակող գործեր: Այս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարութեան Վերահսկողութեան եւ սոցիալական մոնիտորինգի վարչութեան պետ Վահան Բաղդասարեանը: Ըստ նրա, արձանագրուած խախտումների գերակշիռ մասը պայմանաւորուած է տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից ներկայացուած կեղծ տեղեկանքներով: Վ.Բաղդասարեանը նշեց, որ այս տարուայ ընթացքում ուսումնասիրություններ են անցկացուել նաեւ Հայաստանի «Զբաղվածության պետական ծառայութիւն» գործակալութեան 6 տարածքային կենտրոններում, ուր յայտնաբերուել են 173 հազար դրամի խախտումներ: Ըստ նրա, հիմնական խախտումները պայմանաւորուած են, մասնաւորապէս, գործազրկութեան նպաստի տեւողութեան որոշման համար աշխատանքային ստաժի սխալ հաշուարկով: Ըստ վարչութեան պետի, ստուգումներ են անցկացուել նաեւ ՀՀ Սոցիալական ապահովագրութեան պետական հիմնադրամի 12 տարածքային կենտրոններում, ուր արձանագրուել են 630 հազար դրամ ընդհանուր գումարի աւելի եւ թերի վճարման դէպքեր:

VIOLATIONS OF NEARLY 6.4M DRAMS REGISTERED IN ARMENIAN<br /> SOCIAL SERVICE TERRITORIAL AGENCIES FROM BEGINNING OF 2007<br />
• 29-10-2007 17:30:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 29, NOYAN TAPAN. Cases containing violations of 6.4m drams (nearly 19.6 thousand USD) have been revealed as a result of checkings implemented in 16 territorial agencies of Armenian Social Service. Noyan Tapan correspondent was informed about it by Vahan Baghdasarian, the Head of the Control and Social Monitoring Department of the RA Ministry of Labor and Social Issues. According to him, the most part of the registered violations is conditioned by forged certificates introduced by local self-government bodies. V. Baghdasarian said that during 2007, studies were also conducted in six territorial centers of the Armenian State Employment Service, where violations of 173 thousand drams were revealed. According to him, the main violations are, in particular, conditioned by wrong calculation of length of service for determining the duration of unemployment benefit. According to the head of the department, checkings were also carried out in 12 territorial centers of the State Fund of Social Insurance, where cases of overpaying and underpaying to the total amount of 630 thousand drams were registered.