ՇՈՒՐՋ 1000-ՈՎ ԱՒԵԼԱՑԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԻՋԻՆ ԵՎ ՆԱԽՆԱԿԱՆ<br /> ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹԻՒՆՆԵՐԻՆ ՅԱՏԿԱՑՈՒԱԾ ԱՆՎՃԱՐ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ<br /> ՏԵՂԵՐԻ ԹԻՒԸ<br />
ՇՈՒՐՋ 1000-ՈՎ ԱՒԵԼԱՑԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԻՋԻՆ ԵՎ ՆԱԽՆԱԿԱՆ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹԻՒՆՆԵՐԻՆ ՅԱՏԿԱՑՈՒԱԾ ԱՆՎՃԱՐ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ
ՏԵՂԵՐԻ ԹԻՒԸ
• 10-08-2007 14:20:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սոցիալապէս անապահով ընտանիքների երեխաներին միջին մասնագիտական եւ նախնական մասնագիտական կրթութիւն ստանալու հնարաւորութիւն ընձեռելու նպատակով այս տարի ընդհանուր առմամբ շուրջ 1000-ով աւելացուել է անվճար ուսուցման տեղերի թիւը. այն միջին եւ նախնական մասնագիտական ուսհաստատություններում կազմել է, համապատասխանաբար, 2568 եւ 2565: Այս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց ՀՀ Կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութեան Միջին եւ նախնական մասնագիտական կրթութեան բաժնի պետ Սամուէլ Պիպոյանը: Նա նշեց, որ տարէցտարի նուազում են միջին եւ նախնական մասնագիտական ուսումնական հաստատութիւնների դիմորդների թիւը. նախորդ 7 տարիների ընթացքում այն շուրջ 3000-ով նուազել է եւ 2006թ.-ին կազմել 7000: Ըստ նրա, այս տարի յատկապէս նուազել է երաշտական եւ արուեստի ուսումնական հաստատություւնների դիմորդների թիւը: Կան նաեւ հաստատութիւններ, որտեղ մինչ օրս անվճար տեղերը մնացել են թափուր: Ըստ Ս.Պիպոյանի, դիմորդները շատ են բժշկական, տնտեսագիտական, հաշուապահական գործ մասնագիտութիւնների գծով: Հայաստանում ներկայումս գործում են միջին պետական 80, ոչ պետական 25 եւ նախնական մասնագիտական պետական 27 ուսումնական հաստատութիւններ: Այդ հաստատութիւններում յուլիսի կէսերից սկսուած ընդունելութեան քննությունները կշարունակուեն մինչեւ օգոստոսի վերջ:

ПОЧТИ НА ТЫСЯЧУ УВЕЛИЧИЛОСЬ ЧИСЛО ПРЕДОСТАВЛЕННЫХ В СРЕДНИХ<br /> СПЕЦИАЛЬНЫХ ЗАВЕДЕНИЯХ БЕСПЛАТНЫХ УЧЕБНЫХ МЕСТ<br />
ПОЧТИ НА ТЫСЯЧУ УВЕЛИЧИЛОСЬ ЧИСЛО ПРЕДОСТАВЛЕННЫХ В СРЕДНИХ
СПЕЦИАЛЬНЫХ ЗАВЕДЕНИЯХ БЕСПЛАТНЫХ УЧЕБНЫХ МЕСТ
• 10-08-2007 14:20:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 10 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. С целью предоставления детям из социально необеспеченных семей возможности получить среднее специальное образование в этом году в общей сложности почти на 1000 было увеличено число бесплатных учебных мест: в средних и начальных специальных учебных заведениях они составили, соответственно, 2568 и 2565. Об этом корреспонденту "НОЯН ТАПАН" сообщил начальник отдела Среднего и начального специального образования Министерства образования и науки РА Самвел Пипоян. Он отметил, что из года в год сокращается число обращающихся в средние специальные учебные заведения: за прошедшие 7 лет оно сократилось почти на 3000 и в 2006 году составило 7000 человек. По его словам, в этом году особенно сократилось число абитуриентов средних музыкальных и художественных учебных заведений. Есть даже учебные заведения, где по сей день бесплатные места остаются вакантными. По словам С.Пипояна, абитуриентов много по линии медицинских, экономических, бухгалтерских специальностей. В настоящее время в Армении действуют 80 средних государственных, 25 негосударственных и 27 начальных специальных учебных заведения. В этих заведениях экзамены начнутся с середины июля и будут длиться до конца августа.