ՇՈՒՐՋ 1000-ՈՎ ԱՎԵԼԱՑԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԻՋԻՆ ԵՎ ՆԱԽՆԱԿԱՆ<br /> ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ ՀԱՏԿԱՑՎԱԾ ԱՆՎՃԱՐ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ<br /> ՏԵՂԵՐԻ ԹԻՎԸ<br />
ՇՈՒՐՋ 1000-ՈՎ ԱՎԵԼԱՑԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԻՋԻՆ ԵՎ ՆԱԽՆԱԿԱՆ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ ՀԱՏԿԱՑՎԱԾ ԱՆՎՃԱՐ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ
ՏԵՂԵՐԻ ԹԻՎԸ
• 10-08-2007 14:20:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներին միջին մասնագիտական եւ նախնական մասնագիտական կրթություն ստանալու հնարավորություն ընձեռելու նպատակով այս տարի ընդհանուր առմամբ շուրջ 1000-ով ավելացվել է անվճար ուսուցման տեղերի թիվը. այն միջին եւ նախնական մասնագիտական ուսհաստատություններում կազմել է, համապատասխանաբար, 2568 եւ 2565: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարության Միջին եւ նախնական մասնագիտական կրթության բաժնի պետ Սամվել Պիպոյանը: Նա նշեց, որ տարեցտարի նվազում են միջին եւ նախնական մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների դիմորդների թիվը. նախորդ 7 տարիների ընթացքում այն շուրջ 3000-ով նվազել է եւ 2006թ.-ին կազմել 7000: Ըստ նրա, այս տարի հատկապես նվազել է երաշտական եւ արվեստի ուսումնական հաստատություւնների դիմորդների թիվը: Կան նաեւ հաստատություններ, որտեղ մինչ օրս անվճար տեղերը մնացել են թափուր: Ըստ Ս.Պիպոյանի, դիմորդները շատ են բժշկական, տնտեսագիտական, հաշվապահական գործ մասնագիտությունների գծով: Հայաստանում ներկայումս գործում են միջին պետական 80, ոչ պետական 25 եւ նախնական մասնագիտական պետական 27 ուսումնական հաստատություններ: Այդ հաստատություններում հուլիսի կեսերից սկսված ընդունելության քննությունները կշարունակվեն մինչեւ օգոստոսի վերջ:

NUMBER OF FREE EDUCATIONAL PLACES ALLOCATED FOR MIDDLE AND<br /> INITIAL PROFESSIONAL INSTITUTIONS HAS INCREASED BY ABOUT 1000<br />
NUMBER OF FREE EDUCATIONAL PLACES ALLOCATED FOR MIDDLE AND
INITIAL PROFESSIONAL INSTITUTIONS HAS INCREASED BY ABOUT 1000
• 10-08-2007 14:20:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, AUGUST 10, NOYAN TAPAN. The number of free educational places, in general, has increased by about 1000 this year for the purpose of giving the children from socially unprovided families an opportunity to receive a middle professional and initial professional education: this number in middle and initial professional educational instituitons makes, correspondingly, 2568 and 2565. This information was provided to a Noyan Tapan correspondent by Samvel Pipoyan, the Head of the Department on Craftsmanship and Medium Specialized Education of the RA Ministry of Education and Science. He mentioned that the number of entrants in middle and initial professional educational institutions is gradually decreasing year after year: it has decreased by about 3000 during the past seven years and made 7000 in 2006. According to him, the number of entrants in musical and art educational institutions, in particular, has decreased. There are also such institutions, where free places are still vacant. In the words of Samvel Pipoyan, there are a lot of entrants, who have chosen medical, economical, accounting professions. At present, 80 middle state, 25 non-state, and 27 state initial professional educational institutions operate in Armenia. Entrance examinations, which have started since the half of July, will continue until the end of August in these institutions.