ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ԲԱԺԻՆՆԵՐԸ ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ<br /> ՍՏԱՆՈՒՄ ԵՆ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԲՆՈՅԹԻ ԴԻՄՈՒՄՆԵՐ<br />
ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ԲԱԺԻՆՆԵՐԸ ՀԻՄՆԱԿԱՆՈՒՄ
ՍՏԱՆՈՒՄ ԵՆ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԲՆՈՅԹԻ ԴԻՄՈՒՄՆԵՐ
• 10-07-2007 17:25:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՅՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեխաների իրաւունքների պաշտպանութեան ազգային յանձնաժողովը, ուր ընդգրկուած են տարբեր գերատեսչութիւնների ներկայացուցիչներ, համակարգում է Հայաստանում երեխաների իրաւունքների պաշտպանութեանն ուղղուած աշխատանքները: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարութեան Ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների հիմնահարցերի վարչութեան Երեխաների հիմնահարցերի բաժնի պետ Լենա Հայրապետեանը, տեղերում այդ աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով 2006թ.-ի ապրիլին Երեւանի քաղաքապետարանում եւ բոլոր մարզպետարաններում ստեղծուել են համապատասխան բաժիններ: Դրանք, ըստ նրա, մասնաւորապէս, զբաղւում են դժուվար իրավիճակներում գտնուող, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների հիմնախնդիրների լուծմամբ, ինչպէս նաեւ այդ երեխաներին տարբեր յատուկ հաստատութիւններ տեղավորելու կամ ընտանիք վերադարձնելու հարցերով: Լ.Հայրապետեանը նշեց, որ, ըստ կանոնադրութեան, ամէն տարի այդ բաժինները պէտք է հաշուէտւութիւն ներկայացնեն յանձնաժողովին: Մինչ օրս ունեցած տուեալների համաձայն, բաժինները հիմնականում ստանում են սոցիալական բնոյթի դիմումներ, մասնաւորապէս բազմազաւակ ընտանիքներին աջակցելու, երեխայի ամառային հանգիստը կազմակերպելու վերաբերեալ: Ըստ Լ.Հայրապետեանի, ստացուել են նաեւ երեխաների հանդէպ բռնութեան դէպքերի վերաբերեալ բողոքներ, որոնք սակայն այնքան էլ շատ չեն: Նշուեց նաեւ, որ այդ բաժիններում աշխատում են բժիշկներ, մանկավարժներ, հոգեբաններ, սոցաշխատողներ եւ իրաւաբաններ: Ըստ Լ.Հայրապետեանի, բաժինների աշխատակիցների համար կազմակերպւում են վերապատրաստման դասընթացներ:

DEPARTMENTS FOR PROTECTION OF CHILDREN'S RIGHTS MAINLY<br /> RECEIVE APPLICATIONS OF SOCIAL CHARACTER<br />
DEPARTMENTS FOR PROTECTION OF CHILDREN'S RIGHTS MAINLY
RECEIVE APPLICATIONS OF SOCIAL CHARACTER
• 10-07-2007 17:25:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JULY 10, NOYAN TAPAN. The National Commission of the Protection of Children's Rights, which includes representatives of different departments, is coordinating the measures taken in the direction of the protection of the rights of children in Armenia. Lena Hayrapetian, the Chief of the Children's Problems Sub-Department of Family, Women's and Children's Problems Department of the RA Ministry of Labour and Social Issues, informed a Noyan Tapan correspondent that corresponding sections were created in all the regional administrations and in the municipality of Yerevan in April 2006 for the purpose of implementing these measures. These sections, according to her, are particularly engaged in the settlement of the problems concerning those children who are deprived of parental care and have appeared in a difficult situation, as well as issues concerning their return to their families or settlement in special institutions. Lena Hayrapetian mentioned that, according to the regulations, each year these sections are to render an account to the commission. According to the data received up to now, the sections mainly receive applications of social character, with regard to assistance to families having many children, in particular, and organization of the summer holidays of a child. According to Lena Hayrapetian, they have received complaints concerning cases of violence carried out towards children, the number of which, however, is not very great. It was also mentioned that doctors, pedagogues, psychologists, workers of the social sphere, as well as lawyers are working in these sections. Lena Hayrapetian also said that retraining courses are being organized for the collaborators of these sections.