ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱՐԵՎԵԼԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ 28-ՐԴ ԳԻՏԱԿԱՆ<br /> ՆՍՏԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՒՈՂ ՆԻՒԹԵՐԸ ՈՒՆԵՆ ՆԱԵՒ ԱՐԴԻ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ<br /> ՆՇԱՆԱԿՈՒԹԻՒՆ<br />
ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱՐԵՎԵԼԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ 28-ՐԴ ԳԻՏԱԿԱՆ
ՆՍՏԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՒՈՂ ՆԻՒԹԵՐԸ ՈՒՆԵՆ ՆԱԵՒ ԱՐԴԻ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ
ՆՇԱՆԱԿՈՒԹԻՒՆ
• 14-06-2007 18:15:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Յունիսի 14-15-ին Երեւանում անցկացուող Երիտասարդ արեւելագետների հանրապետական 28-րդ գիտական նստաշրջանի ընթացքում կներկայացուեն ընդհանուր առմաբ 28 զեկույցներ: Դրանք նուիրուած են Մերձաւոր եւ Միջին Արեւելքի երկրների ու ժողովուրդների պատմութեան, քաղաքականութեան, միջազգային յարաբերութիւնների, ինչպէս նաեւ լեզուաբանութեան եւ գրականութեան մի շարք հիմնահարցերին: Կներկայացուեն, մասնաւորապէս, «Թուրք-ադրբեջանական ռազմական համագործակցութիւնն Ադրբեջանի զինուած ուժերի բարեփոխումների համատեքստում», «Միացեալ նահանգների թուրքական եւ ադրբեջանական կազմակերպութիւնների գործունէութիւնը», «Քեմալական շարժումը եւ Թուրքիայի Հանրապետութեան կայացման փուլերը» զեկույցները: Ինչպէս նշեց ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի Երիտասարդ արեւելագետների խորհրդի նախագահ Գոռ Գեւորգեանը, գիտաժողովը կարեւոր նշանակութիւն ունի յատկապէս արեւելագիտության զարգացման համար: Ըստ նրա, ներկայացւող նիւթերը կրում են ոչ միայն պատմագիտական, այլեւ արդի քաղաքական նշանակութիւն, քանի որ Հայաստանը գտնւում է այնպիսի մի տարածաշրջանում, որը քաղաքական, տնտեսական եւ մի շարք այլ շահերի բախման խաչմերուկ է: Այս առումով, Գ.Գեւորգեանի խօսքերով, արեւելագիտությունը Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակութիւն: Նշուեց, որ հրատարակուել է գիտական նստաշրջանի նիւթերի ժողովածուն, որը առաքուելու է նաեւ Երիտասարդ արեւելագետների խորհրդի հետ համագործակցող Արեւմտյան Եւրոպայի եւ ԱՄՆ-ի որոշ կրթօջախներ:

SUBJECTS OF YOUNG ORIENTALISTS PRESENTED AT 28TH REPUBLICAN<br /> SCIENTIFIC SESSION ARE OF MODERN POLITICAL SIGNIFICANCE<br />
SUBJECTS OF YOUNG ORIENTALISTS PRESENTED AT 28TH REPUBLICAN
SCIENTIFIC SESSION ARE OF MODERN POLITICAL SIGNIFICANCE
• 14-06-2007 18:15:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JUNE 14, NOYAN TAPAN. On June 14-15 28 reports, in general, will be introduced during the 28th republican scientific session of the Young Orientalists held in Yerevan. They are dedicated to the problems of the history, politics, international relations, as well as the linguistics and literature of the Middle and Near East countries. The reports "The Turkish-Azerbaijani military cooperation in the context of the Azerbaijani armed forces' reforms", "The activities of the US Turkish and Azerbaijani organizations", and " The Kemalist Movement and the formation phases of the republic of Turkey", in particular, will be presented. According to Gor Gevorgian, the Chairman of the Youth Orientalists' Council of the RA NAS Institute of Oriental Studies, the conference is of great significance especially for the development of oriental studies. In his opinion, the introduced subjects are not only of historical but also of modern political significance, as Armenia is situated in such a region that is the crossroad of conflicts of political, economic, and a number of other interests. G. Gevorgian believes that in this sense oriental studies are of strategic significance for Armenia. It was mentioned that the collection of the subjects of the scientific session has been published and will be delivered to some educational centers of the USA and Europe cooperating with the Council of the Young Orientalists.