ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱՐԵՎԵԼԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ 28-ՐԴ ԳԻՏԱԿԱՆ<br /> ՆՍՏԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՒՈՂ ՆԻՒԹԵՐԸ ՈՒՆԵՆ ՆԱԵՒ ԱՐԴԻ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ<br /> ՆՇԱՆԱԿՈՒԹԻՒՆ<br />
ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱՐԵՎԵԼԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ 28-ՐԴ ԳԻՏԱԿԱՆ
ՆՍՏԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՒՈՂ ՆԻՒԹԵՐԸ ՈՒՆԵՆ ՆԱԵՒ ԱՐԴԻ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ
ՆՇԱՆԱԿՈՒԹԻՒՆ
• 14-06-2007 18:15:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Յունիսի 14-15-ին Երեւանում անցկացուող Երիտասարդ արեւելագետների հանրապետական 28-րդ գիտական նստաշրջանի ընթացքում կներկայացուեն ընդհանուր առմաբ 28 զեկույցներ: Դրանք նուիրուած են Մերձաւոր եւ Միջին Արեւելքի երկրների ու ժողովուրդների պատմութեան, քաղաքականութեան, միջազգային յարաբերութիւնների, ինչպէս նաեւ լեզուաբանութեան եւ գրականութեան մի շարք հիմնահարցերին: Կներկայացուեն, մասնաւորապէս, «Թուրք-ադրբեջանական ռազմական համագործակցութիւնն Ադրբեջանի զինուած ուժերի բարեփոխումների համատեքստում», «Միացեալ նահանգների թուրքական եւ ադրբեջանական կազմակերպութիւնների գործունէութիւնը», «Քեմալական շարժումը եւ Թուրքիայի Հանրապետութեան կայացման փուլերը» զեկույցները: Ինչպէս նշեց ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի Երիտասարդ արեւելագետների խորհրդի նախագահ Գոռ Գեւորգեանը, գիտաժողովը կարեւոր նշանակութիւն ունի յատկապէս արեւելագիտության զարգացման համար: Ըստ նրա, ներկայացւող նիւթերը կրում են ոչ միայն պատմագիտական, այլեւ արդի քաղաքական նշանակութիւն, քանի որ Հայաստանը գտնւում է այնպիսի մի տարածաշրջանում, որը քաղաքական, տնտեսական եւ մի շարք այլ շահերի բախման խաչմերուկ է: Այս առումով, Գ.Գեւորգեանի խօսքերով, արեւելագիտությունը Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակութիւն: Նշուեց, որ հրատարակուել է գիտական նստաշրջանի նիւթերի ժողովածուն, որը առաքուելու է նաեւ Երիտասարդ արեւելագետների խորհրդի հետ համագործակցող Արեւմտյան Եւրոպայի եւ ԱՄՆ-ի որոշ կրթօջախներ:

ПРЕДСТАВЛЕННЫЕ НА 28-ОЙ РЕСПУБЛИКАНСКОЙ СЕССИИ МОЛОДЫХ <br /> ВОСТОКОВЕДОВ МАТЕРИАЛЫ ИМЕЮТ ТАКЖЕ АКТУАЛЬНОЕ ПОЛИТИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ<br />
ПРЕДСТАВЛЕННЫЕ НА 28-ОЙ РЕСПУБЛИКАНСКОЙ СЕССИИ МОЛОДЫХ
ВОСТОКОВЕДОВ МАТЕРИАЛЫ ИМЕЮТ ТАКЖЕ АКТУАЛЬНОЕ ПОЛИТИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ
• 14-06-2007 18:15:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 14 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН.В ходе проводимой в Ереване 14-15 июня 28-ой республиканской научной сессии будет представлено в общей сложности 28 докладов. Они посвящены истории, политике, международным отношениям, а также ряду проблем языковедения и литературы. Будут представлены, в частности, доклады "Турецко-азербайджанское военное сотрудничество в контексте реформ вооруженных сил Азербайджана", "Деятельность турецких и азербайджанских организаций Соединенных Штатов", "Кемалистское движение и этапы становления Турецкой Республики". Как отметил председатель совета Молодых востоковедов Института востоковедения НАН РА Гор Геворкян, научная конференция имеет большое значение особенно для развития востоковедения. По его словам, представляемые материалы имеют не только научно-историческое, но и актуальное политическое значение, так как Армения находится в таком регионе, который является перекрестком столкновения политических, экономических и ряда других интересов. В этом плане, по словам Г.Геворкяна, востоковедение для Армении имеет стратегическое значение. Было отмечено, что издан сборник материалов научной сессии, который будет направлен в некоторые учебные заведения Западной Европы и США, сотрудничающие с Советом молодых востоковедов.