ՀՀ ԱԺ-Ն ԱՌԱՋԻՆ ԸՆԹԵՐՑՄԱՄԲ ՓՈՓՈԽՈՒԹԻՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵՑ<br /> «ՀԵՌՈՒՍՏԱՏԵՍՈՒԹԵԱՆ ԵՎ ՌԱԴԻՈՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԷՆՔՈՒՄ<br />
ՀՀ ԱԺ-Ն ԱՌԱՋԻՆ ԸՆԹԵՐՑՄԱՄԲ ՓՈՓՈԽՈՒԹԻՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵՑ
«ՀԵՌՈՒՍՏԱՏԵՍՈՒԹԵԱՆ ԵՎ ՌԱԴԻՈՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԷՆՔՈՒՄ
• 21-02-2007 20:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՈՒԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Փետրուարի 21-ի արտահերթ նիստում ՀՀ Ազգային Ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Հեռուստատեսութեան եւ ռադիոյի մասին» եւ «Հեռուստատեսութեան եւ ռադիոյի ազգային յանձնաժողովի կանոնակարգ» օրէնքներում փոփոխութիւններ եւ լրացումներ նախատեսող փաթեթը: Այն բխում է սահմանադրական փոփոխություններին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտութիւնից` կապուած ՀՌԱՀ-ի կազմաւորման եւ անդամների լիազօրութիւնների դադարեցման կարգերի հետ: Ըստ այդմ ամրագրւում է, որ ՀՌԱՀ-ը անկախ կարգաւորող պետական մարմին է, որի անդամների կէսը 6 տարի ժամկէտով ընտրվում է ԱԺ-ի կողմից, իսկ միւս կէսը նոյնքան ժամկէտով նշանակւում ՀՀ նախագահի կողմից: Ներկայումս գործող ՀՌԱՀ-ը կազմուած է ՀՀ նախագահի կողմից նշանակուած 9 անդամից: Նախագծի անցումային դրոյթներով նախատեսւում է, որ մինչեւ յանձնաժողովի կազմը 8 անդամ դառնալը յանձնաժողովի ներկայիս անդամները շարունակելու են պաշտոնավարել մինչեւ իրենց լիազօրութիւնների ժամկէտի աւարտը: Մինչ յանձնաժողովի կազմը 8 անդամ դառնալը թափուր տեղ առաջանալու դէպքում նոր անդամ չի նշանակուելու կամ ընտրուելու: Յետագայում յանձնաժողովում թափուր տեղի առկայութեան դէպքում նշանակումները կատարուելու են ըստ հերթականության` մէկ անգամ ԱԺ-ի որոշմամբ, միւս անգամ` ՀՀ Նախագահի հրամանագրով:

НС РА ПРИНЯЛО В ПЕРВОМ ЧТЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОНЕ "О<br /> ТЕЛЕВИДЕНИИ И РАДИО"<br /> ТЕЛЕВИДЕНИИ И РАДИО"
НС РА ПРИНЯЛО В ПЕРВОМ ЧТЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОНЕ "О
ТЕЛЕВИДЕНИИ И РАДИО"
• 21-02-2007 20:10:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 21 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. На внеочередном заседании 21 февраля парламент в первом чтении принял пакет изменений и дополнений в законах РА "О телевидении и радио" и "Регламент Национальной комиссии по телевидению и радио". Это вытекает из необходимости соответствия законов конституционным поправкам, связанным с порядками формирования НКТР и прекращения полномочий ее членов. Согласно этому закрепляется, что НКТР является независимым регулирующим органом, половина членов которой избирается со стороны НС сроком на 6 лет, а другая половина на тот же срок назначается президентом РА. Действующая ныне НКТР состоит из 9 назначенных президентом членов. По переходным положениям законопроекта предусматривается, что до того как состав комиссии будет состоять из 8 членов, нынешние члены продолжат работать до завершения срока их полномочий. До того, как состав комиссии будет состоять из 8 человек, в случае появления вакантного места нового члена назначено или избрано не будет. В дальнейшем, в случае наличия в комиссии вокансий, назначения будут производиться поочередно один раз решением НС, в другой раз - по указу президента РА.