Սերժ Սարգսեան. «Հայ-կիպրական համագործակցութեան ներկապնակը տարէցտարի հարստանում է նորանոր ձեռքբերումներով»<br />
Սերժ Սարգսեան. «Հայ-կիպրական համագործակցութեան ներկապնակը տարէցտարի հարստանում է նորանոր ձեռքբերումներով»
• 17-01-2011 20:24:00   |   |  Քաղաքական
ՆԻԿՈՍԻԱ, 17 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Պետական այցով Կիպրոսում գտնուող Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսեանը յունվարի 17-ին հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Մարիոս Գարոյանի հետ եւ Ներկայացուցիչների պալատում հանդէս եկել ելոյթով: Իր ելոյթում Ս.Սարգսեանը մասնաւորապէս ասել է. «Մեծարգոյ' Նախագահ Խրիստոֆիաս, Հարգարժա'ն պարոն Գարոյան, Յարգելի' պատգամաւորներ, Սիրելի' կիպրացիներ, Երախտապարտ եմ Կիպրոսի Հանրապետութեան Ներկայացուցիչների պալատում ինձ հիւրընկալելու համար: Իսկապէս մեծ ուրախութիւն եմ ապրում հայերի ու Հայաստանի համար եղբայրական ժողովրդի եւ աւանդական բարեկամ պետութեան խորհրդարանում ելոյթով հանդէս գալու պատուին արժանանալու համար: Ամէն անգամ մեր ժողովուրդների բարեկամութեան մասին խոսելիս ինձ համակում են ջերմ զգացումներ: Այս բարեկամութեան ակունքները վաղեմի են, հիմքերն էլ` ամուր: Կիպրոսը հայ ժողովրդի հոգուն եւ մտքին հարազատ վայր է: Այս չնաշխարհիկ կղզին այն իւրայատուկ երկրներից է, որտեղ հայը դեռ վաղ ժամանակներից իրեն օտար չի զգացել, այլ արարել է այդ երկրում եւ անհրաժեշտութեան դէպքում զենքը ձեռքին մաքառել այդ երկրի թշնամիների դէմ: Միջնադարում տասնեակ հազարներով հաշոււող կիպրահայ համայնքի գերակշիռ մեծամասնութիւնը օսմանեան նվաճումից յետոյ լքել է երկիրը: Սակայն ճակատագրի հեգնանքով ներկայիս կիպրահայ համայնքը, արդէն այլ աշխարհաքաղաքական պայմաններում, ձեւաւորուել է նոյն կայսրութեան կողմից հայերի նկատմամբ իրականացուած ցեղասպանութեան արդիւնքում: Այստեղ գլուխ եմ խոնարհում կիպրացի ժողովրդի առջեւ յաթաղանից փրկված հայ գաղթականներին ապաստան, նոր կեանքի հնարաւորութիւն եւ նոր հայրենիք տրամադրելու համար: Կիպրոսում հաստատուած իմ հայրենակիցները հնարաւորութիւն ունեն ապրելու եւ արարելու ազատ` առանց իրենց ազգային ինքնութիւնն ու ծագումը թաքցնելու: Լիովին ինտեգրուած լինելով կիպրական հասարակութեանը` հայերը մասնակցում են իրենց երկրորդ հայրենիքի բարգաւաճմանը: Հպարտ եմ, որ կիպրահայերը կառուցողական դերակատարութիւն եւ ներդրում ունեն Կիպրոսի հասարակական եւ քաղաքական կեանքում: Դրա ակնառու վկայութիւններից է նաեւ այն, որ այս նիստը, հուրախություն ինձ, տեղի է ունենում հայազգի Մարիոս Գարոյանի նախագահութեամբ: Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք, Այսօր ես գտնւում եմ մի խորհրդարանում, որն աշխարհում առաջիններից, դեռեւս 1982 թուականին, ճանաչել եւ դատապարտել է Հայոց ցեղասպանութիւնը` պահանջելով պատմական արդարութեան վերականգնում: Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է կիպրացի եղբայր ժողովրդին, որը Հայոց ցեղասպանութեան տարելիցի օրերին միանում է մեզ` յարգելու անմեղ զոհերի յիշատակը: Ձեր երկրում գտնուող Հայոց ցեղասպանութեան հուշակոթողներից մէկն էլ Լառնակայում է կառուցուել նկիպրոսշհայաստանե բարեկամութեան խմբի եւ, մասնաւորապէս, իմ սիրելի բարեկամ` Նախագահ Խրիստոֆիասի աջակցութեամբ: Մեր ժողովուրդների բարեկամութիւնն իսկապէս անկեղծ է եւ ամուր: Այն դիմակայել է թէ' ժամանակների փորձությանը, թէ' պատմութեան վայրիվերումներին: Պատմութիւնը յաճախ դաժան փորձությունների է ենթարկել մեզ` սասանելով մեր պետականութիւնը եւ դահիճներին յանձնելով հազարամեայ մշակոյթ կրող մեր ժողովուրդներին: Մեր ազատասէր ժողովուրդները օտար լծից ազատուելու համար ընդհանուր թշնամու դէմ տեւական մաքառումների եւ անդառնալի կորուստների գնով վերականգնել են անկախ եւ խաղաղ ապրելու իրաւունքը: Սիրելի' բարեկամներ, Մեծ դժուարութիւնների բովով անցած մեր ժողովուրդներն այսօր էլ զերծ չեն խնդիրներից: Դժբախտաբար, թերեւս մարդկութեան ամենաքաղաքակիրթ այս դարաշրջանում դեռեւս կան ուժեր եւ պետական գործիչներ, որոնք չեն ձերբազատվել հնամաշ մտածելակերպից եւ նվաճողի հոգեբանութիւնից, որոնք առաջնորդւում են «ուժեղն է թելադրում» մօտեցմամբ: Այդ իսկ պատճառով մենք պարտաւոր ենք այսօր կրկնապատկել եւ բազմապատկել մեր ընդհանուր ջանքերը` մեր խնդիրներին արդարացի լուծում տալու եւ մեր ժողովուրդներին խաղաղութիւն ապահովելու նպատակով: Այս առումով կցանկանայի խօսել Հայաստանի եւ ամբողջ հայութեան համար կենսական մտահոգութեան խնդիրների` Լեռնային Ղարաբաղի եւ փակուղում գտնուող Հայաստան-Թուրքիա յարաբերութիւնների, մասին: Կարեւոր եմ համարում այս խնդիրների շոշափումը, քանզի տեղեկատուական տեխնոլոգիաների ներկայ դարաշրջանում ապատեղեկատուութիւնը յաճախ շատ արագ ստուերում է ճշմարտութիւնը: Տոտալիտար ռեժիմի կողմից Ադրբեջանին բռնակցված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը երբեք չի հաշտուել իրեն պարտադրուած կարգավիճակի հետ: Նրա աչքի առաջ են եղել մէկ այլ բռնակցված տարածքի` Նախիջեւանի, հայերի ճակատագիրը, որոնք չդիմանալով Ադրբեջանի իշխանութիւնների բռնաճնշումներին, ստիպուած էին լքել այն հողը, որի վրայ ապրել էին հազարամեակներ: Ուստի պատահական չէր, որ խորհրդային շրջանի ողջ ընթացքում, եւ յատկապէս` ազատականացման գործընթացներին զուգընթաց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչութիւնը պարբերաբար բարձրացնում էր իր անկախութեան հարցը: Իսկ 1991թ. հաստատեց այն հանրաքուէի միջոցով, որը լիովին համապատասխանում էր Խորհրդային Միութեան գործող օրէնսդրութեանը: Ադրբեջանը փորձեց բացայայտ էթնիկական զտումների եւ զինուած ագրեսիայի միջոցով խեղդել Լեռնային Ղարաբաղի անկախութիւնը: Չկարողանալով յաղթել իր իսկ կողմից սանձազերծած պատերազմում` Ադրբեջանը ստիպուած եղավ 1994 թուականին ստորագրել հրադադարի եռակողմ համաձայնագիր Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի հետ: Ցավոք, տեւական խաղաղութիւն հաստատելու այդ բացառիկ հնարաւորութիւնը, որը կարող էր սկիզբ դառնալ տարածաշրջանային ժողովուրդների խաղաղ գոյակցութեան եւ զարգացման համար, Ադրբեջանի կողմից մինչեւ այսօր օգտագործւում է նոր ռազմական ագրեսիա նախապատրաստելու նպատակով: Ակտիւ պետական հովանաւորչութեամբ Ադրբեջանում մոլեգնող Հայաստանի եւ հայերի դէմ ուղղուած թշնամական քարոզչությունը եւ պատմութեան ակնյայտ կեղծարարութիւնը, այդ երկրի սպառազինումն ու սպառազինութիւնների մրցավազքի հրահրումն ապացուցում են, որ Բաքուն պատրաստ չէ խաղաղութեան: Բանը հասնում է նրան, որ Ադրբեջանի իմ գործընկերը յայտարարում է, թէ իբր մեր երկրի մեծ մասը նուիրաբերուել է Հայաստանին Ադրբեջանի կողմից, իսկ մայրաքաղաք Երեւանը ադրբեջանական քաղաք է: Համոզուած եմ, որ պատմութեան խեղաթյուրման այսօրինակ զավեշտի հետ առնչուել է նաեւ Կիպրոսը: Ադրբեջանի հայատեաց եւ ագրեսիւ վարքագիծը հաստատում է մեր այն համոզմունքը, որ Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կերպ ապագայ չունի Ադրբեջանի կազմում: Աւելին, Ադրբեջանը չունի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ հավակնությունների ո'չ իրաւական, ո'չ քաղաքական եւ ո'չ էլ բարոյական հիմքեր: Ճիշտ է, մենք վճռական ենք խնդիրը լուծել բացառապէս խաղաղ եւ բանակցային ճանապարհով, բայց եթէ Ադրբեջանը դիմի արկածախնդրութեան, ապա մեր պատասխանը վճռական է լինելու: Ցավալին այն է, որ մեր առանց այն էլ խոցելի տարածաշրջանում որոշ երկրներ, գայթակղվելով էներգետիկ շահերով, վարում են կարճատես, օրուայ շահից բխող քաղաքականութիւն: Դա ամէնեւին չի նպաստում տարածաշրջանային կայունութեանը: Աւելին, պարզ տրամաբանությունը յուշում է, որ տարածաշրջանային կայունութեան խախտման դէպքում առաջին հերթին վնասուելու են հենց այդ նոյն տնտեսական շահերը: Յարգելի' գործընկերներ, Գտնուելով Կիպրոսի բարեկամական հողի վրայ, չեմ կարող շրջանցել նաեւ կիպրական հիմնախնդիրը: Այնպէս է ստացուել, որ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Կիպրոսի հակամարտութիւնների կարգաւորման շուրջ մենք ապաւինում ենք միջազգային իրաւունքի տարբեր սկզբունքների, քանի որ տարբեր են նաեւ երկու հակամարտութիւնների բնոյթն ու հանգամանքները, պատմութիւնն ու հարակից փաստերը: Այս հակամարտութիւններից իւրաքանչիւրն ունի իր տրամաբանությունն ու կարգաւորման իր բանալին: Այո, շատերն են փորձում մեզ գցել միջազգային իրաւունքի նորմերի եւ սկզբունքների մակերեսային մեկնաբանութիւնների ծուղակը: Բայց իրաւունքի հիմքը արդարութիւնն է, եւ մենք պէտք է միասնական լինենք արդարութեան վերականգնման մեր սկզբունքային պայքարում: Հայերը երբեք չեն վարանել սատարել եղբայր կիպրացիներին, ինչու՞ չէ` նաեւ պայքարել Կիպրոսի տարածքային ամբողջականութեան համար: Մենք իսկապէս մտահոգուած ենք Կիպրոսի խնդրի կարգաւորմամբ, չէ՞ որ Կիպրոսի նման բաժանուած է նաեւ Կիպրոսի հայկական մշակոյթային ժառանգութիւնը: Կիպրոսի պես այն վերամիաւորման է կարոտ, ուշադրութեան եւ հոգատարության է կարոտ, քանի որ մեր եղբայրական երկրի տարածքը զավթողներն իրենց բացարձակապէս նեղութիւն չեն տալիս` հոգալու քրիստոնեական մշակոյթային ժառանգութեան մասին: Հայաստանը երբեք չի ընդունել եւ չի ընդունի եղբայրական Կիպրոսը մասնատելու որեւէ փորձ: Մենք երբեք չենք համակերպուել եւ չենք էլ համակերպվելու մեր այս բարեկամ երկրի հիւսիսի գրաւման հետ: Մենք ձեզ հետ միասին յիշում ենք Ֆամագուստայի եւ Թուրքիայի գրաւած այլ տարածքների մասին: Յիշում ենք, քանի որ չյիշել` կնշանակի հաշտուել ստեղծուած իրավիճակի, այս երկրի հանդէպ գործադրուած բռնութեան հետ: Մենք իրերն անուանում ենք իրենց իսկական անուններով, որպէսզի հանցագործութիւնը չկոծկվի, իսկ Կիպրոսի խնդիրն էլ գտնի իր արդարացի եւ իրաւական լուծումը: Հայերն ու կիպրացիները ոչ միայն բարեկամներ եւ եղբայրներ են, այլեւ բնական դաշնակիցներ, եւ մենք հաւատարիմ ենք այդ դաշինքին: Հավատացնում եմ, որ դժուվար է երկրագնդի վրայ գտնել գէթ մէկ հայ, որն ամենայն անկեղծութեամբ չուրախանա Կիպրոսի հաղթանակներով եւ յաջողութիւններով, բարեկեցութեամբ, կայունութեամբ, առաջընթացով եւ խաղաղութեամբ: Յարգելի' գործընկերներ, Մեր տարածաշրջանում տեւական խաղաղութեան ու կայունութեան հաստատումը Հայաստանի գլխաւոր նպատակներից է: Սակայն, այդ ճանապարհին մեր հետեւողական փորձերը յայտնւում են փակուղում: Կասկած չունեմ, Կիպրոսում ուշադրութեամբ հետեւել եք Հայաստան-Թուրքիա յարաբերութիւնների կարգաւորման գործընթացին: Թուրքիայի հետ յարաբերութիւնները նոյնիսկ փոքր քայլերով հարթելու մեր անկեղծ առաջարկով սկսուած գործընթացն արագ խափանուեց: Իր հակասական կեցուածքով, իրարամերժ յայտարարութիւններով եւ գործընթացի անհիմն շահարկումներով Թուրքիան կործանեց այն: Թուրքիան հետ կանգնեց իր պարտավորություններից եւ ոչ միայն չվավերացրեց ստորագրուած արձանագրութիւնները, այլեւ վերադարձավ գործընթացից առաջ որդեգրած իր հին դիրքերին: Նախապայմանների պատին դէմ առան մեր եւ գործընթացում ակտիւօրէն ներգրաւուած մեր գործընկերների ջանքերը: Եթէ տուրք պէտք է տայինք նախապայմաններին, ապա մենք առաւել քան բարոյական եւ իրաւական հիմքեր ունէինք նախապայմաններ առաջ քաշելու: Բայց մենք ուժ գտանք յաղթահարելու հոգեբանական բոլոր արգելքներն ու առաջ շարժուել: Այո', մենք շատ խնդիրներ ունենք Թուրքիայի հետ, առաջին հերթին` Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման վերաբերեալ: Սակայն նախապայմանների առաջադրման փոխարէն մենք գերադասեցիք խնդիրների կարգաւորման քաղաքակիրթ մօտեցումը` երկխօսութիւն կայացնելու միջոցով: Յարգելի' գործընկերներ, Մենք պէտք է բաց աչքերով նայենք իրականութեանը: Այսօր Թուրքիան հաւակնում է տարածաշրջանային առաջնորդութեան, հաւակնում է վարել այսպէս կոչուած «նոր օսմանականության» քաղաքականութիւն: Բայց տարածաշրջանային առաջնորդութիւնը ենթադրում է պատասխանատու մօտեցում, պատասխանատու մտածելակերպ եւ ոչ թելադրելու կամ պարտադրելու գործելաոճ: Ի՞նչ է Օսմանեան կայսրութիւնը բերել իր լծի տակ գտնուող ժողովուրդներին կոտորածներից, բռնակալությունից, կեղեքումներից բացի: Ո՞վ է հասցրել կարոտել օսմանականությանը, որ որոշ մարդիկ փորձում են ծնել «նոր օսմանականություն»: Եվ ինչպե՞ս է ընկալվում «հարեւանների հետ զրո պրոբլեմ» ուղեգիծը: Որպէսզի բոլոր հարեւանները հլու կատարեն Թուրքիայի յորդորները եւ բաւարարեն նախապայմաննե՞րը: Գուցէ կան հարեւաններ, որոնց համար դա նոյնիսկ շահաւետ է, բայց վստահօրէն մենք դրանց թուին չենք պատկանում: Մի երկիր, որը Հայաստանի անկախացումից ի վեր տարբեր պատրուակներով փակել է մեր սահմանը եւ փորձում է շանտաժի ենթարկել իմ ժողովրդին, չի' կարող հաւակնել տարածաշրջանային առաջնորդութեան: Մենք մեզ համարում ենք եւրոպական արժէքների կրող եւ եւրոպական ընտանիքի մաս: Այսօր Հայաստանը իրականացնում է լայնամասշտաբ բարեփոխումներ եւրոպական կառոյցների սերտ աջակցութեամբ: Մենք առաջինն ենք ցանկանում ունենալ ժողովրդավար եւ եւրոպական արժէքներին դաւանող հարեւաններ, հարեւաններ, որոնք խնդիրները լուծում են երկխոսությամբ եւ բանակցութիւններով եւ ոչ թէ սպառնալիքներով: Յուսով ենք, որ Թուրքիան կհասկանա եւ կգնահատի նոյն այդ արժէքների կարեւորութիւնն իր իսկ կայուն զարգացման եւ բարեկեցութեան համար: Յարգելի' բարեկամներ, Մեր բարեկամութիւնը խարսխուած է ոչ միայն խորը պատմական, մշակոյթային եւ սոցիալական կապերի, այլեւ փոխվստահության, փոխադարձ յարգանքի ու համակրանքի, ընդհանուր արժեհամակարգի վրայ: Այսօր իմ ներկայութիւնն այս դահլիճում, ինչպէս նաեւ վերջին տարիներին մեր երկրների բարձրաստիճան պաշտօնեաների գործուն փոխայցելությունները վկայում են մեր յարաբերութիւնների խորության եւ դրանք աւելի խորացնելու նպատակադրվածության մասին: Վերջին երկու տասնամեակներում հայ-կիպրական յարաբերութիւնները լուրջ առաջընթաց են ապրել: Այսօր մեր երկրների միջեւ առկայ է ոչ միայն ակտիւ քաղաքական երկխօսութիւն, այլեւ աշխոյժ համագործակցութիւն գրեթէ բոլոր ոլորտներում` քաղաքական, միջխորհրդարանական, ռազմական, մշակոյթային, կրթական եւ այլն: Աւելի էական առաջընթաց կուզենայինք տեսնել նաեւ տնտեսութեան բնագաւառում, ինչի ուղղութեամբ համատեղ ջանքեր ենք գործադրում: Կարծում եմ, առաջիկայ տարիներին այս բնագաւառում նույնպես լուրջ առաջընթաց կարձանագրենք: Գտնուելով Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում` չեմ կարող նաեւ շրջանցել միջխորհրդարանական ակտիւ համագործակցութեան կարեւորութիւնը հայ-կիպրական յարաբերութիւններում: Ուրախ եմ, որ նկատւում է շոշափելի առաջընթաց միջխորհրդարանական համագործակցութեան ոլորտում: Ցանկանում եմ ընդգծել նաեւ խորհրդարանական դիւանագիտութեան դերը եւ միջխորհրդարանական կառոյցներում կենսական խնդիրների շուրջ միմեանց սատարելու անհրաժեշտութիւնը: Յարգելի' գործընկերներ, Կարելի է վստահաբար ասել, որ հայ-կիպրական համագործակցութեան ներկապնակը տարէցտարի հարստանում է նորանոր ձեռքբերումներով: Բնական դաշնակիցներ լինելով հանդերձ` մենք շահագրգռուած ենք միմեանց թէ' քաղաքական եւ դիւանագիտական, թէ' տնտեսական եւ սոցիալական հզորացմամբ: Մեր ժողովուրդներին եւ երկրներին կապում է ոչ միայն պատմութիւնը եւ մշակոյթը, այլեւ ապագան: Համոզուած եմ, որ սերտ համագործակցութեամբ եւ ընդհանուր ջանքերով միայն կարող ենք ապահովել մեր պետութիւնների կայուն ինքնիշխանութիւնը եւ մեր ժողովուրդների բարեկեցիկ ապագան: Վստահ եմ` մենք դեռ միասին հազարամեակների պատմութիւն ենք կերտելու»:

Serzh Sargsyan: “New achievements are enriching the spectrum of the Armenian-Cypriot cooperation every year”
• 17-01-2011 20:24:00   | Cyprus  |  Politics
NICOSIA, JANUARY 17, NOYAN TAPAN. Speech of Serzh Sargsyan, the President of the Republic of Armenia, in the House of representatives of the Republic of Cyprus: “Your Excellency President Christofias, Distinguished Mr. Garoyian, Honourable Parliamentarians, Dear People of Cyprus, Thank you for receiving me in the House of Representatives of the Republic of Cyprus. I am truly delighted and honored to speak before the Parliament of the traditionally friendly state and the brotherly people for Armenia and the Armenian nation. I am having warm feelings each time I speak of friendship between our two peoples. This friendship has ancient roots and a rock-solid foundation. Cyprus is a place which is dear to the hearts and minds of the Armenian people. This marvellous island is one of the unique countries in which Armenians have never been considered as strangers from ancient times; rather, Armenians lived and created in this country and, whenever necessary, took on arms to fight against the enemies of this country. The vast majority of the Armenian community of Cyprus, which amounted to tens of thousands in the Middle Ages, left the country after the Ottoman invasion. However, by some irony of fate, the present-day Armenian Community of Cyprus was formed under a different set of geopolitical circumstances as a consequence of the Armenian Genocide perpetrated by the same empire. Here, I bow respectfully before the Cypriot people for providing shelter, opportunities for a new life, and a new fatherland to the Armenian refugees that survived the yataghan. My fellow Armenians that settled in Cyprus can live and create freely, without concealing their ethnic identity and origin. Fully integrated in the Cypriot society, the Armenians contribute to the prosperity of their second fatherland. I am proud that the Armenians of Cyprus contribute constructively to the public and political life of this country, as best illustrated by the fact that this session, to my great pleasure, is chaired by my fellow Armenian, Marios Garoyian. Ladies and Gentlemen; I stand today in a Parliament that back in 1982 was among the first in the world to recognize and denounce the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire, and to demand the restoration of historical justice. The Armenian people are grateful to the brotherly people of Cyprus for joining us in commemoration and paying tribute to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide. One of the monuments to the Armenian Genocide located in your country was erected in Larnaca with the support of the Cyprus-Armenia Friendship Group and my dear colleague, President Christofias. Friendship of our peoples is genuinely sincere and strong. It withstood the test of time and upheavals of history. Destiny often subjected us to cruel tests jeopardize our statehood and leaving our peoples, bearers of a millennia-old culture, in the hands of executioners. We paid with irreversible losses and a long struggle against the common enemy for ridding ourselves of the foreign yoke, and our freedom-loving peoples regained the right to live independently and in peace. Dear Friends; Our peoples, who passed through the crucible, are still facing some problems. Unfortunately, in this most civilized era of human history, there are still forces and statesmen that have not abandoned the archaic way of thinking and the invader psychology, confident that even today “the strongest will dictate”. Hence, we have to multiply our common efforts to achieve just solutions for our causes and peace for our peoples. In this respect, I would like to speak of the vital issues for Armenia and all Armenians, the issue of Nagorno-Karabakh and the stalemate in which the Armenia-Turkey relationship currently is. Speaking about these issues is important because in the modern era of information technology misinformation very often quickly overshadows the truth. The people of Nagorno-Karabakh, which was forcibly annexed to Azerbaijan by the totalitarian regime, never put up with the status imposed on them. They witnessed the fate of the Armenians in Nakhijevan - another annexed territory, who succumbed to the oppression of the Azerbaijani authorities and had to leave the land on which they had lived for millennia. It was not by accident that throughout the Soviet period and especially in during the liberation process, the people of Nagorno-Karabakh was regularly raising the issue of their independence. In 1991, they stated their independence through a referendum that was conducted in full accordance with the legislation of the Soviet Union. Resorting to explicit ethnic cleansing and military aggression, Azerbaijan tried to kill the independence of Nagorno-Karabakh. Failing to win in the war it unleashed, Azerbaijan was forced in 1994 to sign a trilateral ceasefire agreement with Nagorno-Karabakh and Armenia. Unfortunately, this rare opportunity to establish durable peace, which could have marked the beginning of peaceful coexistence and development for the peoples of the region, is to date being abused by Azerbaijan for preparing a new military aggression. Hostile propaganda against Armenia and the Armenians and state-supported apparent falsifications of history, which have overwhelmed Azerbaijan, coupled with the arms race and military build-up, prove that Baku is not ready for peace. It reaches a point when my Azerbaijani counterpart declares that a large part of Armenia had been donated to us by Azerbaijan, and that Yerevan, the capital of Armenia, is an Azerbaijani city. I am sure that Cyprus has dealt with a similar absurdity of history distortion. The Armenophobic and aggressive stance of Azerbaijan reinforces our conviction that Nagorno-Karabakh has no future within Azerbaijan. Moreover, Azerbaijan has no legal, political, or moral grounds for aspirations regarding Nagorno-Karabakh. While we are determined to resolve the issue in an exclusively peaceful and negotiated way, should Azerbaijan opt for a military adventure our response will be resolute. Unfortunately, some countries, enticed by energy interests, conduct in our intrinsically volatile region short-sighted policies. In no way is it conducive of regional stability. Moreover, simple logic proves that these very economic interests will be the first to suffer in case the regional stability is endangered. Dear Colleagues; Standing here, on the friendly land of Cyprus, I cannot sidestep the Cyprus issue. It so happened that in search for the resolution of the Nagorno-Karabakh and Cyprus conflicts we resort to different principles of international law, because these two conflicts are different in terms of their nature, circumstances, history, and relevant facts. Each conflict has its own logic and a different key to its solution. Many have tried to catch us in the trap of superficial interpretation of the rules and provisions of international law. However, any law is anchored in justice, and we must stand united in our righteous struggle for the restoration of justice. Armenians have never hesitated in supporting our Cypriot brothers, at times we even fought for the territorial integrity of Cyprus. We are truly concerned with the resolution of the Cyprus issue, because, like Cyprus, the Armenian cultural legacy in Cyprus is divided; like Cyprus, it longs for reunification, for attention and care, because those, who occupy the territory of our brotherly country, do not bother to take care of the Christian cultural heritage. Armenia has never accepted and will never accept any attempt to divide brotherly Cyprus. We have never put up and will never put up with the occupation of the North of this friendly country. We join you in remembering Famagusta and other territories occupied by Turkey. We do remember, because the failure to remember would be tantamount to putting up with the status quo and the violence exerted on this country. We are calling things by their proper names, so that the crime is not dashed off and the Cyprus issue is resolved in a just and lawful manner. Armenians and Cypriots are not only friends and brothers, but also natural allies, and we are committed to this alliance. I assure you that you will not find on the face of the Earth a single Armenian who would not sincerely share in joy of victories and achievements of Cyprus, its progress, stability, and peace. Dear Friends; Establishment of durable peace and stability in our region is one of Armenia’s key objectives. However, our persistent efforts in this direction came to a stalemate. I trust that you in Cyprus have closely followed the Armenia-Turkey normalization process. The process initiated by our sincere offer to normalize relations with Turkey, albeit through small steps, quickly came to a halt. Turkey destroyed it with its inconsistent posture, contradictory statements, and baseless manipulation of the process. Turkey stepped back from its commitments and not only failed to ratify the signed protocols, but also returned to its pre-normalization position. Our efforts and the efforts of our colleagues actively engaged in the process faced the wall of preconditions. Should preconditions be set, then we had considerably more moral and legal grounds for presenting preconditions. We did, however, find the strength to overcome all psychological obstacles and to move forward. We do have many problems with Turkey, including, first and foremost, the problem related to the recognition of the Armenian Genocide. However, instead of setting preconditions, we opted for a dialogue as a civilized way for resolving problems. Dear Colleagues; We must face the truth. Turkey today aspires to become a regional leader by conducting a so-called “New Ottomanism” policy. However, regional leadership implies a responsible approach and a responsible way of thinking, rather than practices of coercion or dictate. What did the Ottoman Empire bring to the peoples under its yoke other than massacres, oppression, and tyranny? Does anyone miss Ottomanism, providing a reason to deliver a “New Ottomanism”? And what does the “zero problems with the neighbours” policy mean? Does it mean that all neighbours should obediently do what Turkey wants them to do and satisfy Turkey’s preconditions? There are probably neighbours for whom it is quite beneficial, but we are certainly not among them. The country which since Armenia’s independence has upon different pretexts closed the border and is trying to blackmail my people may not aspire for regional leadership. We consider ourselves bearers of the European values and a member of the European family. Armenia is currently implementing wide-scale reforms with the significant support of the European structures. We are greatly interested in having neighbours committed to the democratic and European values, neighbours that resolve issues by means of dialogue and negotiations, rather than threats. We hope that Turkey will understand and appreciate the importance of these values for its own stability, development, and prosperity. Dear Friends; The Armenian-Cypriot friendship is anchored not only in deep-rooted historical, cultural, and social ties, but also in mutual trust, respect, admiration, and a shared system of values. My presence in this hall today, as well as productive reciprocal visits by the senior officials of our countries, bear testament to the depth of our relationship and to the determination to deepen them further. The Armenian-Cypriot relationship has progressed significantly in the last two decades. Our countries are now engaged not only in the active political dialogue, but also in vibrant cooperation in virtually all, including the inter-parliamentary, military-industrial, cultural, educational, and other areas. I would like to see further progress in the economic area as well; we are exerting joint efforts in this field. I think that in this sphere too we will achieve major progress in the years to come. As I speak here in the House of Representatives of Cyprus, I could not circumvent the importance of active inter-parliamentary cooperation for the Armenian-Cypriot relationship. I am delighted to note considerable progress in the inter-parliamentary cooperation field. I wish also to emphasize the role of parliamentary diplomacy and the need to support one another on vital matters in the international parliamentary structures. Dear Colleagues; One can state with confidence that new achievements are enriching the spectrum of the Armenian-Cypriot cooperation every year. As natural allies, we are keen on each other’s political, diplomatic, economic, and social strengthening. Our peoples and countries are connected not only by history and culture, but also the future. I am confident that through close cooperation and joint efforts, we can secure the sovereignty of our states and a prosperous future for our peoples. I have no doubt that together we will forge history of millennia. Long live Cyprus! Long live Armenia! Long live the Armenian-Cypriot centuries-old friendship! Thank you for your attention”.