«Թեղուտի պաշտպանութեան քաղաքացիական նախաձեռնութիւն»-ը աջակցում է Ցագովեան անտառի քաղաքացիական ակտիւիստներին
• 04-05-2012 13:07:18   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
Աջակցութեան նամակ «Թեղուտի պաշտպանութեան քաղաքացիական նախաձեռնութեան» անունից Ցագովեան անտառի պահպանութեան ակտիւիստներին, «Ցագովեան անտառի յարգելի ակտիւիստներ, Ձեզ ողջունում եւ իրենց աջակցութիւնն են յայտնում Հայաստանի Հանրապետութեան «Թեղուտի պաշտպանութեան քաղաքացիական նախաձեռնութեանէ բնապահպան ակտիւիստները: Մենք եւս անհանգստացած ենք Ցագովեան անտառի հիմնահարցով, ակտիւիստների անվտանգութեամբ եւ դատապարտում ենք բնապահպան ակտիւիստների դէմ ՕՄՕՆ-ի եւ ՌԴ ոստիկանութեան կողմից կատարուած գործողութիւնները: Մենք` բնապահպան ակտիւիստներս, բարձր ենք գնահատում եւ աջակցում ենք ձեր պայքարին: Այսօր դուք փորձում էք ետ պահել իշխանութեանն իր կործանարար որոշումից, որը կարող է աղէտալի լինել Ցագովեան անտառի համար: Ցագովեան անտառի կարեւորութիւնը անգնահատելի եւ անվիճելի է ոչ միայն մերձմոսկովեան խիտ բնակեցուաց Ժուկովսկի քաղաքի համար, այլ նաեւ Մոսկուայի: Աւելին, Ցագովեան անտառը համաշխարհային հարստութիւն է եւ նրա պահպանութիւնը խիստ կարեւոր է: Նմանօրինակ կերպով ՀՀ իշխանութիւնները, խախտելով մի շարք ազգային օրէնքներ եւ միջազգային կոնուենցիաներ, անտեսելով միջազգային կազմակերպութիւնների եւ բնապահպան ակտիւիստների կոչերը, ջանում են սկսել հանքի շահագործումը Թեղուտում: Թեղուտի ոչնչացումը սարսափելի էկոլոգիական աղէտ է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ հարեւան երկրների համար: «Թեղուտի պաշտպանութեան քաղաքացիական նախաձեռնութեան» բնապահպան ակտիւիստները դիմում են շահագրգիռ բոլոր մարմիններին, կառոյցներին եւ կազմակերպութիւններին արձագանքել Ցագովեան անտառի համար պայքարող ակտիւիստների կոչերին, կանխել հնարաւոր աղէտը եւ հրապարակաւ դատապարտել անտառի պաշտպանների հանդէպ իրականացուող անօրինական գործողութիւնները: Ցագովեան անտառի քաղաքացիական ակտիւիստներ, եւս մէկ անգամ յայտնում ենք ձեզ մեր աջակցութիւնն ու բաց ենք համագործակցութեան համար: Զօրաւիգ ենք ձեր շարժմանը:

Экоактивисты «Гражданского движения защитников Техута» РА выражают поддержку активистам защиты Цаговского леса
• 04-05-2012 13:07:18   | Армения  |  Общество
Письмо поддержки активистам защиты Цаговского леса от «Гражданского движения защитников Техута»: «Уважаемые активисты Цаговского леса, Вас приветствуют и выражают поддержку экоактивисты «Гражданского движения защитников Техута» РА. Мы так же обеспокоены вопросом Цаговского леса, безопасностью активистов, и осуждаем действия ОМОН-а и полиции РФ направленных против экоактивистов. Мы, экоактивисты, высоко ценим и поддерживаем вашу борьбу. Сегодня вы пытаетесь остановить правительство от пагубного решения, которое может обернуться катастрофой для Цаговского леса. Значение Цаговского леса бесспорно и бесценно не только для густо населенного подмосковного города Жуковска, но и для Москвы. Более того, Цаговский лес представляет собой всемирное богатство, и его защита очень важна. Подобным образом правительство РА нарушая ряд национальных законов и международных конвенций, пренебрегая призывами международных организаций и экоактивистов стараются начать эксплуатацию месторождений Техута. Истребление Техута ужасная экологическая катастрофа не только для Армении, но и для соседних стран. Экоактивисты «Гражданского движения защитников Техута» обращаются ко всем заинтересованным лицам, организациям откликнуться на призывы активистов-защитников Цаговского леса, предотвратить возможную катастрофу и публично осудить незаконные действия против защитников леса. Гражданские активисты Цаговского, еще раз выражаем нашу поддержку, мы готовы к сотрудничеству. Солидарны с вашим движением.» «Гражданское движение защитников Техута» 04 май 2012 г, Ереван