Հայաստանն ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականութեան<br /> սկզբունքը,- ասում է ՀԱԿ-ի համակարգողը<br />
Հայաստանն ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականութեան
սկզբունքը,- ասում է ՀԱԿ-ի համակարգողը
• 04-12-2009 14:46:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Արտգործնախարարների աթէնքեան հանդիպմանը կատարուել է մի ահաւոր բան` Հայաստանն ընդունել է, որ ղարաբաղեան հակամարտութիւնը պէտք է կարգաւորուի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականութեան սկզբունքի հիման վրայ: Յայտարարելով այս մասին դեկտեմբերի 4-ի ասուլիսում, Հայ Ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը նշեց, որ ամենակարեւորը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշումն է, եւ այն բարձրաձայնելու համար անկախ Հայաստանի առաջին իշխանութիւնները հարցը մտցրել էին ԵԱՀԿ, որտեղ Հայաստանը վետոյի իրաւունք ուներ: Լ.Զուրաբյանը յիշեցրեց, որ Աթէնքում ընդունուած յայտարարութեյան բովանդակութեամբ բազմաթիւ առաջարկներ եղել են նաեւ առաջին նախագահի օրոք, սակայն նախագահն օգտուել է վետոյի իրաւունքից: Իսկ այսօր, ըստ Լ.Զուրաբյանի, Հայաստանի իշխանութիւնները մատնանշում են, որ ստորագրուած փաստաթղթում առկայ է նաեւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը` մոռանալով, որ Ադրբեջանը միշտ պատրաստ է եղել խնդիրը լուծել այդ սկզբունքով, սակայն` տարածքային ամբողջականութեան շրջանակներում, ինչը նշանակում է Ղարաբաղի բարձր ինքնավարութիւն Ադրբեջանի կազմում: Պատասխանելով լրագրողների այն դիտարկմանը, թէ Ադրբեջանի կազմում Արցախի ինքնավարութեան մասին Լ.Տեր-Պետրոսեանը ասել է դեռեւս 1994թ.-ին «Կոմսոմոլսկայա պրաւդա» թերթին տուած հարցազրոյցում, Լ.Զուրաբյանը նշեց, որ այն ժամանակ նախագահի բոլոր յայտարարութիւններն ուղղուած են եղել ռազմական անվտանգութեան ապահովմանը: Նրա խօսքերով, նման յայտարարութիւններով նախկին իշխանութիւնները ապահովել են յաղթանակը, իսկ ներկայ իշխանութիւնները ամպագոռգոռ արտայայտութիւններով գնում են դէպի պարտութիւն: Լ.Զուրաբյանը հրաժարուեց մեկնաբանել Հանրապետական կուսակցութեան վերջին համագումարում նախագահ Սերժ Սարգսեյանի ելոյթը, նշելով, որ ընդդիմությանը հետաքրքրում է իշխանութեան ոչ թէ խօսքը, այլ գործը: «Եթէ նրանք չեն արձակում 15 քաղբանտարկյալներին, համերաշխութեան մասին նրանց ասածները գրոշի արժէք չունեն»,- նկատեց նա:

Армения приняла принцип территориальной целостности<br /> Азербайджана, - заявляет координатор АНК<br />
Армения приняла принцип территориальной целостности
Азербайджана, - заявляет координатор АНК
• 04-12-2009 14:46:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 4 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. На Афинской встрече министров иностранных дел стран ОБСЕ произошло нечто ужасное - Армения приняла, что карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе принципа территориальной целостности Азербайджана. Заявляя об этом на пресс-конференции 4 декабря, координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян отметил, что самым важным является самоопределение народа Арцаха, и для того, чтобы заявить об этом первые власти независимой Армении внесли этот вопрос в повестку ОБСЕ, где Армения имела право на вето. Л.Зурабян напомнил, что многочисленные предложения по соджержанию принятого в Афинах заявления были и в дни правления первого президента Армении, однако президент воспользовался правом вето. А сегодня, по словам Л.Зурабяна, власти Армении указывают на то, что в документе упоминается и о праве наций на самоопределение, забывая, что Азербайджан всегда был готов решить вопрос на основе этого принципа, однако, в рамках территориальной целостности, что означает высокую автономию Карабаха в составе Азербайджана. Отвечая на замечание журналистов о том, что об автономии Арцаха в составе Азербайджана Левон Тер-Петросян говорил еще в интервью газете "Комсомольская правда" в 1994 году, Левон Зурабян отметил, что в то время все заявления президента были направлены на обеспечение военной безопасности. По его словам, подобными заявлениями прежние власти обеспечили победу, а нынешние власти своими громкими заявлениями идут к поражению. Левон Зурабян отказался комментировать выступление президента Сержа Саргсяна на последнем съезде Республиканской партии, отметив, что оппозицию интересуют не слова властей, а их дела. "Если они не освобождают 15 политзаключенных, то их речи о согласии не стоят и гроша", - заявил он.