Կառավարութիւնը դեռեւս չի կարող հաշուարկել Հայաստանի<br /> տնտեսութեան վրայ համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցութեան հնարաւոր<br /> ծաւալները<br />
Կառավարութիւնը դեռեւս չի կարող հաշուարկել Հայաստանի
տնտեսութեան վրայ համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցութեան հնարաւոր
ծաւալները
• 03-12-2008 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Չնայած արտահանման ծաւալների կրճատմանը եւ ռուսաստանեան կապիտալի դուրս բերմանը երկրից, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը դերեւս չի անդրադարձել Հայաստանի վրայ: ՀՀ Ազգային Ժողովի դեկտեմբերի 3-ի նիստում պատասխանելով պատգամաւոր Սամուէլ Սարգսեյանի հարցին այս մասին յայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթեանը: Ըստ նրա, Հայաստանը զերծ մնաց ճգնաժամի առաջին փուլի` ֆինանսական ճգնաժամի, ազդեցութիւնից, քանի որ երկրի ֆինանսական համակարգը դեռեւս ինտեգրուած չէ համաշխարհային համակարգում, եւ, բացի այդ, այն շատ փոքր ծավալ ունի: Ինչ վերաբերում է տնտեսական ճգնաժամին, ապա այն դեռ նոր է սկսուել, եւ Հայաստանի վրայ դրա ազդեցութեան ժամանակը եւ ծաւալը այսօր հնարաւոր չէ հաշուարկել: Ֆինանսների նախարարը նշեց, որ ճգնաժամի ազդեցութիւնը մեղմելու համար կառավարութիւնը որոշ քայլեր է ձեռնարկում: Մասնաւորապէս, որոշուել է 50 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժէք գումար յատկացնել փոքր եւ միջին բիզնեսին աջակցելու նպատակով: Բացի այդ, բանակցութիւններ են վարւում Համաշխարհային բանկի հետ Հայաստանին ցուցաբերուող ֆինանսական աջակցութիւնը կրկրնապատկելու վերաբերեալ: Տ.Դավթեանը նշեց, որ խօսքը գնում է մօտ 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի մասին:

Government cannot assess yet possible scale of impact of<br /> global crisis on Armenian economy<br />
Government cannot assess yet possible scale of impact of
global crisis on Armenian economy
• 03-12-2008 21:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, DECEMBER 3, NOYAN TAPAN. Despite a decline in exports and the withdrawal of Russian capital from the country, the global economic crisis has not yet affected Armenia, the RA minister of finance Tigran Davtian said when responding to a question of deputy Samvel Sargsyan at the December 3 sitting of the RA National Assembly. In his words, Armenia avoided the impact of the first stage of the crisis - the financial crisis as the country's financial system has not yet integrated into the global system, and besides, it is quite small. As regards the economic crisis, it has just begun and today it is impossible to assess the time and scale of its impact on Armenia. The finance minister said that the government has taken some steps to soften the impact of the crisis. In particular, it was decided to allocate a sum equivalent to 50 million dollars with the aim of assisting small and medium business. Besides, negotiations are being conducted with the World Bank on doubling the financial assistance to Armenia. According to T. Davtian, the matter concerns a sum of about one billion dollars.