«ԱՐՄԷՆՏԵԼ»-ԻՆ 15-ՕՐԵԱՅ ԺԱՄԿԷՏ Է ՏՐՈՒԵԼ ՊՐՈՎԱՅԴԵՐՆԵՐԻՆ<br /> ՎԱՐՁԱԿԱԼՈՒԹԵԱՄԲ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՌԱԽՈՍԱՑԱՆՑԻՆ ՀԱՄԱԿՑՄԱՆ ՏՐԱՄԱԴՐՄԱՆ<br /> ՀԱՐՑԸ ԼՈՒԾԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ<br />
«ԱՐՄԷՆՏԵԼ»-ԻՆ 15-ՕՐԵԱՅ ԺԱՄԿԷՏ Է ՏՐՈՒԵԼ ՊՐՈՎԱՅԴԵՐՆԵՐԻՆ
ՎԱՐՁԱԿԱԼՈՒԹԵԱՄԲ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՌԱԽՈՍԱՑԱՆՑԻՆ ՀԱՄԱԿՑՄԱՆ ՏՐԱՄԱԴՐՄԱՆ
ՀԱՐՑԸ ԼՈՒԾԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
• 18-06-2008 17:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Տնտեսական մրցակցութեան պաշտպանութեան պետական յանձնաժողովը յունիսի 18-ին քննարկեց ինտերնետ հասանելիութեան ծառայութիւններ մատուցող «Վեբ», «Արմինկօ» եւ «Քրոսսնեթ» ընկերութիւնների դիմումներն ընդդէմ «Արմէնտել» ընկերութեան: Պրովայդերների կողմից ներկայացուած դիմումների համաձայն, ունենալով մենաշնորհային դիրք հանրային համակցուած հեռախոսացանցին միացման վարձակալութեան տրամադրման ծառայութիւնների շուկայում, «Արմէնտել»-ն այդ ցանցի միջոցով սպառողներին մատուցում է բարձր արագութեամբ եւ ցածր գնով ինտերնետ հասանելիութեան ծառայութիւն («Հայ Լայն), սակայն մերժում է այլ լիցենզավորված պրովայդերներին նմանատիպ ծառայութիւններ մատուցելը` չտրամադրելով նրանց հանրային համակցուած հեռախոսացանցը (բաշխիչ ցանց) վարձակալութեան պայմաններով: Միաժամանակ պրովայդերները առաջարկում են Հայաստանում իրականացնել օպտիկամանրաթելային կապով արտաքին կապուղիների շուկայի ուսումնասիրութիւն: Պրովայդերները պնդում են, որ «Արմէնտել»-ը տեխնիկապղէս հնարաւորութիւն ունի հեռախօսային գծերը վարձակալութեամբ տրամադրել իրենց: Նրանց կարծիքով, «Արմէնտել»-ի այս քայլերը ակնյայտօրէն ուղղուած են ինտերնետ հասանելիութեան ծառայութիւնների ոլորտում եւս մենաշնորհ ձեռք բերելուն: Նշենք, որ «Արմէնտել»-ի եւ 7 պրովայդերների ներկայացուցիչների միջեւ կազմուել էր միջոցառումների իրականացման յուշագիր, որը պէտք է իրականացվեր 10-օրեայ ժամկէտում: Մինչդեռ, ըստ պրովայդերների, «Արմէնտել»-ը յուշագրով ամրագրուած դրոյթների իրականացման ուղղութեամբ քայլեր չի ձեռնարկել: Յանձնաժողովի նիստում պրովայդերների հետ նշուած հարցը լուծելու համար Յանձնաժողովը «Արմէնտել»-ին յատկացրեց 15-օրեայ ժամկէտ, որից յետոյ միայն յանձնաժողովը կձեռնարկի համպատասխան միջոցառումներ:

ARMENTEL GIVEN 15 DAYS TO SOLVE PROBLEM OF RENTING PUBLIC<br /> TELEPHOPNE NETWORK TO PROVIDERS<br />
ARMENTEL GIVEN 15 DAYS TO SOLVE PROBLEM OF RENTING PUBLIC
TELEPHOPNE NETWORK TO PROVIDERS
• 18-06-2008 17:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JUNE 18, NOYAN TAPAN. The RA State Commission on Protection of Economic Competition on June 18 discussed the applications of Internet service providers - Web, Arminco and Crossnet companies against ArmenTel company. According to these applications, having a monopoly position in the market of services on the rental of connection to the public telephone network, ArmenTel provides, through this network, "Hi- Line" Internet access services with high speed and at a low price to users, but it refuses to provide such services to other licensed providers, not renting the public phone network (distribution network) to them. At the same time, the providers propose conducting a study of the market of external channels through fiber-optic communication. The providers claim that ArmenTel has a technical possibility to rent phone lines. In their opinion, these steps of ArmenTel are aimed at gaining a monopoly in the sector of Internet access services as well. To recap, a memorandum on implementation of measures had been signed between representatives of ArmenTel and 7 providers, which was to be implemented within 10 days. According to the providers, ArmenTel has not taken any steps on implementation of the memorandum provisions. At the sitting, the Commission has given ArmenTel 15 days to solve the indicated problem with providers, only after which the Commission will take the respective measures.