Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վրդովեցնող կը համարի այն փաստը, որ 2021 թվականին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրութիւններուն ետք ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերեալ քրեական գործերով մեղադրյալներէն որեւէ մէկը չի կրել ազատազրկման պատիժ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարութեան նիստէն ետք լրագրողներու հետ ճեպազրույցին Փաշինեան ըսաւ, որ ընտրակաշառք բաժանելու քրեական գործերով ազատազրկման դեպքերու բացակայութիւնը դատաիրավական համակարգի ճգնաժամի դրսեւորում է։
«Պետք է հասկանանք, թէ ինչ հիմնավորումներով են այդ գործերը կարճուած եւ ինչու մեղադրյալները չեն դատապարտուած ազատազրկման։ Հակառակ պարագային նշանակում է, որ մեր դատաիրավական համակարգը կանաչ լոյս կը տայ ընտրակաշառք բաժանողներուն»,- ըսաւ նա։
Նրա խօսքով՝ իրավիճակին առնվազն քաղաքական գնահատական ինքը կտայ, իսկ իրավական գնահատականը պէտք է տան իրավաբանները։
Նիկոլ Փաշինեան օրերս նաեւ յայտարարած էր, որ իր համար առաջնահերթ պիտի ըլլայ, որպէսզի մինչեւ Հայաստանում հաջորդ համապետական ընտրութիւններ 2026 թվականի ընտրութիւններու ժամանակ ընտրակաշառք բաժանելու գործերով անցնող բոլոր անձինք պէտք է ազատազրկուած լինեն։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրութիւններու քարոզարշաւի ամբողջ ընթացքին եւ նաեւ ընտրութիւններու ետք Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պարբերաբար հաղորդագրութիւններ կը հրապարակէ «Ուժեղ Հայաստան», «Հայաստան» դաշինքներու եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցութեան ներկայացուցիչներու կողմէ ընտրակաշառք բաժանելու դեպքեր բացայայտելու մասին՝ ներկայացնելով նաեւ անոնց մասին վկայող ձայնագրութիւններ։

• 18-06-2026 15:52:05   | Армения  |  Обзор прессы Диаспоры
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает возмутительным тот факт, что после внеочередных парламентских выборов 2021 года ни один из обвиняемых в раздаче взяток не понес наказания в виде лишения свободы.
По сообщению «Арменпресс», на пресс-конференции после заседания правительства Пашинян заявил, что отсутствие случаев лишения свободы по уголовным делам о раздаче взяток является проявлением кризиса в судебно-правовой системе.
«Мы должны понять, на каких основаниях эти дела были прекращены и почему обвиняемые не были осуждены к лишению свободы. В противном случае это означает, что наша судебно-правовая система дает зеленый свет раздающим взятки», - сказал он.
По его словам, он даст хотя бы политическую оценку ситуации, а правовую оценку должны дать юристы.
Никол Пашинян также недавно заявил, что для него приоритетом будет то, чтобы до следующих всеармянских выборов в 2026 году все лица, проходящие по делам о раздаче взяток, были лишены свободы.
В Армении в ходе предвыборной кампании парламентских выборов, состоявшихся 7 июня, а также после выборов Антикоррупционный комитет регулярно публикует сообщения о случаях раздачи взяток со стороны представителей блоков «Сильная Армения», «Армения» и партии «Процветающая Армения», представляя также записи, подтверждающие эти факты.