Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վրդովեցնող կը համարի այն փաստը, որ 2021 թվականին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրութիւններուն ետք ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերեալ քրեական գործերով մեղադրյալներէն որեւէ մէկը չի կրել ազատազրկման պատիժ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարութեան նիստէն ետք լրագրողներու հետ ճեպազրույցին Փաշինեան ըսաւ, որ ընտրակաշառք բաժանելու քրեական գործերով ազատազրկման դեպքերու բացակայութիւնը դատաիրավական համակարգի ճգնաժամի դրսեւորում է։
«Պետք է հասկանանք, թէ ինչ հիմնավորումներով են այդ գործերը կարճուած եւ ինչու մեղադրյալները չեն դատապարտուած ազատազրկման։ Հակառակ պարագային նշանակում է, որ մեր դատաիրավական համակարգը կանաչ լոյս կը տայ ընտրակաշառք բաժանողներուն»,- ըսաւ նա։
Նրա խօսքով՝ իրավիճակին առնվազն քաղաքական գնահատական ինքը կտայ, իսկ իրավական գնահատականը պէտք է տան իրավաբանները։
Նիկոլ Փաշինեան օրերս նաեւ յայտարարած էր, որ իր համար առաջնահերթ պիտի ըլլայ, որպէսզի մինչեւ Հայաստանում հաջորդ համապետական ընտրութիւններ 2026 թվականի ընտրութիւններու ժամանակ ընտրակաշառք բաժանելու գործերով անցնող բոլոր անձինք պէտք է ազատազրկուած լինեն։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրութիւններու քարոզարշաւի ամբողջ ընթացքին եւ նաեւ ընտրութիւններու ետք Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պարբերաբար հաղորդագրութիւններ կը հրապարակէ «Ուժեղ Հայաստան», «Հայաստան» դաշինքներու եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցութեան ներկայացուցիչներու կողմէ ընտրակաշառք բաժանելու դեպքեր բացայայտելու մասին՝ ներկայացնելով նաեւ անոնց մասին վկայող ձայնագրութիւններ։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan considers it outrageous that none of the defendants in the criminal cases regarding vote buying after the snap parliamentary elections held in 2021 have served a prison sentence.
According to “Armenpress”, Pashinyan stated in a briefing with reporters after a government meeting that the absence of prison sentences in cases of vote buying is a manifestation of a crisis in the judicial system.
“We need to understand on what grounds these cases have been closed and why the defendants have not been sentenced to imprisonment. Otherwise, it means that our judicial system is giving a green light to those who distribute vote bribes,” he said.
According to him, he will at least provide a political assessment of the situation, while the legal assessment should be given by legal experts.
Nikol Pashinyan also recently announced that it is a priority for him that all individuals involved in vote buying cases should be imprisoned before the next nationwide elections in Armenia in 2026.
During the entire campaign for the parliamentary elections held on June 7 in Armenia, and also after the elections, the Anti-Corruption Committee has been regularly releasing statements about cases of vote buying by representatives of the “Strong Armenia,” “Armenia” alliances, and the “Prosperous Armenia” party, also presenting recordings that testify to these incidents.