Ո՞վ է «Նա», որ փորձեց բելառուսա-ուկրաինական բախումը սադրել
1in.am ՌԴ նախագահին մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանած է Ուկրաինայի հետ սահմանից «խաղաղ բնակչության դեմ անօդաչու սարքավորումներ հարձակումները ուղղորդող սարքավորումները հեռացնելու» մասին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու զգուշացումը եւ այն գնահատած է որպես «միջամտություն անկախ պետության ներքին գործերին, նրա ինքնիշխանության դեմ ոտնձգություն»։ Պեսկովը միաժամանակ տեղեկացած է, որ ՌԴ եւ Բելառուսի նախագահները «տեսանելի ապագայում» կհանդիպին եւ վստահութիւն յայտնած է, որ «Բելառուսը կպաշտպանի ինքնիշխանութիւնը»։
Այս համատեքստում Բելառուսի Անվտանգութեան խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչը խիստ ուշագրավ յայտարարութիւն արած է։ Ինչպէս փոխանցած է ԲելՏա պաշտոնական գործակալութիւնը, Վոլֆովիչը ըսած է, որ Բրյանսկի մարզում բելառուսական ավտոբուսի դեմ դրոնային հարձակման հետ կապուած «որոշակի պահեր կ’զեկուցուին պետութեան ղեկավարին, որոշում կընդունուի, բայց չի հաջողի Բելառուսը ներքաշել հակամարտութեան մէջ»։
Ավելի երկիմաստ է Բելառուսի ԱԽ քարտուղարի այս յայտարարութիւնը․ «Էական չէ, ում ավտոբուսն է՝ բելառուսակա՞ն է, ռուսակա՞ն, թէ այլ պետութեան պատկանում, դա խաղաղ բնակիչներով ավտոբուս է, բայց նա, ով այդ հարվածը հասցուցած է, փորձած է առիթ ստեղծել, որպէսզի Բելառուսը եւ Ուկրաինան բախվեն եւ ինչ-որ վատ իրավիճակ սադրի»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին ըսած է, որ «չկան ապացոյցներ, որ ավտոբուսը ենթարկուած է ուկրաինական անօդաչուի հարձակման», իսկ Ուկրաինայի ԶՈՒ Անօդաչու ուժերի հրամանատարութիւնը պաշտոնապէս յայտնած է, որ «այդ օրը նշուած տեղաշրջանում ուկրաինական դրոններ առհասարակ չեն կիրառուած»։
Հունիսի 12-ին Բելառուսի նախագահի պաշտոնական կայքը հրապարակած է Al Arabia-ին Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հարցազրույցի տեքստային ամբողջական տարբերակը, որտեղ նա բացառած է Ուկրաինայի դեմ պատերազմին Բելառուսի մասնակցութիւնը։ Լուկաշենկոն նոյնիսկ ըսած է, որ այդ դեպքում Ռուսաստանը կստանայ հազար հինգ հարյուր կիլոմետրանոց ռազմաճակատային նոր գիծ, որ «դժվար պիտի ըլլայ պահել»։ Երկու օր ետք ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը մեկնած է Մինսկ։ Բանակցութիւնների ավարտին Լուկաշենկոն յայտնած է, որ «բոլոր հարցերը կ’քննարկուին» ՌԴ նախագահի հետ «մոտակա օրերին կայանալիք հանդիպման»։
Ո՞վ է «Նա», որ բելառուսական ավտոբուսի դեմ դրոնային հարձակմամբ փորձած է հասնել բելառուսա-ուկրաինական բախման եւ «ինչ-որ վատ իրավիճակի սադրանքի»։ Բելառուսի Անվտանգութեան խորհրդի քարտուղարը միանշանակ յայտնած է, որ իր երկիրը «բոլոր հարցերը դիվանագիտական ճանապարհով կարգաւորման, խաղաղութեան եւ ողջամտութեան կողմնակից» է։

Who is "He" who tried to provoke a Belarusian-Ukrainian clash?
1in.am  The press secretary of the President of Russia, Dmitry Peskov, commented on the warning from Ukrainian President Volodymyr Zelensky to Belarusian President Alexander Lukashenko regarding the "removal of equipment directing drone attacks against peaceful civilians at the border with Ukraine," and assessed it as "interference in the internal affairs of an independent state, an encroachment on its sovereignty." Peskov also informed that the presidents of Russia and Belarus will meet in the "foreseeable future" and expressed confidence that "Belarus will defend its sovereignty."
In this context, the Secretary of the Security Council of Belarus, Alexander Wolfovich, made a very notable statement. As reported by the official BelTA agency, Wolfovich said that "certain moments regarding the drone attack on a Belarusian bus in the Bryansk region will be reported to the head of state, a decision will be made, but it will not be possible to drag Belarus into the conflict."
The statement of the Secretary of the Security Council of Belarus is more ambiguous: "It does not matter whose bus it is—whether it belongs to Belarus, Russia, or another state; it is a bus with peaceful civilians, but the one who delivered that strike tried to create an opportunity for Belarus and Ukraine to clash and provoke some bad situation."
Earlier, Ukrainian President Zelensky stated that "there is no evidence that the bus was subjected to an attack by a Ukrainian drone," while the command of the Ukrainian Armed Forces' Drone Forces officially reported that "Ukrainian drones were not used at all in that area on that day."
On June 12, the official website of the President of Belarus published the full text of an interview with Alexander Lukashenko for Al Arabia, in which he excluded Belarus's participation in the war against Ukraine. Lukashenko even stated that in that case, Russia would face a new frontline of one thousand five hundred kilometers, which would be "difficult to maintain." Two days later, Russian Foreign Minister Lavrov traveled to Minsk. At the end of the negotiations, Lukashenko announced that "all issues will be discussed" at the upcoming meeting with the President of Russia.
Who is "He" that attempted to achieve a Belarusian-Ukrainian clash through a drone attack on a Belarusian bus and "provoke some bad situation"? The Secretary of the Security Council of Belarus has unequivocally stated that his country is "in favor of resolving all issues through diplomatic means, peace, and reason."