Իսրայելը կը փորձէ «քողարկել իր իսկ գործած հանցագործութիւնները»․ Թուրքիայէն արձագանգում են Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչումին
29-06-2026 11:03 Քաղաքականութիւն
Ազատութիւն. Թուրքիոյ արտաքին գործերու նախարարութիւնը արձագանգած է նախորդ օրը Իսրայէլի կառավարութեան կողմէ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման՝ յայտարարելով, որ «1915 թուականի իրադարձութիւններու մասին որոշմամբ» Իսրայէլ կը փորձէ «քողարկել իր իսկ գործած հանցագործութիւնները» պաղեստինցի ժողովուրդի դէմ։
«Իրավական եւ պատմական փաստերը արհամարհող այս չարակամ փորձը ի ցոյց է դնում այն դժուար կացութիւնը, որում կը գտնուին Նեթանյահուն եւ իր հանցակիցները, որոնց դէմ ձերբակալման օրդերներ կը արձակուին պաղեստինցիներու դէմ հանցագործութիւններու մասին Միջազգային քրեական դատարանի հետաքննութեան համատեքստում», - ասուած է Թուրքիայի ԱԳՆ յայտարարութեան մէջ։
Գերատեսչութենէն ընդգծած են, որ Անկարան շարունակելու է պայքարել Նեթանյահուի կառավարութիւնը պատասխանատվութեան ենթարկելու համար։
«Երբեք ուշ չէ ճիշտ բան ընել, - նախորդ օրը յայտարարեց Իսրայէլի արտաքին գործերու նախարար Գիդեոն Սաարը՝ աւելցնելով․ - Այս սարսափելի ցեղասպանութիւնը, որ տեղի ունեցած է 100 տարի առաջ եւ որի պատմական փաստերը իսկապէս անվիճելի են, ներառած է մէկուկէս միլիոն մարդու սպանութիւն եւ հին մշակութային ու պատմական ժառանգութեան ոչնչացում»:
Աւելի վաղ Իսրայէլի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն յայտարարած էր, որ աջակցութիւն կը ցուցաբերէ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման նախագծին:

Israel is trying to "cover up its own committed crimes": Turkey responds to the recognition of the Armenian Genocide.
29-06-2026 11:03 Politics
Azatutyun. The Turkish Ministry of Foreign Affairs has responded to the recognition of the Armenian Genocide by the Israeli government the day before, stating that "with its decision regarding the events of 1915," Israel is trying to "cover up its own crimes" against the Palestinian people.
"This malicious attempt, which disregards legal and historical facts, highlights the difficult situation in which Netanyahu and his accomplices find themselves, against whom arrest warrants have been issued in the context of the International Criminal Court's investigation into crimes against the Palestinians," the Turkish Foreign Ministry's statement said.
The ministry emphasized that Ankara will continue to fight to hold Netanyahu's government accountable.
"It is never too late to do the right thing," Israeli Foreign Minister Gideon Sa'ar stated the day before, adding: "This horrific genocide, which occurred more than 100 years ago and whose historical facts are indeed indisputable, involved the murder of one and a half million people and the destruction of ancient cultural and historical heritage."
Earlier, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu announced that he supports the draft recognizing the Armenian Genocide.