Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսեանը աշխատանքային այցով կ'մեկնի Կորեա
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը աշխատանքային այցով մեկնած է Կորեայի Հանրապետութիւն՝ Սեուլ, ուր կ'մասնակցի «Կայուն օվկիանոսների նախաձեռնութիւն» (SOI Global Dialogue) միջազգային բարձր մակարդակի գլոբալ երկխոսութեան։
SOI Global Dialogue-ը ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանութեան մասին» կոնվենցիայի շրջանակում իրականացուող կարեւոր միջազգային հարթակներէն է, որ համախմբում է կառավարութիւններու, միջազգային կազմակերպութիւններու եւ ոլորտային կառոյցներու բարձրաստիճան ներկայացուցիչները՝ ծովային եւ առափնյա կենսաբազմազանութեան պահպանութեան, բնական ռեսուրսներու կայուն օգտագործման եւ միջազգային համագործակցութեան ամրապնդման նպատակով։
Այցի շրջանակում նախատեսուած են նաեւ երկկողմ հանդիպումներ պետական գերատեսչութիւններու ղեկավարներու, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպութիւններու բարձրաստիճան ներկայացուցիչներու հետ, որոնց ընթացքին կ'քննարկուին COP17-ի նախապատրաստական գործընթացին, կենսաբազմազանութեան պահպանութեան, կլիմայական քաղաքականութեան եւ բնապահպանական համագործակցութեան ընդլայնման վերաբերող հարցեր։

The Minister of Environment, Hambardzum Matevosyan, has traveled to Korea on a working visit.
The Minister of Environment, Hambardzum Matevosyan, has traveled to the Republic of Korea—Seoul—on a working visit, where he will participate in the international high-level global dialogue of the "Sustainable Oceans Initiative" (SOI Global Dialogue).
SOI Global Dialogue is one of the important international platforms implemented under the UN Convention on Biological Diversity, which brings together senior representatives of governments, international organizations, and sectoral bodies to promote the conservation of marine and coastal biodiversity, the sustainable use of natural resources, and the strengthening of international cooperation.
During the visit, bilateral meetings are also planned with heads of state agencies and senior representatives of international organizations, during which issues related to the preparatory process for COP17, biodiversity conservation, climate policy, and the expansion of environmental cooperation will be discussed.