Հայաստանի դատախազութիւնը իր ներդրումը ունեցած է կիբեռհանցաւորութեան դէմ միջազգային պայքարին. OCCRP-ն անդրադարձած է ՀՀ դատախազութեան կողմէն Գերմանիային հանձնարարված անձի վերաբերեալ դատաւճռին
06-07-2026 12:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխաւոր դատախազութիւնը 2024 թուականի մայիսի 10-ին տեղեկացուցած էր, որ Հայաստանի Հանրապետութեան գլխաւոր դատախազ Աննա Վարդապետեանը որոշմամբ բաւարարուած է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետութեան իրաւասու մարմնի միջնորդութիւնը, եւ հանցաւոր կազմակերպութեան կազմին մէջ առանձնապէս խոշոր չափերով խարդախութիւն կատարելու մէջ մեղադրուող Մ.Բ.-ն հանձնարուած է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետութեան իրաւասու մարմիններին՝ «զանգերի կենտրոնի» (call center) միջոցով Գերմանիայում կատարուած խարդախութեան համար քրեական պատասխանատվութեան ենթարկուելու նպատակով։
Կազմակերպուած հանցաւորութեան եւ կոռուպցիայի բացայայտմամբ զբաղող միջազգային հեղինակաւոր հետաքննական լրագրողական կազմակերպութիւնը՝ OCCRP-ն (Organized Crime and Corruption Reporting Project), անդրադարձած է այս գործով Գերմանիայում կայացած դատաւճռին՝ ներկայացնելով նաեւ գործի բացայայտման եւ հետագա ընթացքի հանգամանքները։
«Զանգերի կենտրոնի» միջոցով կատարուած խարդախութեան առանցքային կազմակերպիչներից մէկը՝ Մ.Բ.-ն, Գերմանիայի դատարանի դատաւճռով դատապարտուած է յոթ տարի եւ վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման։ Դատարանը նաեւ որոշած է առգրավել հանցաւոր ճանապարհով ստացած 2.4 միլիոն եվրոն։ Դատապարտուած անձը խոստովանած է իր մեղքը։
Դատական ակտի համաձայն՝ Գերմանիայում տուժողներին պատճառուած վնասը կազմած է շուրջ 8 միլիոն եվրո։ Բացի այդ, խարդախութիւնների կատարումի նպատակով այլ հանցաւոր խմբերին մասնագիտացած ծրագրային ապահովում տրամադրելու հետեւանքով պատճառուած է եւս շուրջ 42 միլիոն եվրոյի վնաս։
Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետութեան դատախազութիւնը, բաւարարելով Գերմանիայի իրաւասու մարմնի միջնորդութիւնը, նպաստած է միջազգային քրեական արդարադատութեան արդյունավետ իրականացմանը եւ կազմակերպուած կիբեռհանցաւորութեան դէմ պայքարին։

The Prosecutor's Office of Armenia has contributed to the international fight against cybercrime. OCCRP has addressed the court ruling regarding the individual handed over to Germany by the RA Prosecutor's Office.
06-07-2026 12:06 Armenia Press release
The Prosecutor General's Office announced on May 10, 2024, that the request from the competent authority of the Federal Republic of Germany has been granted by the decision of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, and M.B., who is accused of committing large-scale fraud as part of a criminal organization, has been handed over to the competent authorities of the Federal Republic of Germany for criminal prosecution for fraud committed in Germany through a "call center."
The internationally recognized investigative journalism organization dealing with organized crime and corruption, OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), has reported on the court ruling in Germany regarding this case, also presenting the circumstances of the case's disclosure and further developments.
M.B., one of the key organizers of the fraud carried out through the "call center," has been sentenced to seven years and six months of imprisonment by a German court. The court also decided to confiscate 2.4 million euros obtained through criminal means. The convicted individual has confessed to his guilt.
According to the court ruling, the damage caused to the victims in Germany amounted to approximately 8 million euros. In addition, due to the provision of specialized software to other criminal groups for the purpose of committing fraud, an additional damage of about 42 million euros was caused.
Thus, the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia, by satisfying the request of the competent authority of Germany, has contributed to the effective implementation of international criminal justice and the fight against organized cybercrime.