Հայաստանի դատախազութիւնը իր ներդրումը ունեցած է կիբեռհանցաւորութեան դէմ միջազգային պայքարին. OCCRP-ն անդրադարձած է ՀՀ դատախազութեան կողմէն Գերմանիային հանձնարարված անձի վերաբերեալ դատաւճռին
06-07-2026 12:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխաւոր դատախազութիւնը 2024 թուականի մայիսի 10-ին տեղեկացուցած էր, որ Հայաստանի Հանրապետութեան գլխաւոր դատախազ Աննա Վարդապետեանը որոշմամբ բաւարարուած է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետութեան իրաւասու մարմնի միջնորդութիւնը, եւ հանցաւոր կազմակերպութեան կազմին մէջ առանձնապէս խոշոր չափերով խարդախութիւն կատարելու մէջ մեղադրուող Մ.Բ.-ն հանձնարուած է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետութեան իրաւասու մարմիններին՝ «զանգերի կենտրոնի» (call center) միջոցով Գերմանիայում կատարուած խարդախութեան համար քրեական պատասխանատվութեան ենթարկուելու նպատակով։
Կազմակերպուած հանցաւորութեան եւ կոռուպցիայի բացայայտմամբ զբաղող միջազգային հեղինակաւոր հետաքննական լրագրողական կազմակերպութիւնը՝ OCCRP-ն (Organized Crime and Corruption Reporting Project), անդրադարձած է այս գործով Գերմանիայում կայացած դատաւճռին՝ ներկայացնելով նաեւ գործի բացայայտման եւ հետագա ընթացքի հանգամանքները։
«Զանգերի կենտրոնի» միջոցով կատարուած խարդախութեան առանցքային կազմակերպիչներից մէկը՝ Մ.Բ.-ն, Գերմանիայի դատարանի դատաւճռով դատապարտուած է յոթ տարի եւ վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման։ Դատարանը նաեւ որոշած է առգրավել հանցաւոր ճանապարհով ստացած 2.4 միլիոն եվրոն։ Դատապարտուած անձը խոստովանած է իր մեղքը։
Դատական ակտի համաձայն՝ Գերմանիայում տուժողներին պատճառուած վնասը կազմած է շուրջ 8 միլիոն եվրո։ Բացի այդ, խարդախութիւնների կատարումի նպատակով այլ հանցաւոր խմբերին մասնագիտացած ծրագրային ապահովում տրամադրելու հետեւանքով պատճառուած է եւս շուրջ 42 միլիոն եվրոյի վնաս։
Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետութեան դատախազութիւնը, բաւարարելով Գերմանիայի իրաւասու մարմնի միջնորդութիւնը, նպաստած է միջազգային քրեական արդարադատութեան արդյունավետ իրականացմանը եւ կազմակերպուած կիբեռհանցաւորութեան դէմ պայքարին։

Прокуратура Армении внесла свой вклад в международную борьбу с киберпреступностью. OCCRP рассмотрел приговор по делу лица, переданного прокуратурой РА Германии.
06-07-2026 12:06 Армения Пресс-релизы
Генеральная прокуратура 10 мая 2024 года сообщила, что по решению Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян удовлетворено ходатайство компетентного органа Федеративной Республики Германия, и обвиняемый в совершении особо крупного мошенничества в составе преступной организации М.Б. был передан компетентным органам Федеративной Республики Германия с целью привлечения к уголовной ответственности за мошенничество, совершенное в Германии через «колл-центр» (call center).
Международная авторитетная следственная журналистская организация, занимающаяся раскрытием организованной преступности и коррупции, OCCRP (Проект по расследованию организованной преступности и коррупции), прокомментировала вынесенный в Германии приговор по этому делу, представив также обстоятельства раскрытия дела и его дальнейшего хода.
Один из ключевых организаторов мошенничества, совершенного через «колл-центр», М.Б., был приговорен судом Германии к семи годам и шести месяцам лишения свободы. Суд также постановил конфисковать 2.4 миллиона евро, полученных преступным путем. Осужденный признал свою вину.
Согласно судебному акту, причиненный ущерб пострадавшим в Германии составил около 8 миллионов евро. Кроме того, в результате предоставления специализированного программного обеспечения другим преступным группам для совершения мошенничества был причинен еще около 42 миллионов евро ущерба.
Таким образом, Генеральная прокуратура Республики Армения, удовлетворив ходатайство компетентного органа Германии, способствовала эффективному осуществлению международного уголовного правосудия и борьбе с организованной киберпреступностью.