24-07-2026 13:56 Հայաստան Մշակոյթ
Հայ-ֆրանսիական պեղումները ղեկավարում են «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, հնագետ Կարեն Ազատյանը եւ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության Իլ դը Ֆրանսի տարածաշրջանային հնագիտական ծառայության ղեկավար Ստեֆան Դեշամը։ Արշավախումբը ձևավորվել է «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանի եւ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության հնագիտական ծառայության համագործակցության շրջանակում։
Էրեբունի քաղաք-ամրոցը հիմնադրել է Ուրարտուի արքա Արգիշտի Ա-ն՝ մ.թ.ա. մոտ 782 թվականին։ Այն, Արգիշտիխինիլիի (ներկայիս Արմավիր) եւ Թեյշեբայի (Կարմիր բլուր) հետ միասին, Արարատյան դաշտավայրում ուրարտական պետության երեք գլխավոր ամրոցներից էր։ Դրանց կառուցումը նպատակ ուներ ամրապնդել Ուրարտուի իշխանությունը հյուսիսում, վերահսկել Արարատյան դաշտը եւ կենտրոնացնել տարածաշրջանի տնտեսական ռեսուրսները։
Էրեբունիի նորագույն շրջանի ուսումնասիրությունները սկսվել են 1879 թվականին, երբ Չոլմաքչի գյուղի բնակիչ Պ. Տեր-Ավետիսովը Արին բերդի ստորոտում հայտնաբերած է սեպագիր արձանագրությամբ բազալտե քար։ 1894 թվականին Մոսկվայի կայսերական հնագիտական ընկերության անդամ Ալեքսեյ Իվանովսկին ձեռք է բերել այդ քարը եւ հետախուզական ուսումնասիրություններ իրականացրել Արին բերդում՝ փաստագրելով տեսանելի կառույցները։ Երկու տարի անց՝ 1896 թվականին, ուրարտական սեպագրերի հետազոտող Միխայիլ Նիկոլսկին հրապարակած է արձանագրության տեքստը, որտեղ հիշատակվում էր Արգիշտի Մենուայորդու հիմնադրած Էրեբունի ամրոցը։
Էրեբունիի լայնածավալ հնագիտական պեղումները մեկնարկել են 1950-ականների սկզբին։ Աշխատանքները ղեկավարած է ճարտարապետ եւ հնագետ Կոստանդին Հովհաննիսյանը, իսկ գիտական խորհրդատուն եղած է ուրարտագետ Բորիս Պիոտրովսկին։ 1952 թվականից պեղումներին միացած է նաեւ Մոսկվայի Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանի արշավախումբը։ Խորհրդային տարիներին տարբեր արշավախմբերի մասնակցությամբ պեղումները շարունակվել են մինչեւ 1975 թվականը։

A fragment of a 2600-year-old mural has been discovered in Erebuni.
The French-Armenian archaeological team has discovered a mural fragment at the Erebuni archaeological site.
According to preliminary estimates, the mural dates back to the second half of the 7th century BC or the beginning of the 6th century BC.
The Armenian-French excavations are led by the acting director of the "Erebuni" historical and archaeological reserve-museum, archaeologist Karen Azatyan, and the head of the regional archaeological service of the Île-de-France region of the French Ministry of Culture, Stéphane Deschamps. The expedition has been formed within the framework of cooperation between the "Erebuni" reserve-museum and the archaeological service of the French Ministry of Culture.
Erebuni fortress-city was founded by the Urartian king Argishti I around 782 BC. It, along with Argishti-Khinili (present-day Armavir) and Teishebai (Karmir Blur), was one of the three main fortresses of the Urartian state in the Ararat Plain. The construction of these fortresses aimed to strengthen Urartian power in the north, control the Ararat Plain, and concentrate the region's economic resources.
Studies of Erebuni in modern times began in 1879 when P. Ter-Avetisov, a resident of the village of Cholmakchi, discovered a basalt stone with a cuneiform inscription at the foot of the Arin fortress. In 1894, Alexey Ivanovsky, a member of the Imperial Archaeological Society of Moscow, acquired that stone and conducted exploratory studies at the Arin fortress, documenting visible structures. Two years later, in 1896, Mikhail Nikolsky, a researcher of Urartian cuneiform, published the text of the inscription, which mentioned the Erebuni fortress founded by Argishti Menouayordu.
Large-scale archaeological excavations at Erebuni began in the early 1950s. The work was led by architect and archaeologist Konstantin Hovhannisyan, with Boris Piotrovsky, an expert on Urartian studies, serving as the scientific advisor. Since 1952, the expedition of the Pushkin State Museum of Fine Arts in Moscow has also joined the excavations. During the Soviet years, excavations continued with the participation of various teams until 1975.