ԱՄՆ սպառնալիքները ոչ մի դեպքում չեն վախեցնի, Իրանը «ջախջախիչ պատասխան» կ'տայ. Փեզեշքիան
Միացեալ Նահանգներու սպառնալիքները ոչ մէկ պարագայի չեն վախեցներ Իրանը, որ ուժով կ'արձագանքի ցանկացած նոր հարձակման, յայտարարած է Իրանի նախագահը:
«Սպառնալիքները ոչ մէկ պարագայի չեն վախեցներ մեզ: Մենք կ'դիմադրենք անոնց մինչեւ վերջին շունչը եւ ջախջախիչ պատասխան կ'տանք», - ըսած է Մասուդ Փեզեշքիանը:
Միեւնոյն ժամանակ ան նշած է, որ աւելի լաւ է պատերազմը աւարտել հիմա, երբ Իրանը «ուժի եւ արժանապատուութեան դիրքին» է: «Պատերազմը պէտք է աւարտուի ինչ-որ պահի։ աւելի լաւ է պատերազմը աւարտել այսօր, քանի դեռ մենք ուժի եւ արժանապատուութեան դիրքին ենք», - ըսած է ան:
Իրանի նախագահը ԱՄՆ-ի հետ ձեռք բերուած համաձայնագիրը որակած է որպէս «մեծ նվաճում»: «Նրանք այս համաձայնագրում չեն կարողանար գտնել նոյնիսկ մէկ կէտ, որ վկայէ հանձնուելու մասին։ Բոլոր պարտաւորութիւնները միւս կողմին են», - ըսած է իրանցի պաշտօնեան:
Իրանի նախագահը նաեւ նշած է, որ Թեհրան չպէտք է մերժէ խաղաղութիւնը, այլ պէտք է զգոն ըլլայ հնարաւոր խաբեութեան զոհը չդառնալու համար:
Փեզեշքիանը ընդունած է, որ հակամարտութեան եւ Իրանի ծովային շրջափակման հետեւանքով առաջացած գնաճը եւ տնտեսական ճնշումները խնդիրներ կը ստեղծեն երկրի համար: Ըստ անոր՝ առճակատման կողմնակիցները նոյնպէս պէտք է ընդունին դրա հետեւանքները։ «Երբ մենք կարգախոսներ կը բարձրացնենք, մենք պէտք է ընդունինք անոնց հետ կապուած դժուարութիւնները»,- ըսած է ան:
Փեզեշքիանի յայտարարութիւնները հնչում են այն բանից ետք, երբ Վաշինգտոնը խոստացաւ «պատմութեան մէջ ամենակոշտ պատժամիջոցները» կիրարկել Իրանի նկատմամբ:

Угрозы США ни в коем случае не испугают, Иран даст «разрушительный ответ». Пезешкиан
Угрозы Соединенных Штатов ни в коем случае не испугают Иран, который силой ответит на любое новое нападение, заявил президент Ирана:
«Угрозы ни в коем случае не испугают нас. Мы будем сопротивляться им до последнего вздоха и дадим сокрушительный ответ», - сказал Масуд Пезешкиан:
В то же время он отметил, что лучше закончить войну сейчас, когда Иран находится «в позиции силы и достоинства». «Война должна закончиться в какой-то момент. Лучше закончить войну сегодня, пока мы находимся в позиции силы и достоинства», - сказал он:
Президент Ирана охарактеризовал соглашение с США как «великое достижение». «Они не могут найти в этом соглашении даже одного пункта, который свидетельствует о капитуляции. Все обязательства лежат на другой стороне», - сказал иранский чиновник:
Президент Ирана также отметил, что Тегеран не должен отказываться от мира, но должен быть бдительным, чтобы не стать жертвой возможного обмана:
Пезешкиан признал, что инфляция и экономическое давление, вызванные конфликтом и морской блокадой Ирана, создают проблемы для страны. По его словам, сторонники конфронтации также должны принять последствия. «Когда мы поднимаем лозунги, мы должны принимать связанные с ними трудности», - сказал он:
Заявления Пезешкиана звучат после того, как Вашингтон пообещал применить «самые жесткие санкции в истории» против Ирана: