Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղութեան պայմանագիրը չպետք է գերիներին թողնի անորոշութեան մէջ. «The Washington Times»
22-08-2026 16:38 Քաղաքականութիւն
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխաւորած քաղաքական ուժի յաղթանակը վերջին խորհրդարանական ընտրութիւններուն նոր թափ կը հաղորդէ ԱՄՆ-ի աջակցութեամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղութեան գործընթացին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին կը գրէ «The Washington Times»-ը։«Նախագահ Դոնալդ Թրամփն անցած օգոստոսին Սպիտակ տան մէկ սեղանի շուրջ բերեց Հայաստանին եւ Ադրբեջանին՝ օգնելով տարիներ շարունակ փակուղի մէջ գտնուող բանակցութիւնները վերածել խաղաղութեան պահպանման եւ տարածաշրջանային առեւտրի զարգացման շրջանակի։ Գործընթացի առանցքային բաղադրիչը Խաղաղութեան եւ բարգաւաճման միջազգային տրանսպորտային ուղու (TRIPP) շրջանակն է, որը նախատեսում է Ադրբեջանի կապը Նախիջեւանի հետ Հայաստանի տարածքով եւ որը Հայաստանը կդարձնի Կասպից ծովի տարածաշրջանի ու Եվրոպայի միջեւ կարեւոր տարանցիկ հանգույց»,-նշուած է հոդվածում։«The Washington Times»-ը կը գրէ, որ TRIPP-ը կարող է զգալի օգուտներ բերել Հայաստանին։
Մասնաւորապէս, այն կօգնէ երկրի՝ ծովային ելք չունենալու հանգամանքը վերածել տնտեսական առավելութեան՝ խթանելով ներդրումները եւ նվազեցնելով տրանսպորտային ծախսերը։ Միաժամանակ նախագիծը կարող է նպաստել խաղաղութեան պահպանմանը՝ Հայաստանի հարեւաններուն համար ստեղծելով տնտեսական եւ գործնական շահագրգռուածութիւն այն հաղորդակցութեան ուղիներուն նկատմամբ, որոնք մնալու են Հայաստանի ինքնիշխանութեան եւ իրաւազօրութեան ներքոյ։«TRIPP-ը նաեւ կամրապնդի ԱՄՆ-ի դերը ռազմավարական նշանակութիւն ունեցող տարածաշրջանին՝ առանց ամերիկեան զորքերու տեղակայման կամ երկարաժամկետ ֆինանսական աջակցության անհրաժեշտութեան։ Նոր տրանսպորտային ենթակառուցուածքներու ստեղծումը կարող է նաեւ առեւտրային հնարաւորութիւններ ստեղծել ամերիկեան ընկերութիւններու համար։ Այս առավելութիւնները նշանակալի են եւ արժանի են աջակցության»,-գրում է պարբերականը։
Անդրադառնալով խաղաղութեան գործընթացին, թերթը նշում է, որ այդ  գործընթացը չի կարող լիարժեք համարվել, քանի դեռ դրա հետեւում կան չլուծուած խնդիրներ։«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղութեան ցանկացած վերջնական պայմանաւորուածութիւն պէտք է ներառի 19 հայ գերիներու ազատ արձակման հարցի լուծումը։ TRIPP-ի եւ աւելի լայն խաղաղութեան օրակարգի հաջողութիւնը մեծապէս կախուած է կողմերու միջեւ վստահութեան ձեւաւորմէն։
Այդ վստահութիւնը դժուար է կառուցել, երբ ընտանիքները շարունակում են սպասել իրենց հարազատներու վերադարձին։ Հետեւաբար, նախագահ Թրամփը կարող է ոչ միայն աջակցել TRIPP-ի տնտեսական եւ ռազմավարական նպատակներուն, այլեւ իր ազդեցութիւնը օգտագործել՝ պահանջելու 19 գերիներու ազատ արձակումը։ Դա խաղաղութեան գործընթացը կդարձնի ոչ միայն տնտեսական եւ աշխարհաքաղաքական, այլեւ մարդասիրական առումով աւելի ամբողջական։ Խաղաղութեան ճանապարհը պէտք է բաց լինի ոչ միայն ապրանքներու եւ մարդկանց տեղաշարժի, այլեւ այն մարդկանց վերադարձի համար, որոնց ընտանիքները տարիներ շարունակ սպասում են նրանց»,-հավելել է «The Washington Times»-ը։

Армяно-азербайджанский мирный договор не должен оставлять пленников в неопределенности. «The Washington Times»
22-08-2026 16:38 Политика
Победа политической силы, возглавляемой премьер-министром Армении Николом Пашиняном, придает новый импульс процессу мира между Арменией и Азербайджаном при поддержке США, который был инициирован на последних парламентских выборах.
«Арменпресс»- сообщает, что об этом пишет «The Washington Times». «Президент Дональд Трамп в прошлом августе собрал за одним столом Армению и Азербайджан в Белом доме, помогая превратить многолетний тупик в переговорах в рамки поддержания мира и развития региональной торговли. Ключевым компонентом процесса является Международный транспортный коридор мира и процветания (TRIPP), который предполагает связь Азербайджана с Нахичеванью через территорию Армении и который сделает Армению важным транзитным узлом между регионом Каспийского моря и Европой», - говорится в статье. «The Washington Times» пишет, что TRIPP может принести значительные выгоды Армении.
В частности, он поможет превратить отсутствие морского выхода страны в экономическое преимущество, стимулируя инвестиции и снижая транспортные расходы. В то же время проект может способствовать поддержанию мира, создавая экономические и практические интересы у соседей Армении к тем коммуникационным путям, которые останутся под суверенитетом и юрисдикцией Армении. «TRIPP также укрепит роль США в стратегически важном регионе без необходимости размещения американских войск или долгосрочной финансовой поддержки. Создание новой транспортной инфраструктуры также может создать торговые возможности для американских компаний. Эти преимущества значительны и заслуживают поддержки», - пишет издание.
Комментируя процесс мира, газета отмечает, что этот процесс не может считаться полноценным, пока за ним стоят нерешенные проблемы. «Любое окончательное соглашение о мире между Арменией и Азербайджаном должно включать решение вопроса о освобождении 19 армянских военнопленных. Успех TRIPP и более широкой повестки мира во многом зависит от формирования доверия между сторонами.»
Это доверие трудно построить, когда семьи продолжают ждать возвращения своих близких. Поэтому президент Трамп может не только поддержать экономические и стратегические цели TRIPP, но и использовать свое влияние, чтобы потребовать освобождения 19 военнопленных. Это сделает процесс мира более полным не только с экономической и геополитической, но и с гуманитарной точки зрения. Путь к миру должен быть открыт не только для перемещения товаров и людей, но и для возвращения тех людей, которых семьи ждут годами», - добавляет «The Washington Times».