1lurer.am Հայաստանի մտադրութիւնը Կառավարութեան ծրագրում հստակ շարադրուած է: Չկա նման տարբերակ, այսինքն՝ մենք պէտք է զրկուած լինենք մեր սեփականութիւնը տնօրինելու իրաւունքից: Նման բան չի կրնար լինել: Մենք առաջարկում ենք բարեկամական լուծում: Այս մասին 9-րդ գումարման ԱԺ առաջին նստաշրջանին պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցութեան պատգամաւոր Մեսրոպ Մանուկեանի հարցին, որ կը վերաբերի Հայաստանի քայլերուն, եթէ ռուսական կողմը չընդունի երկաթուղիներու կոնցեսիոն կառավարումը երրորդ կողմին հանձնելու Հայաստանի առաջարկին՝ յայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան:
«Մենք պէտք է հասնենք լուծման: ՀՀ երկաթուղին ՀՀ սեփականութիւնն է: Սեփականութիւն կը նշանակէ՝ մենք կրնանք դա տնօրինել այնպէս, ինչպէս մենք ուզենք: Մենք ըսած ենք՝ ինչպէս ենք ուզած տնօրինել, եւ մենք կ'տնօրինենք էնպես, ինչպէս ուզենք»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նրա խօսքով՝ դրա համար Հայաստանում կան իրաւասու մարմիններ՝ Կառավարութիւն, Ազգային ժողով:
«Բայց մենք չենք ուզեր գնալ այդ ճանապարհով, բայց եթէ պարզուի՝ չկա ոչ մի տարբերակ, կ'գնանք այդ ճանապարհով: Սեթեւեթելու ի՞նչ կայ, այսինքն՝ մենք մեր պատմական հնարաւորութիւնը պէտք է զոհաբերենք հանուն ինչի՞: Լուծելու ենք հարցը, չկա ուրիշ տարբերակ պարզապես»,- խօսքը եզրափակեց Նիկոլ Փաշինեան:
Հիշեցնենք՝ վարչապետն այսօր խորհրդարանում ՌԴ գործընկերներուն խնդրել էր ճկունութիւն ցուցաբերել եւ կոնցեսիայի իրաւունքը վաճառել ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի համար ընդունելի երրորդ երկրի:

Железные дороги Армении являются собственностью Армении. Премьер-министр
1lurer.am Намерение Армении четко изложено в программе правительства. Нет такого варианта, то есть мы должны ли быть лишены права распоряжаться нашей собственностью? Такого не может быть. Мы предлагаем дружеское решение. Об этом на первом заседании Национального собрания 9-го созыва, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Месропа Манукяна, который касался шагов Армении, если российская сторона не примет предложение Армении о передаче концессионного управления железными дорогами третьей стороне, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян:
«Мы должны прийти к решению. Железная дорога РА является собственностью РА. Собственность означает, что мы можем распоряжаться ею так, как мы хотим. Мы сказали, как хотим распоряжаться, и мы будем распоряжаться так, как хотим», - подчеркнул премьер-министр:
По его словам, для этого в Армении есть компетентные органы — Правительство, Национальное собрание:
«Но мы не хотим идти по этому пути, но если выяснится, что нет другого варианта, мы пойдем по этому пути. Какое тут увиливание, то есть мы должны ли пожертвовать нашей исторической возможностью ради чего? Мы решим вопрос, другого варианта просто нет», - завершил свою речь Никол Пашинян:
Напомним, что сегодня премьер-министр в парламенте попросил российских коллег проявить гибкость и продать право концессии для третьей страны, приемлемой для РА и РФ: