Արաղչին դատապարտեց Ճապոնիայում ԱՄՆ ՌՕՈՒ բազայէն F-16-ներու կիրարկումը Իրանին հարվածելու համար:
tert.am Ճապոնիայի խաղաղասեր բնակիչները պէտք է իրենց կառավարութենէն պարզաբանումներ պահանջեն Ճապոնիայի հիւսիսին գտնուող ԱՄՆ ՌՕՈՒ «Միսավա» բազայի մէջ տեղակայուած ամերիկեան F-16 կործանիչները Իրանի վրայ հարվածելու համար օգտագործելու շուրջ ստեղծուած իրավիճակի վերաբերեալ։ Այս մասին ճապոնական Kyodo գործակալութեան յայտարարած է Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Աբբաս Արաղչին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Խաղաղութիւն սիրող ճապոնացիները պէտք է իրենց կառավարութենէն պարզաբանումներ պահանջեն ԱՄՆ-ի հանցագործութիւններու մասին», - նշած է նա։
Արաղչին ընդգծած է, որ Իրանի վրայ հարվածելու համար այդ F-16-ներու օգտագործումը ցոյց տուաւ, որ ԱՄՆ-ն իր ռազմաբազաները օգտագործում է ոչ թէ ընդունող երկրի պաշտպանութեան, այլ ագրեսիվ քաղաքականութիւն վարելու համար։
Աւելի վաղ UK Defence Journal պորտալը յայտնած էր, որ Աոմորի պրեֆեկտուրայի ամերիկեան «Միսավա» ավիաբազայի F-16 կործանիչները մասնակցած են Իրանի դէմ գործողութեան եւ Մերձաւոր Արեւելք են տեղափոխուած մարտին եւ ապրիլին: Ճապոնացի պաշտօնատար անձինք դեռեւս որեւէ կերպ չեն մեկնաբանած այս հրապարակումը:

Ара́хчин осудил использование F-16 с базы ВВС США в Японии для нанесения удара по Ирану.
tert.am Жители Японии, стремящиеся к миру, должны потребовать от своего правительства разъяснений по поводу ситуации с размещением американских истребителей F-16 на базе ВВС США «Мисава» на севере Японии, которые могут быть использованы для ударов по Ирану. Об этом заявил глава МИД Ирана Аббас Арагчи японскому агентству Kyodo, сообщает ТАСС.
«Миролюбивые японцы должны потребовать от своего правительства разъяснений о преступлениях США», - отметил он.
Арагчи подчеркнул, что использование этих F-16 для ударов по Ирану показало, что США используют свои военные базы не для защиты принимающей страны, а для ведения агрессивной политики.
Ранее портал UK Defence Journal сообщил, что истребители F-16 американской авиабазы «Мисава» в префектуре Аомори участвовали в операции против Ирана и были переброшены на Ближний Восток в марте и апреле. Японские официальные лица пока не прокомментировали эту публикацию.